Ми можемо навчити дітей моделювати майбутнє самостійно
Чи готові державні навчальні заклади до виклику сьогодення?
Всесвітня криза пандемії коронавірусу нанесла потужний удар по українській системі освіти, яка лише кілька років тому почала оновлюватися. Минулий навчальний рік школярі та студенти були змушені завершувати дистанційно. Новий же розпочався з низкою нововведень, анонсованих урядом. Сьогодні українські школи відчинили двері перед учнями. А разом із цим має активізуватися реформа "Нова українська школа", спрямована на європеїзацію української освіти.
Уже зараз, з огляду на невтішні прогнози стосовно поширення Covid-19, зрозуміло, що цей рік стане важким та непередбачуваним. Загальноосвітнім закладам країни слід готуватися до змішаної форми навчання. Імовірно, карантин не закінчиться до кінця цього року.
У приватній школі "Ранок" цю проблему усвідомлюють. Ба більше, у разі необхідності, продовжуватиме роботу всеукраїнська школа "Ранок", яка працювала під час першої хвилі карантину для всіх українців та задля підтримки учнів власного навчального закладу. У школі, не виходячи за рамки загальнодержавної навчальної програми, продовжить створюватися інноваційний освітній простір для розвитку нового покоління. Навчання відбуватиметься у форматі STEM-освіти, сформованої на основі компетенцій і знань учнів із трьох дисциплін: читання, математики та природничих наук. Я впевнений, що так зараз працює багато приватних шкіл країни.
Але чи готові державні навчальні заклади до виклику сьогодення? Чи достатнім буде бюджет державної субвенції, виділений на подолання ускладнень, що виникатимуть під час навчання в умовах перманентного карантину? Питання відкриті. А вони є пріоритетними для цивілізованого суспільства.
Вимушений карантин лише оголив недоліки вітчизняної системи освіти та актуалізував потребу у глобальних трансформаціях. Має вже сьогодні змінюватися контентне програмне наповнення, що було передбачене реформою освіти. Наші школи не готують дітей до майбутнього, не дають їм навичок, завдяки яким їхнє існування в сучасних умовах буде ефективним. Майбутнє вже почалося, і воно кардинально змінює свої пріоритетні напрямки принаймні раз на 5 років. А ще нариси майбутнього суттєво корегує глобальна криза освіти.
Вона має два базові аспекти. По-перше, продовжується знецінення формальних дипломів про освіту. Повсюди пройшла інфляція академічних документів, які були рушієм зростання університетів впродовж ХХ ст. Нові умови сформували тренд: наявність диплому не є гарантією працевлаштування. А по-друге, відбувається втрата зв'язку між вишами та ринком праці. Укріплюється тенденція: багато працедавців постійно потребують працівників, водночас багато випускників не можуть знайти роботу. І тут проблема виникає не в кількості «шукачів заробітку», а в якості їхньої підготовки, адже освіта, банально, не дає потрібних знань.
Очевидно, що теперішній випускник школи має володіти комунікаційними навичками, уміти працювати в команді, бути ініціативним та допитливим, здатним ухвалювати важливі рішення, знати іноземні мови. В школі для дітей має закладатися система цінностей. І це формування починається з поведінки вчителів, з їх толерантного ставлення до учнів. А ще, діти мають володіти інструментами фінансової грамотності. В школі «Ранок», діти не тільки формули площин знають, а й застосовують їх на практиці. Наприклад, рахують скільки грошей треба, щоб пофарбувати стіни школи, та де замовити фарбу Інтернетом. А на уроках хімії та фізики учні проводять експерименти самостійно, задля того, щоб зрозуміти Закони термодинаміки. Важливо щоб діти вміли застосовувати знання на практиці.
У сучасному світі об’єми інформації навіть у вузьких сферах перевищують можливості запам’ятовування. До того ж, інформація швидко застаріває в умовах прискореного технологічного прогресу. Сучасних школярів мають навчати умінню аналізувати, фільтрувати отримані знання та мислити критично.
Загалом, вітчизняній освітній системі потрібна зміна принципів, на яких вона базується. Ми не можемо підготувати для своїх дітей ідеальне майбутнє, бо Світ занадто непередбачуваний. Однак ми можемо навчити дітей моделювати майбутнє самостійно. Навички відповідальності, лідерства, ефективної комунікації та емпатії є не менш важливими, ніж базові знання. Саме тому їх досягнення важливе для творців нової української школи.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 10048
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 8109
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 8038
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5240
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4275