Чому супермаркети заходять в інтернет-банкінг і як будь-якому бізнесу стати трішечки ІТ?
Як непрофільному бізнесу сформувати цей новий для нього напрямок і не збанкрутувати?
Ще кілька років тому здавалося: де супермаркет, а де банк. А зараз усі обговорюють, але ніхто не дивується новині, що Fozzy Group запускає власний цифровий банкінг. І що сервіс доставки Glovo відкриває в Києві технологічний хаб на 100 ІТ-фахівців. І що "Нова пошта" тестує роботів для рутинної складської роботи.
Випробування 2020-м роком закінчилося для бізнесу тотальною цифровізацією. А у 2021-му багато компаній кинули значні ресурси, щоби "ввійти в ІТ", навіть якщо до цієї сфери компанія не має ніякого відношення. Як непрофільному бізнесу сформувати цей новий для нього напрямок і не збанкрутувати?
Без ІТ-стратегії жити можна, але не потрібно.
Співпрацювати з командою на аутсорсі чи набрати власний відділ розробників? Взяти ще одного сисадміна чи віддати окрему частину офісу для кількох десятків ІТ-фахівців? Саме цими питаннями часто задаються власники компаній, а дарма.
Коли мова йде про вибудовування ІТ-напрямку для бізнесу зовсім іншого профілю, перше питання набагато простіше: а у вас є план?
Неважливо – мова йде про агрокомпанію чи мережу ритейлу, відштовхуватися потрібно від ІТ-стратегії. Це план дій з розвитку інформаційних систем компанії. Вона визначає довгострокові цілі та напрям руху бізнесу в галузі ІТ.
ІТ-стратегія має охоплювати всі технологічні аспекти, включаючи управління: витратами, ризиками, людським капіталом, обладнанням, програмним забезпеченням і навіть постачальниками. Це частина бізнес-стратегії, без якої – нікуди.
Без плану цифрової трансформації компанія приречена припускатися помилок і даремно витрачати кошти на непотрібні або неефективні рішення.
Хто створює ІТ-стратегію
Якщо у вашій компанії є потужна ІТ-служба з професійним CIO та командою фахівців, то вони самостійно можуть зайнятись створенням ІТ-стратегії. З одного боку, це заощадить кошти, але може призупинити основну діяльність цих співробітників.
Зрештою, якщо у вашого бізнесу є кошти, але немає достатньої кількості спеціалістів, можна без проблем знайти таких фахівців на аутсорсі – звернутись за допомогою до ІТ-компаній з успішними кейсами.
Залучення сторонніх консультантів – справа фінансово затратна, але «погляд зі сторони» може виявити слабкі сторони бізнесу.
Ініціювати притягнення консультантів для розробки ІТ-стратегії може ІТ-директор підприємства. Також ініціатива залучення консультантів може виходити від СЕО компанії. В цьому випадку залучається відома консалтингова ІТ-компанія.
Найгірший варіант з точки зору конфлікту інтересів – коли завдання розробити ІТ-стратегію перед консультантами ставлять акціонери підприємства, які незадоволені роботою ІТ-служби. У цьому випадку консультанти, по суті, повинні "нав’язати" нове бачення ролі ІТ тим, хто цим займався раніше.
Поза тим, хто розроблятиме ІТ-стратегію для компанії, витрати на її створення все одно менші, ніж витрати на розв’язання проблем, пов’язаних з її відсутністю.
Моя особиста порада перед створенням ІТ-стратегії – не починайте, поки не будете впевнені, що готові інвестувати не тільки в розробку стратегії, а й в її виконання.
Інакше ваша стратегія буде лежати без діла і втратить свою актуальність.
Сім порад для ефективної ІТ-стратегії
1. Чи збігається ІТ-стратегія з бізнес-цілями?
Успішні компанії стежать, аби ІТ-стратегія та бізнес-стратегія доповнювали один одного. Лише тоді вони будуть успішними та приведуть до результатів.
2. Спілкуйтесь з операційною командою
Головні чинники успіху ІТ-стратегії – залученість керівництва у процес її створення. Ціла ІТ-служба разом з СІО не може розробити повноцінну стратегію тільки своїми силами. Спілкування з СЕО компанії, розуміння, що ви працюєте у команді та маєте на меті одні цілі – запорука успіху.
3. Ставте дедлайни
На який період створюється стратегія? Для різних видів бізнесу комфортні як довгострокові плани розвитку (від 5 років), так і короткострокові (1-2 роки). Та навіть при довгостроковому плануванні варто визначити спеціальні строки перегляду стратегії.
4. Робіть огляд наявної інфраструктури
Оцінка поточної структури дозволить розробити ІТ-стратегію на основі вже наявних у вас ресурсів. Це може заощадити гроші й час, які пішли б на нову інфраструктуру.
5. Дорожня карта для архітектури та розподілу ресурсів
На цьому етапі потрібно визначити загальну технологічну архітектуру. Вона складається з основного обладнання, програмного забезпечення та інших інструментів, які ви будете використовувати. Також необхідно розглянути технологію для конкретного відділу і те, як архітектура вашої компанії поєднується між собою.
6. Визначення KPI
При розробці ІТ-стратегії важливо переконатися в її економічній ефективності та функціональності. Саме тому дуже важливо визначити KPI й ключові метрики для порівняння та аналізу ефективності ІТ-стратегії вашої компанії за певний проміжок часу.
Ці показники можуть включати відгуки кінцевих користувачів і клієнтів, кількість звернень до служби підтримки, задоволеність клієнтів, бюджет і використання потужностей.
7. Підтримуйте ІТ-стратегію в актуальному стані
Тепер, коли ви створили ІТ-стратегію, вам необхідно постійно оновлювати та розвивати план у міру зміни аспектів вашого бізнесу. Кращий спосіб забезпечити актуальність вашої стратегії й повсякденних функцій - потужна ІТ-служба у межах вашого бізнесу, або передача ІТ на аутсорсинг постачальнику керованих ІТ-послуг.
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1299
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1263
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 562
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 560
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 240
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 12545
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 5985
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4413
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 4232
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3233