Чи заблокує коронавірус прийняття рішень у багатоповерхівках?
Коронавірусний карантин ставить під загрозу проведення зборів у багатоквартирних будинках. Але є альтернативні рішення. Про них і поговоримо далі.
Від початку карантину на території України, в абсолютній невизначеності залишилися всі співвласники багатоквартирних будинків. Особливо ті, які запланували свої збори на період, протягом якого не рекомендуються масові зібрання. Та і взагалі зібрання, оскільки коронавірус має властивість дуже швидко розповсюджуватися. Що робити в такій ситуації? Скасовувати збори? Але як тоді приймати важливі для життя у будинку рішення?
Я дуже хотіла б, але не можу запропонувати вам абсолютно безпечного і успішного варіанту проведення зборів. Раджу за можливості в цей період скасовувати призначені збори та не призначати нові. Але якщо інших варіантів немає, і ці збори для вас вкрай важливі, давайте розглянемо можливі варіанти. Навіть ті, які хоч прямо і не визначені у законі “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, але можуть по факту використовуватися. Якщо, звісно, ретельно розібратися в нормах законодавчих актів.
Онлайн-обговорення питань щодо функціонування будинку: чи це взагалі законно?
Як може відбуватися онлайн-обговорення питань у багатоквартирному будинку та чи можуть вважатися рішення, прийняті після такого обговорення, законними?
Коли ми скликаємо установчі або загальні збори ОСББ, то обов’язково маємо повідомити про них співвласників. Зробити це потрібно не пізніше ніж за 14 календарних днів особисто під розписку або рекомендованим листом на адресу їх квартири/нежитлового приміщення у нашому будинку. Повідомляти необхідно про дату, час, порядок денний, ініціаторів зборів та місце проведення зборів.
Оскільки загальні збори мають проводитися фізично, ви можете визначити місцем проведення ваших зборів місце біля вашого багатоквартирного будинку. Але зазначити у повідомленні, що у загальних зборах можуть взяти участь не більше 10 осіб, відповідно до обмежень, встановлених Кабінетом Міністрів України у постанові № 215 від 16.03.2020 року. Всі співвласники, що не були присутні на зборах, зможуть проголосувати у порядку письмового опитування. Крім того, ви також можете обговорити усі питання порядку денного онлайн, скориставшись можливістю проведення відеоконференції, яку надають різноманітні онлайн-платформи.
Обговорюємо онлайн, а голосуємо – письмово?
Усі співвласники, які братимуть участь в онлайн-обговоренні питань під час установчих/загальних зборів, мають проголосувати у відповідному листку або відомості для поіменного голосування. Їх зразки можна завантажити тут: https://bit.ly/3b4lzIx. Цей листок ви можете відправити співвласникам в електронному вигляді або роздрукувати для кожного та домовитися про зручний спосіб передачі, реальний в умовах карантину. Після того, як співвласники проголосують, зазначивши результат “за” або “проти” та додавши свій особистий підпис, ви маєте зібрати ці листки та порахувати отриману кількість голосів.
Щодо письмового опитування – правила ті самі. Співвласники, що не брали участь у зборах, мають проголосувати шляхом заповнення листка письмового опитування або відповідної відомості для голосування. Зразки можна завантажити тут: https://bit.ly/33wL3vF.
Для того, щоб ви могли розпочати письмове опитування, спершу мають відбутися збори. Це обов’язкове правило. Не можна оформлювати голосування всіх співвласників шляхом письмового опитування. Частина співвласників мають голосувати у документі, що підтверджує голосування на відповідних зборах, інша частина – у порядку письмового опитування.
Чи можна використовувати електронний підпис для голосування в ОСББ?
Голосування з використанням електронного підпису є зараз чи не найактуальнішим питанням. Але чи дозволено використовувати такий підпис для голосування в ОСББ? Давайте розглянемо законодавчі норми.
Порядок використання електронного підпису визначений Законом України “Про електронні довірчі послуги”. Відповідно до ч. 1 ст. 17 вказаного закону, електронні довірчі послуги (в тому числі електронний підпис), можуть використовуватися, коли такі ж документи у паперовій формі не вимагають власноручного підпису особи.
