Чому Україна не Латвія?
Латвійські уроки інтеграції меншин.
Наші сивочолі дисиденти залюбки загадують старі-добрі деньки, як вони разомз іншими народами Совітської імперії боролись за “нашу і вашу свободу”.Незамінною мантрою більшості з цих мемуарів стає визнання досвіду прибалтів, щостали вчителями для вітчизняних рухівців. Здавалось, ми йшли спільним курсом –але прийшли в різні локації. Одні в єесівський рай, інші – у вічно обіцянийбезвіз. Чого ж ми не довчились у північних братів?
Дуже схожа на українську ситуація в Латвії. У цій країні після звільнення зкремлівських пазурів залишилась потужна російськомовна меншина – до третининаселення (більше ніж в Україні, де титульної нації більше 70 % - але з нихчимало користуються мовою історичного ворога). І суспільний розподіл ролей був дуже схожим до українського.Русскоязичниє займали столицю – Ригу, східні міста. А в селі, по колгоспахтягнули лямку латиші. Ну і ще національна інтелігенція – вузенький прошарок,для демонстрації на всенький світ “дружби народів”по-радянськи.
Звідси і роль російської мови як елітарної – способу спілкування панів,містян. А колгоспник, затруджений виснажливими трудоднями, хоче вивчити дитину,відправити в місто. А там говорять по-панському, і вже перше покоління у містіпереходить на чужинську мову, засвоює стереотипи і культурні кліше окупаційноїкультури. Звідси і левова частка проблеми сучасної країни, якій “какая разніца” міжмовою та язиком. У бізнесі, поп-культурі російська панує – бо приваблива. Ніхтоне хоче виглядати як селюк, навіть після Революції гідності (бо ж на Майданістояв мільйон, а десяткуи дивились телевізор..). А політичні інсинуації – лишенаслідок. Від виборів 1994 р., коли Кучма обіцяв другу державну, і через 2004р. до закону Ківалова-Колєсніченка, активності колабораціоністів на Донбасі тав Криму.
У Латвії від самого початку пішли іншим шляхом. Перед референдумом занезалежність обіцяли громадянство усім жителям, аби запобігти всілякимпровокаціям (уроки Абхазії та Карабаху були вже на слуху). Та після перемоги національнихсил латвійці відновили спадкоємність з Латвійською республікою міжвоєнної доби.Відповідно для всіх осіб, безпосередні предки яких не були громадянами Латвіїдо 1940 року, скасовувалось надання громадянства. Вони повинні були йогозаслужити – скласти спеціальний екзамен на знання мови, культури, історіїкраїни.
Це не надто важкий екзамен. Але більша части на русскоязичних не змоглацього зробити. І не тому, що латвійська надто складна – не складніша занімецьку, яку роками вчили радянські учні. Проблема, вочевидь, у закоренілійзневазі до інородців, очікування реставрації Радянської імперії.
Але час проходить, і все більше росіян інтегрується в латвійську культуру. Так,їх досить багато, так, вони складають загрозу донецького сценарію у східнихрайонах Латвії. Але процес пішов, і утвердилось нове правило – вищості латвійськоїмови. Хочеш бути успішним, живучи на цій землі – знай латвійську. Навітьпроросійські політики змушені знати і використовувати рідну мову корінногонаселення.
Чи не варто було повторити балтійський досвід в Україні? Звісно, зараз не1990-ї. Але виросло нове покоління, і чергова фаза російсько-української війни створюєдодаткові можливості. Хто не знає, а головне – не хоче знати української мови,історії, культури – той не може бути громадянином. Він лише підданий.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 360
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 232
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 46
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12368
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10414
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6603
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4186
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 3845