Приватизація під час війни: 5 аргументів ЗА
Чекати не можна продавати. Де поставити кому в цьому реченні?
Уряду сьогодні не позаздриш. В умовах повномасштабної війни доводиться приймати рішення, для яких немає усталених економічних лекал та теоретичного обґрунтування. Тож кожне принципове рішення є спірним та закономірно викликає дискусію та критику.
Напевно, найбільший градус обговорень викликало рішення про поновлення приватизації восени цього року. На перший погляд, - дійсно, яка приватизація може бути під час війни? Адже кількість бажаючих інвестувати в об’єкти brownfield зараз набагато менша ніж могла би бути після закінчення війни. І це стосується не тільки іноземних інвесторів, але й вітчизняного бізнесу. Відповідно й потенційно залучених коштів буде значно менше.
Але в економіці і особливо під час війни, не все так просто та лінійно. Як кажуть: очевидні висновки не завжди є істинними.
Повторюсь, готового рішення, яке б можна було б застосувати в Україні, немає і не може бути. Тож уряд вдався до експерименту. І, на мій погляд, він може закінчитися вдало. Принаймі, активність на перших торгах і збільшення ціни від стартової в декілька разів по виставленим об’єктам, говорить саме про це.
Отже, на мою думку, експеримент може стати успішним через декілька причин.
По-перше, це додаткові кошти. Таким чином, частково вирішується питання нестачі ресурсів в умовах війни. В Уряді прогнозують, що завдяки приватизації можна буде отримати від 1 до 2 мільярдів гривень. Це непогана додаткова сума для підтримки ЗСУ чи виконання соціальних зобов’язань держави.
По-друге, це активізація бізнесу. Розрахунок саме на українських підприємців. Багато активів на Сході та Півдні втрачено назавжди. І багато людей не проти інвестувати кошти в нову справу. Залучення їх через приватизацію – це кращий варіант, ніж вони були б виведені із економіки.
По-третє, це стимулювання галузей та економіки. Наприклад, приватизація спиртових заводів дасть можливість збільшити виробництво альтернативного палива, що вкрай важливо зараз. Я вже не говорю про майбутні податки та створені робочі місця.
По-четверте, питання ефективності. Є популярна фраза про те, що держава - неефективний власник. З цим можна сперечатися у мирний час. Але, на мою думку, під час війни – це аксіома. На порядку денному – війна, тож не до державних інвестицій, а функції контролю послаблюються. Приватизація вирішує цю проблему.
По-п’яте, час. Як казав радник Рузвельта Наполеон Гілл: «Не чекайте! Ідеальний час ніколи не настане». Ніхто не знає, на який час може затягнутися війна. Звичайно, ми віримо в краще, однак, в питаннях економіки потрібно бути прагматичним і перестраховуватися.
Мені здається, що нинішня приватизаційна кампанія в Україні під час війни стане дуже цікавим кейсом для всього світу. По суті, наш уряд ризикує, наважуючись на такий експеримент. Однак, в нинішніх умовах ризик може виправдати себе.
Адже в іншому випадку, як кажуть англійці: «Nothing ventured, nothing gained». А це значно гірше, особливо в нинішній ситуації.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 10892
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 9921
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6461
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 3770
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 2738