Момент набрання законної сили ухвалою суду в цивільному процесі
В чинному ЦПК чітко не визначений момент набрання ухвалою суду законної сили. Цей строк опосередковано випливає зі змісту декількох норм кодексу. Так з якого ж моменту набирає чинності ухвала суду в цивільному процесі?
Ухваласуду є однією з форм судового рішення. Відповідно до ст.208 ЦПК судові рішення викладаються у формахухвал, рішень, постанов. Питання, пов'язані з рухом справи в судіпершої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питанняпро відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриттяпровадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках,передбачених ЦПК, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал. При цьому в чинномуЦПК не врегульований момент набрання законної сили саме ухвалою суду. Ст.223ЦПК регулює набрання законної сили саме рішенням суду. В той же час застосуваннязаконодавцем в одних і тих саме статтях кодексу терміну «судове рішення» та «рішеннясуду» дає підстави вважати, що ці поняття є ідентичними. Таким чином, враховуючи,що чинним кодексом не врегульований момент набрання законної сили ухвалою суду,можна зробити висновок, що на судові рішення, викладені у формі ухвал,розповсюджуються положення ст.223 ЦПК (Набрання рішенням суду законної сили). Це стосується тихухвал, які можуть бути оскаржені окремо від рішення суду по справі (переліктаких ухвал зазначено в ст. 293 ЦПК). Відповідно до ст.209 ч.6 ЦПК ухвали,постановлені в судовому засіданні, оголошуються негайно після їх постановлення.
При цьому слід розрізняти два видиухвал, що можуть бути винесені судом першої інстанції: 1) ухвали, які можутьбути оскаржені окремо від рішення суду, та 2) ухвали, що не підлягаютьоскарженню окремо від рішення суду. Вичерпний перелік ухвал, що можуть бутиоскаржені окремо від рішення суду, міститься в ст. 293 ч.1 ЦПК. Відповідно істрок набрання законної сили ухвалою залежить від того, чи належить вона допершого чи другого виду. Ухвали, що оскаржуються окремо від рішення суду,набирають законної сили відповідно до ст.223 ЦПК (тобто після закінчення строкудля подання апеляційної скарги), а ухвали,які не можуть бути оскаржені окремо від рішення, набирають чинності негайнопісля їх проголошення.
В Цивільному процесуальному кодексі моментнабрання рішенням законної сили пов’язується зі спливом строку на апеляційнеоскарження. Так, згідно із ст. 223 ч.1 ЦПК рішення суду набирає законної сили післязакінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. Уразі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набираєзаконної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Строк апеляційного оскарження ухвалисуду регулюється ст.294 ч.2 ЦПК, відповідно до якої апеляційна скарга на ухвалусуду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення.Тобто сплив строку на апеляційне оскарження (5 днів з моментупроголошення ухвали) надає судовому рішенню такої об’єктивної властивості як законна сила,яка обов’язкова для всіх без виключення осіб на території України (незалежновід їхнього процесуального статусу чи участі у справі). Відповідно момент набрання рішенням законноїсили ніяким чином не пов’язаний з моментом внесення судового рішення до Єдиногодержавного реєстру судових рішень.
В свою чергу, ч.2 ст.294 ЦПК зазначає,що у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує,апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.Дана норма вже встановлює суб’єктивнеправо сторони процесу чи зацікавленої особи на оскарження такої ухвали івідповідно пов’язує час отримання ухвали з можливістю поновлення апеляційнимсудом строків на апеляційне оскарження для конкретної сторони процесу і,відповідно, відкриттям апеляційного провадження (ст.297 ЦПК).
Таким чином, виходячи з системногоаналізу ст. 208, 209, 223, 294 та 297 Цивільного процесуального кодексуУкраїни, можна зробити висновок, що ухвала суду, як окрема форма судовогорішення, набирає законної сили після закінчення строку на апеляційнеоскарження, тобто через 5 днів з моменту її проголошення (для ухвал, що можутьбути оскаржені окремо від рішення суду). Неотримання стороною по справі ухвалита/чи подання апеляційної скарги після закінчення строку на апеляційне оскарження невідкладає момент набрання ухвалою законної сили, а є лише підставою дляпоновлення строку апеляційного оскарження та відкриття апеляційного провадженняапеляційним судом.
- Новий закон про європротокол: що змінилось і як тепер діяти? Світлана Приймак 12:51
- Чи дійсно можна омолодити шкіру обличчя без дороговартісних процедур та інʼєкцій Вікторія Жоль 10:03
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? Олександр Федоришин вчора о 16:26
- Ханукальна менора в Києві та Львові: символ світла і тест на толерантність Олег Вишняков вчора о 14:39
- Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: що обрати? Соломія Йосипенко вчора о 12:28
- Шлях України до ЄС: Де ми зараз? Штефан Сабау вчора о 11:48
- Окремі аспекти завершення приватизації ДП "Укрспирт" Віталій Жадобін вчора о 11:29
- Прийняття рішень на основі даних, а не емоцій: ключ до ефективного управління Катерина Мілютенко вчора о 10:22
- Трансплантація органів в Україні: відродження надії чи етичний виклик? Дмитро Зенкін 12.01.2025 16:40
- Американські спонсори російського тероризму Володимир Горковенко 11.01.2025 23:52
- Китайські електрокари та регуляторна політика ЄС: чи є шанс у Європи вийти з кризи? Олексій Гнатенко 11.01.2025 12:47
- Перший президент США, який вступить на посаду із судимістю Світлана Приймак 10.01.2025 17:36
- Советы по обжалованию штрафов за отсутствие военного документа Віра Тарасенко 10.01.2025 17:16
- Три покарання за одне порушення – це абсурд. Маємо залишити одне адекватне Галина Янченко 10.01.2025 16:03
- Колективний договір як гарант трудових прав: практика, виклики, і закордонний досвід Дмитро Зенкін 10.01.2025 15:18
- Про пенсії і справедливісь 430
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? 298
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму 145
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? 109
- Трансформація ринку нерухомості: що принесе 2025 рік 86
-
Удар по ядерній тріаді Путіна. В Енгельсі догорає нафтобаза – чому це важливо для України
2802
-
БЕБ зупинило масштабне виробництво підробленої кави відомих світових брендів — фото
Бізнес 1720
-
Сімка модних провалів на "Золотому глобусі": як фасон штанів може зіпсувати образ — фото
Життя 1601
-
Акторка з "Тіні Забутих предків" відмовилася говорити українською на врученні премії ім Параджанова
Життя 1541
-
На порталі "Дія" відновили ще дві послуги після кібератаки
Бізнес 1455