Реабілітація диктаторських законів 16 січня
Блог про рішення Конституційного Суду України, яке можна вважати легітимізацію диктаторських законів 16 січня 2014 року. Чому, прийнятий у найвиразніших традиціях зразку «третього терміну Кучми», документ є небезпечним для країни прецедентом?
Блог про рішення Конституційного Суду України, яке можна вважати легітимізацію диктаторських законів 16 січня 2014 року. Чому, прийнятий у найвиразніших традиціях зразку «третього терміну Кучми», документ є небезпечним для країни прецедентом?
Диктатура під людською маскою
З огляду на самому етичну природу легітимізації, як наповненої загальнолюдським і моральним смислом константи, КСУ по суті добровільно підкорився «духу» законів 16 січня, відмовившись взяти до уваги їх протиправність і шкідливість для прав людини.
Мова йде про нещодавнє грудневе рішення (№ 2-р/2017), яким КСУ визнав неконституційною норму Закону України «Про вищу освіту», що забороняла призначати на посади керівників ВНЗ осіб, котрі голосувати за диктаторські закони 16 січня.
Суд аргументовує свою позицію тим, що диктаторські закони 16 січня 2014 року є «умовною назвою законів України, однак ця ознака стосується усіх законів України, прийнятих у той день, а тому неможливо однозначно встановити, які з них належать до категорії "диктаторських"… А отже, таким чином порушується принцип юридичної визначеності».
Своїм рішенням КСУ зачепив серйозне питання «духу і літери» закону, яке він уперто прикриває фіговим листком крючкотворства, відмовляючись проявити лідерство і зайняти державницьку позицію. Так само у далекому 1999-му році КСУ відмовився розтлумачити ряд питань місцевого самоврядування, вирішення яких, без перебільшення, могло би повернути розвиток країни на зовсім інший шлях.
Чи насправді настільки критично необхідно на рівні закону давати визначення диктаторським законам 16 січня?
Слідкуйте за руками
Диктаторські закони 16 січня 2014 року (закони про диктатуру) – пакет актів, прийнятих парламентом без обговорення і використання системи «Рада», які суттєво обмежували права громадян, калькували ряд норм з російського законодавства про відповідальність учасників мітингів та, вочевидь, повинні були залякати і деморалізувати протестний рух Євромайдану.
Попри те, що перелік диктаторських законів міститься у Законі «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України» від 28 січня 2014 року № 732–VII, який було ухвалено у зв’язку з тим, що прийняття 16 січня 2014 року законів відбувалося з порушенням «Конституції України, норм Регламенту Верховної Ради України та без будь-якого обговорення і реального підрахунку голосів», їх існування є загальновідомим і поширеним фактом, який не викликає двозначності чи суперечливості у розумінні на рівні дискусії між будь-ким.
Права людини є фундаментом і цінністю ще з часів римського права, на яких, як на трьох китах, тримається уся європейська християнська цивілізація. Саме римські юристи визначили, що природне право (те, яке виходить від природи і потреб самої людини) є беззаперечною частиною права загалом, і існує у будь-якому випадку (навіть якщо формально не передбачене «на папірці»).
Принцип верховенства права у діяльності КСУ означає, що він має керуватися не тільки чинним законом, але й загальнолюдськими ідеями справедливості, гуманізму, милосердя, безпеки, поваги до прав людини.
КСУ має виходити з того, що не держава створює право, а право є основою для діяльності держави. Не держава надає права, а народ створює права, щоби обмежити державну владу. І у невизнанні цієї істини полягає основна проблема КСУ, котрий закрив очі, вдавши ніби законів 16 січня не існує в природі.
«Підняти віки»
Можна підійти до кризи розуміння юридичної визначеності у суддів КСУ і з іншого боку. В реєстрі судових рішень є ряд тих, котрі стосуються отримання статусу біженця громадянами РФ, які воювали у складі українських добровольчих батальйонів. Позовні доводи цих осіб упираються в один наріжний камінь – наявність у РФ диктаторського режиму, який несе загрозу життю і здоров’ю.
Якщо слідувати логіці КСУ, то можна припустити, що суди мають відмовляти таким особам у захисті, оскільки законодавство України не містить визначення терміну «диктаторський режим РФ».
Системна конституційна криза
Уміння закривати очі на очевидні речі – улюблена забава КСУ уже не вперше. У 2000 році він розглядав справу про визнання неконституційними законів, що були проголосовані не в будівлі парламенту на Грушевського, а в приміщені «Українського дому». Тоді КСУ зазначив, що прийняття законів має регламентне значення, є елементом політичного процесу, а тому (увага!) він не наділений повноваженнями «вдосконалювати чинні нормативні акти, заповнюючи наявні в них прогалини».
Така абсурдна позиція є нічим іншим, як хованням голови у пісок, адже КСУ якраз таки і повинен, розтлумачуючи норми, опосередковано заповнювати законодавчі прогалини там, де це можливо. Це право захищається обов’язковістю і не оскаржуваністю його рішень.
Чи зможе оновлений нещодавно Закон «Про КСУ» подолати конституційну кризу? Яких ще рішень від КСУ можна чекати у найближчому майбутньому та чи не накриє ця плита собою ті залишки правосуддя, які ще залишилися в країні? Питання залишаються відкритими.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 360
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 233
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 48
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12392
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10501
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6605
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4193
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 3902