Особливості впровадження договору ескроу в українському законодавстві
У червні 2017 року Президентом України було підписано закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах», яким в українське законодавство було внесено поняття договору ум
У червні 2017 року Президентом України було підписано закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах», яким в українське законодавство було внесено поняття договору умовного зберігання (ескроу).
Давайте ж спробуємо розібратись що це за договір і які плюси та мінуси його використання для нас. У світовій практиці договір ескроу розглядають як відповідну конструкцію, що забезпечує захист сторін договору від невиконання зобов’язань.
Варто зазначити, що типовий договір ескроу є трьохсторонньою угодою, що включає в себе ескроу агента та сторін будь-якого договору. Агент виступає для кожної сторони повіреним і є гарантом безпеки відповідної угоди. Відповідно до типої схеми ескроу, покупець перераховує кошти на банківський рахунок ескроу-агента, після чого продавець передає агенту документи, які необхідно передати за основним зобов’язанням . На даному етапі завдання ескроу-агента - перевірити відповідность форми та змісту наданих документів умовам даного зобов’язання. Це може бути поверхнева перевірка або ж повна перевірка наданих йому документів. Якщо документи відповідають вимогам зобов’язання, агент перераховує кошти продавцю і передає документи покупцю. Якщо документи не відповідають вимогам дія угоди припиняється і документи повертаються продавцю, а кошти перераховуються покупцю. Звичайно, це типовий формат даної угоди. Можливе існування декількох ескроу-агентів, документи можуть передаватись на зберігання в банківську скриньку, грошові кошти можуть перераховувати частинами.
Якщо Ви виступаєте стороною договору, то договір ескроу дозволяє мінімізувати ризики при виконанні зобов’язань, адже передача майна (грошових коштів чи інших об’єктів) здійснюється третьою особою виключно після належного виконання кожною стороною своїх зобов’язань. Також даний договір захищає грошові кошти, адже ні одна із сторін адже Ви не можете розпоряджатись коштами (за виключенням моментів, коли сторони передбачили можливість розпорядження коштами у договорі).
В Україні дана конструкція впроваджена у вигляді банківського рахунку ескроу, який діє на тих самих принципах, що і договір. Ескроу-агентом виступає банк, який є гарантом забезпечення зобов’язань обох сторін. Після укладення угоди банк перераховує кошти бенефіціару або повертає їх володільцю (депоненту) тільки за умови підтвердження виконання відповідних договірних вимог. Досить цікавим є те, що у зарубіжному законодавстві встановлюють жорсткі вимоги щодо ескроу-агента, адже третя особа повинна бути професіоналом, якому можна довіряти. Наприклад, на Кіпрі агентом договору умовного зберігання може бути організація, яка отримала ліцензію на зайняття цією діяльністю. В ряді інших європейських країн ескроу-агентом можуть виступати нотаріуси, юридичні фірми, спеціальні ескроу-агентства.
Якщо Ви виішили відкрити рахунок за договором ескроу, Ви будете виступати його володільцем. Як на мене, досить вагомим питанням в умовах нашої економіки є надання рахунку спеціального статусу або визначення гарантій забезпечення даного рахунку. Так як в умовах кризової ситуації сьогодні банк може прийняти рішення про переведення грошових коштів, а завтра може бути визнаний неплатоспроможним. Чинним законодавством не визначено як саме відбувається виконання договірних зобов’язань у даній ситуації.
Сфера застосування рахунку умовного зберігання є досить універсальною, так як він може гарантувати виконання будь-яких зобов’язань в договірних відносинах між сторонами. Вагомим нюансом є те, що Вам доведеться додатково оплачувати посередницькі послуги банку, а також укладати договір з ним. Особливо актуальним буде застосування відповідного договору в угодах щодо покупки/продажу нерухомого майна та забезпечення договірних зобов’язань при злитті і поглинанні компаній. Адже кожна із сторін може забезпечити свої права та відповідно захистити свої грошові активи. Важливим є те, що безпосередньо бенефіціар (той, кому перераховують кошти) може впливати на зміну умов договору. Адже будь-які зміни до договору вносяться виключно за письмової згоди бенефіціара, навіть якщо він не є стороною договору. Також сторони можуть в будь-який момент подати запит щодо інформації по рахунку ескроу і отримати необхідні дані. Виплаті коштів завжди передує повна перевірка настання підстав для перерахування коштів. Відповідно до Цивільного кодексу України перевірку відповідності підстав може здійснювати банк, або третя особа, яку уповноважили сторони в договорі умовного зберігання.
Необхідно відмітити, що на даний момент Національний банк України розробив проект постанови «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», де запроваджено порядок відкриття і використання рахунків умовного зберігання і виконує підготовчі дії для запровадження рахунку ескроу в банківських установах нашої держави. Після затвердження правлінням даного проекту в Україні буде остаточно впроваджено механізм рахунку умовного зберігання.
Підсумовуючи, варто сказати, що впровадження інституту умовного зберігання вагомим кроком в українському законодавстві. Основним позитивним моментом договору ескроу є те, що в ідеалі система рахунку умовного зберігання зводить фінансові ризики до нуля, так як банк блокує кошти на рахунку до моменту виконання зобов’язань і захищає сторони від фінансових махінацій третіх осіб. Але, як і будь-яке нововведення, воно потребує перевірки часом та подальшого доопрацювання відповідно до реалій ведення бізнесу на теренах нашої держави.
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно. Любов Шпак 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 27035
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 16934
-
В Україні збанкротував ще один страховик
Бізнес 10017
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9747
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 9407