Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам
Як діяти підприємцеві, якщо надійшов виклик на допит? Які права має свідок чи підозрюваний? Що робити, якщо є тиск правоохоронців?
Як говорить відома українська приказка: слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш. Більшість власників бізнесу, на жаль, не знають, як поводити себе на допиті, губляться та ризикують нашкодити собі. А працівники можуть порушити конфіденційність через необачність.
Підприємці помилково вважають, що якщо вони не порушують закон, то ніколи не зіткнуться з правоохоронними органами, і слідчі дії їм не страшні. Насправді знати права особи під час допиту необхідно кожному: і власникам бізнесів, і керівникам, і їх підлеглим. Навіть якщо ваша компанія ніяк не причетна до злочину.
Найпоширеніші помилки при допиті
Говорити все
Наполегливо раджу говорити чітко і по суті, та перепитувати, якщо ви не зрозуміли запитання. На жаль, працівники через хвилювання починають розкривати інформацію, яка є комерційною таємницею, чи зайві персональні дані. Стаття 63 Конституції України передбачає право не свідчити проти себе, членів сім’ї чи близьких родичів. Тож у таких випадках допускається відмова від показань.
Давати неточну інформацію
Не говоріть щось, у чому не впевнені. Зазвичай працівники правоохоронних органів озвучують попередження про відповідальність за неправдиві свідчення, якщо ваш процесуальний статус – свідок. Це правопорушення, яке карається виправними роботами, обмеженням волі або пробаційним наглядом на строк до двох років (за ч. 1 ст. 384 Кримінального кодексу України). Краще попередити слідчого, що ви чогось не пам’ятаєте, ніж сказати щось не точно та нести відповідальність за це.
Хвилюватися
Надмірні емоції можуть нашкодити. Адже до людини, яка хвилюється, слідчий може проявляти психологічний тиск, маніпулювати, просити сказати те, що не стосується справи, і так далі. Попри все, намагайтеся бути впевненими та спокійними.
Підписання протоколу поспіхом
Поширена помилка – підписати протокол допиту, не читаючи. Або не вказувати зауваження, якщо ви з чимось не згодні. Тоді, на жаль, не зможете надалі подавати скаргу на дії слідчого, якщо процедура відбувалася не за законом.
Пам’ятайте, що ви маєте право надати письмові пояснення по справі. Фіксація допиту (аудіо/ відео) також слугуватиме доказом на вашу користь при зловживанні посадовими особами своїми повноваженнями, тому рекомендую подати клопотання про це завчасно.
У жодному разі не ігноруйте вищезазначені процесуальні права.
Не користуватися допомогою адвоката
Супровід захисника дозволяє усунути порушення прав людини. Адвокат втручається, якщо допит йде не за алгоритмом, який передбачає Кримінальний процесуальний кодекс України (КПК), процедура ідентифікації особи порушується, процесуальні гарантії не дотримуються, чиниться тиск і так далі. Якщо фахівець провів інструктаж перед допитом, ви точно не втрапите у халепу.
Що робити, якщо вам надійшла повістка?
Ні в якому випадку не ігноруйте її. Пам’ятайте, що за ч. 9 ст. 135 КПК особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов’язана прибути за викликом.
Неприбуття на допит тягне за собою штраф або примусовий привід. У разі неможливості приїзду у вас є право подати запит про перенесення допиту за поважних причин (наприклад, хвороби чи відрядження).
Пам’ятайте, найкраща підготовка – консультація з адвокатом та інструктаж фахівця. Адже ви точно знатимете, як проходитиме ця процедура та не розгубитеся.
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан вчора о 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко вчора о 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв вчора о 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева вчора о 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер вчора о 08:50
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 32319
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
12064
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 8228
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 7203
-
Колишній керівник кондитерської корпорації Roshen очолив племзавод
Бізнес 6121