Заради порятунку бюджету Кабмін посилює тиск на підприємців
Малому й середньому бізнесу знову готують підніжку у вигляді нових змін до Податкового кодексу України.
1 липня Верховна Рада на позачерговому засіданні схвалила в першому читанні законопроект 5600, названий також "антиахметівським". Переконаний, що запропоновані зміни – це чергова спроба уряду залатати бюджетні дірки за рахунок найменш захищених категорій підприємців.
Законопроект №5600 зареєстрований ще 2 червня. Серед головних його ініціаторів – Кабінет міністрів і голова профільного комітету парламенту. Протягом місяця у Верховній Раді реєстрацію пройшли 7 альтернативних проектів податкових змін, і робочі групи лише приступили до обговореннях цих документів. Та схоже, Кабміну, кортить якнайшвидше отримати додаткові важелі наповнення державної скарбниці.
Отже, що слід очікувати бізнесу (насамперед, малому й середньому) від запропонованих в урядовому проекті змін? Ось декілька неприємних моментів:
- заборона на виїзд за кордон керівникам підприємств, де є заборгованість за податковими зобов'язаннями (за результатами звернення до суду податкових органів);
- у разі виникнення будь-якої суми податкового боргу (за декларацією платника податку) та за прострочення його оплати хоч на один день - грошові кошти такого платника податку будуть списуватися без рішення суду;
- податкова служба отримає можливість направляти запити на інформацію, керуючись лише підозрою про порушення податкового законодавства (а такі підозри у податкової завжди є або будуть);
- ДПС матиме право на податкову заставу навіть за умови оскарження платником податків у суді спірних рішень податкової служби – аж до моменту винесення рішень судом.
Для громадян автори законопроекту теж передбачили низку «подарунків»:
- для сільських жителів у 4 рази (з 2,0 га до 0,5 га) зменшено розмір земельної ділянки, з якої не потрібно платити податок на доходи фізичних осіб;
-для громадян, які протягом року будуть продавати 3 й більше об'єкта нерухомості, податок на доходи складе 18% від його вартості;
- скасовується пільга зі сплати ПДВ при першому продажі об'єктів житлового фонду (квартир, садових будинків тощо), через що вартість квадратних метрів житла для громадян зросте.
Окремий сюрприз у вигляді мінімального розміру податку на 1 га (в середньому близько 1500 грн. за 1 га) отримають власники земельних ділянок або ті, хто займається їхнім обробітком. Кому цей податок буде не по кишені, матимуть можливість продати свої угіддя на ринку – з 1 липня запрацював ринок землі сільськогосподарського призначення.
«Сюрпризи» для великого бізнесу полягають у збільшенні ренти за користування надрами при видобутку залізної руди й скасуванні пільги з акцизного податку для платників, які здійснюють постачання електроенергії, в т. ч. “зеленої”. І тут постають дуже серйозні питання. Росте податковий тиск, отже мають бути якісь компенсатори — стимули для розвитку зазначених ґалузей? Але їх немає. Як це корелюється із деклараціями про залучення інвесторів в Україну, із заявами про підтримку бізнесу? Аж ніяк. Не дивно, що Європейська Бізнес Асоціація, Американська торговельна палата в Україні та Спілка Українських Підприємців назвали цей законопроект “спробою зійти зі шляху цивілізованого розвитку економіки”.
До інших податкових ініціатив належать зростання акцизів та рентних платежів, екологічного податку тощо. Судячи із запропонованих змін, Кабмін прагне нашвидкуруч залатати дірявий бюджет. Що й зрозуміло, адже на кредити МВФ Україні тепер годі розраховувати. Але робить він це, як завжди, непродумано й несистемно, часом, всупереч здоровому глузду. Адже впровадження цих кроків означатиме додаткові витрати для підприємств, зростання цін на товари й послуги для громадян. І все це відбувається на тлі мільярдних втрат бюджету через різноманітні податкові пільги на кшталт преференцій для організаторів азартних ігор і лотерей. Я не кажу вже про брак системних змін в податковій сфері, судочинстві тощо.
Однак руки опускати не слід – іншого шляху, як стукати в двері владних кабінетів й звертатися до законотворців через медіа, у представників експертного середовища немає. Тим більш, що, схоже, законопроект 5600 піде на доопрацювання. Принаймні, до цього на вчорашньому засіданні парламенту закликав профільний комітет спікер Дмитро Разумков.
- «Справедливість» судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Як зруйнувати країну 318
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 185
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 148
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 132
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 107
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 5992
-
Спиратися на реальні дані, бути готовим до змін: як Барометр бізнесу допомагає діяти на випередження
Бізнес
3647 -
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 3560
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
3003
-
Що означає загострення тактичної боротьби навколо теми мирних переговорів
Думка 2751