Тож варто розглянути, який підпис особи вимагається для голосування в ОСББ. Відповідно до статті 10 закону, рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформлюється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування (“за” чи “проти”).
Таким чином, закон вимагає, щоб результат голосування співвласники оформлювали особистим підписом, але не обов’язково власноручним. Електронний підпис є особистим підписом особи і дозволяє чітко її ідентифікувати. Тож законодавчої заборони на використання електронного підпису при голосуванні в ОСББ немає.
Судова практика щодо використання ЕЦП для голосування в ОСББ наразі відсутня. Але згідно з чинним законодавством України, немає жодної заборони на використання електронного підпису для голосування, оскільки цей підпис дає можливість чітко ідентифікувати особу. Іноді навіть краще, ніж власноручний підпис, який дуже легко підробити.
До речі, електронні підписи можна використовувати і для голосування під час засідання Правління вашого ОСББ.
Багатолюдних зборів не потрібно, а от особистого спілкування, часом, не уникнути.
Утім, є невеликий нюанс. Документи, підписані з використанням електронного підпису, дійсні лише в електронному форматі. Тож якщо ви хочете проголосувати щодо поточних питань роботи вашого ОСББ, наприклад, затвердити варіант договору на комунальні послуги, кошторис, внески, ви можете використати електронний підпис. Тоді такий листок голосування буде дійсний в електронному форматі.
Однак для того, щоб документ з електронним підписом був дійсним у суді або у випадку проведення державної реєстрації, його необхідно засвідчити у співвласника. Для цього його потрібно роздрукувати, а кожен співвласник, який голосував у такому форматі, має засвідчити цей документ своїм власноручним підписом.
В той же час, згідно закону “Про електронні довірчі послуги” правочин, вчинений в електронній формі, може бути визнаний судом недійсним у разі, “коли під час його вчинення використовувався кваліфікований електронний підпис чи печатка, кваліфікований сертифікат якого/якої не містить обов’язкових відомостей, або містить недостовірні відомості”. Тож якщо співвласник голосував зі своїм електронним підписом, який він отримав за встановленою законом процедурою – ніяких проблем бути не повинно.
…і не забуваймо про елементарні правила гігієни!
Тож чи завадить коронавірус проведенню зборів ОСББ або зборів співвласників у багатоквартирному будинку? Ні, і ще раз ні! Збори можна провести в онлайн-форматі, іще й проголосувати з використанням електронного підпису, повністю виконавши вимоги до карантину та всі заходи безпеки. Однак членам правління в окремих випадках доведеться контактувати з деякими співвласниками для оформлення результатів їх голосування.
Але ми вже добре вивчили, що нетривалі контакти на відстані від 1,5 метра, найпевніше, не призводять до поширення коронавірусу. Тож спілкування членів правління зі співвласниками з метою збору підписів, при збереженні елементарних правил гігієни, є безпечним. Головне – уникайте рукостискань, спілкуйтеся на безпечній відстані, мийте руки або обробляйте їх антисептиком після кожної зустрічі. Ручку, яку ви використовуєте, та інше канцелярське знаряддя також варто регулярно дезінфікувати. Коли ви обробляєте отримані листки для голосування, не торкайтеся свого обличчя, а після цього – одразу добре вимийте руки.
Наша безпека залежить тільки від нас. Тож навіть якщо у вас є необхідність проводити збори у цей непростий час – ви можете ефективно приймати рішення. Дотримуйтеся порад, викладених у цій колонці – вони дозволять вам налагодити ефективну роботу ОСББ у будинку та, водночас, захистити себе та решту співвласників від загрози поширення коронавірусу.
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 роци? Ростислав Никітенко 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1411
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 708
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 349
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 231
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 4843
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3397
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 3315
-
"Умови сприятливіші за довоєнні". Вартість житла у Києві відповідає десяти рокам оренди
Бізнес 2924
-
Актор Дензел Вашингтон став священником: подробиці
Життя 2467