Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
01.09.2017 15:30
Окремі питання юридичної природи легату
В даній статті встановлюється доцільність охоплення легатом відмови в отримманні тими чи іншими учасниками цивільно-правових відносин на їх користь відповідної вигоди.
Заповідач має різніза своєю сутністю майнові та особисті немайнові права.
Зокрема в своєму заповіті вищезазначена особа може покласти наспадкоємця обов’язок надати спадкоємцям за законом і/або іншим особам майновувигоду, яка в свою чергу входить чи не входить до юридичного складу спадковоїмаси. Чи може заповідач таким розпорядженням комусь в чомусь відмовити?
Вітчизняним законодавством передбаченочітку відповідь на дане запитання. Зокрема в правових нормах, які закріплені ЦКУкраїни, відсутні вказівки про те, щозаповідач, встановлюючи в чіткому та недвозначному тексті свого заповітувказівку, що називається «легатом», водночас відмовляє тим або іншим особам вякісному та вчасному задоволенні їх потреб [1].
Станом на сьогоднішній день, офіційна доктрина спадковогоправа охоплює чимало малоз’ясованих питань. Зокрема наразі в юридичнійлітературі присутні поодинокі дослідження про з’ясування доцільності охопленнялегатом відмови в отриманні тими чи іншими учасниками правових відносин на їх користь відповідної вигоди. В даній розвідці ми ознайомимося з непростим змістом такихдосліджень.
На думку М. Гордона, розпорядження, якестосується покладення заповідачем на спадкоємцяобов’язку вчинити певні майнові дії на користь відповідних осіб, недоцільноназивати «заповідальним відказом». Зазначену наукову концепцію згаданий вчений пробуєобстояти такими доводами.
Назва «заповідальний відказ» є умовною.Вона не зовсім точно відображає зміст даного розпорядження. Зокрема сутністьзгаданого відказу полягає в тому, що ніхто нікому ні в чому не відмовляє.Навпаки, на спадкоємця покладається доручення зробити що-небудь на користьіншої особи [2, с. 58].
Окрім М. Гордона, концепцію пронедоцільність застосування назви «відказ» до розпорядження, юридичний зміст якогополягає в покладенні на спадкоємця
обов’язку вчинитимайнові дії на користь спадкоємців за законом чи інших осіб в своїх розвідкахсхвалюють інші дослідники. Згаданими вченими, наприклад, є: Н. Богданова [3, с. 52] та інші науковці.
На наше глибоке переконання, заповідач,встановлюючи в своєму заповіті спеціальне розпорядження, що називається«легатом», водночас не надає нікому відповідь жодній особі ні в чому невідмовляє. Доцільність вказаної точки зору ми спробуємо обстояти такими доводами.
Вширокій когорті слов’янських мов помітне місце посідає українська мова. Їйвластиві різні за своєю суттю риси. Зокрема вона охоплює багато синонімів. Наприклад,дієслово «відказувати» можна назвати одним зі слів, які є близькими за своїм лексичнимзначенням дієслову «відмовляти» [4, с. 50].
Одначе не в усіх мовних стилях доречнозастосовувати вказане уподібнення. Зокрема в цивільному праві України ми невважаємо за доцільне ототожнювати терміни «відказувати» та «відмовляти» з такихпричин.
Згідно зі своєю юридичною сутністю заповіт єодностороннім правочином. Його чіткий та недвозначний зміст може включати всебе різні розпорядження, яким властивий майновий чи немайновий характер.
Заповідач, встановлюючи у вищезазначеномуправочині спеціальну вказівку, яка отримала належне закріплення в ст. ст.1235-1237, 1241 та 1271 ЦК України, водночас нікому ні в чому не відмовляє.Більше того, необхідно вказати про те, що вищевказана особа, вчиняючи такийправочин, піклується про спадкоємців, заповідаючи їм будь-яку частину майна, щоналежить йому на праві власності, та про легатаріїв, встановлюючи на їхнюкористь майнову вигоду, що входить або не входить до юридичного складуспадкової маси.
Література
1. Цивільний кодексУкраїни від 16 січня 2003р. // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – №40-44. – Ст. 356.
2. Гордон М. В.Наследование по закону и по завещанию. – М.: Юрид. лит., 1967. – 120 с.
3. Богданова Н. А.Предоставление пользования жилым помещением по завещательному отказу взаконодательстве Российской Федерации // Северо-Кавказский юридический вестник.– 2009. - № 1. – С. 51-54.
4. Практичний словниксинонімів української мови. Київ. «Українська мова», 2000. – 480 с.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль вчора о 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський вчора о 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
Топ за тиждень
Популярне
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 29307
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 25139
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
10716
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 9186
-
Порошенко показав декларацію за 2024 рік: заробив понад 4 млрд грн
Бізнес 8302
Контакти
E-mail: [email protected]