Огляд проблем кримінального процесу з якими стикалася в роботі протягом 2021 року
Вирішила для себе, що підсумок 2021 року адвокатської діяльності варто підвести описом проблем з якими я, як практикуючий адвокат, стикалася на практиці захищаючи інтереси клієнтів.
Постійно приймаються закони, якими вносяться зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі по тексту – КПК України), проте ці зміни не стосуються проблем, які описані нижче.
Серед основних проблем кримінального процесу потрібно виділити наступні:
- повторне накладення арешт на тимчасово вилучене майно. Правоохоронці прийшли з обшуком до фізичної особи, вилучили значну суму грошей, хоча вилучення грошових коштів і не було зазначено в ухвалі. Після обшуку слідчий звернувся до суду з клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна. Суд відмовив у задоволенні такого клопотання, проте слідчий нічого кращого не придумав, як звернутися через 2 тижні після обшуку з аналогічним клопотанням до суду і інший суддя задовольнив клопотання, і судячи з усього не особливо читаючи клопотання і звертаючи увагу на те, що 48 годин для звернення з таким клопотанням минули як пару тижні тому. Арешт майна було скасовано через півтора місяці. А кошти було повернуто через декілька місяців.
- вилучення майна, яке не зазначено в ухвалі. Слідчий вилучив гроші, які не були зазначенні в ухвалі, якою дозволено проведення обшуку. На жаль, це постійна практика, приходять на обшук і вилучають більше, ніж зазначено в ухвалі.
- проведення обшуку за іншою адресою, ніж та, яка визначена в ухвалі. Це теж досить часто відбувається, бо особа до якої прийшли з обшуком не завжди може побачити, що в адресі, яка зазначена в ухвалі є помилка, а отже, можна не пускати правоохоронців на обшук.
- вилучення майна під час обшуку третіх осіб, які не мають жодного відношення до кримінального провадження. О цей кейс мій улюблений, бо прийшли з обшуком до юридичних осіб, які взагалі не були зазначені в ухвалі і відповідно вилучили майно, яке зовсім не має ніякого відношення до юридичних осіб, які ніби-то причетні до кримінального правопорушення та які фігурували у Витязі з ЄРДР.
- арешт майна третіх осіб закордоном у рамках кримінального провадження в Україні. У кримінальному провадженні особа була допитана у якості свідка. Майна в Україні ця особа не мала, проте закордоном відкритий рахунок і на ньому знаходилися гроші. При намаганні перерахувати грошові кошти виявилося, що накладено арешт на ці гроші шляхом звернення у рамках міжнародного співробітництва. І клієнту довелося шукати адвокатів закордоном для зняття арешту.
- не повнота досудового розслідування, як наслідок суперечність змісту обвинувального акту зібраним доказам. Так склалося, що кримінальні провадження тривають роками або дуже швидко завершуються і передаються до суду. На стадії підготовчого судового засідання судом оцінується тільки те, чи відповідає зміст обвинувальному акту ст. 291 КПК України, докази оцінюються судом під час повноцінного судового розгляду, на це йде певний час і поки дійне до винесення вироку, проходять не місяці, а навіть роки, а обвинувачена особа увесь цей період втягнута до постійних судових засідань, несе витрати на адвоката.
- повторне звернення щодо обрання запобіжного заходу при відмові у задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у випадку, якщо особа на думку органу досудового розслідування, переховується від слідства.
- неявка прокурорів у судове засідання. Ця проблема наявна, бо прокурори не завжди ходять у судові засідання, а враховуючи, що засідання по справі відбуваються десь раз на місяць, то вирішення питання може затягнутися на кілька місяців. У моїй практиці жодного разу суд не перевірив підстави неявки прокурора в судове засідання.
У цьому огляді я не пишу скільки часу зайняло вирішення окреслених проблем, тому що кожний випадок має свої нюанси і можна лише в загальному сказати, як може бути. Але адвокат, вивчаючи кожне питання зможе зорієнтуватися з урахуванням реалій української системи правосуддя.
Вважаю, що вирішити більшість зазначених проблем можна тільки шляхом належного законодавчого врегулювання, тобто внесення змін до КПК України.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 359
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 230
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 45
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12207
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10337
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6570
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4160
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 3623