Знову про «колекторів»
Новий різновид «чудотворців кризової доби» - так звані «колектори», що обіцяють своїм клієнтам (здебільшого – банкам) ефективне стягнення прострочених боргів, в основному, «позасудовими методами». Якщо вірити рекламі «колекторських фірм», їм відомі чарівні
Новий різновид «чудотворців кризової доби» - так звані «колектори», що обіцяють своїм клієнтам (здебільшого – банкам) ефективне стягнення прострочених боргів, в основному, «позасудовими методами». Якщо вірити рекламі «колекторських фірм», їм відомі чарівні слова та секретні закляття, страшні та одночасно цивілізовані, що змушують боржників платити без судового рішення. Екстрасенси відпочивають! До цих казочок можна було б не ставитися серйозно ні банкам ні, тим більше, боржникам.
Адже боржник у випадку будь-яких спроб кредитора чи «колектора» вийти за межі процедур, встановлених законом та договором, може сміливо викликати міліцію та заявляти про скоєння злочину, передбаченого статтею 355 Кримінального кодексу. (Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань). На тому скоріше за все, і скінчиться.
Однак віра в чудеса непереборна. А тому до «колекторів», як свого часу до телевізійних цілителів чи МММ, деякий час ставитимуться серйозно.
Банки найматимуть, міністри заперечуватимуть.
Знову скажу, що я маю на увазі наших доморощених «колекторів», а тому ставлю це слово в лапки. За кордоном, у тих же США, «колекторська діяльність» (DebtCollection Practice, DebtCollector) законодавчо визначена і врегульована. При цьому метою регулювання є встановлення рамок дозволеного. Тобто відповідне законодавство визначає, які дії щодо переконання боржника заплатити є допустимими, а які навпаки.
А от діяльність наших «колекторів» - один великий знак запитання. По-перше, звідки вони взялися? Де у нас готують «спеціалістів з юридичною та психологічною підготовкою», які «вміють тримати діалог» і т.п.? На одноденних семінарах?
По-друге, а що, власне, пропонують вітчизняні колектори? Цілий букет іншомовних слів:
- reminder service(буквально – послуга нагадування);
- softcollection(буквально – м’яке стягнення);
- hard collection (буквально – жорстке стягнення);
- legalcollection (буквально – законне стягнення).
Аналіз інформації сайтів кількох компаній, що називають себе «колекторськими», показує, що абсолютно нічого нового за вищевказаними англомовними термінами немає.
Тобто, немає нічого такого, чого раніше не робили і зараз не роблять працівники банків і залучені банкам юристи і адвокати, що «колекторами» себе не називають.
І раніше боржникам нагадували про прострочення, хоча не називали це reminder service. І раніше боржникам телефонували і писали листи з пропозицією терміново погасити заборгованість(softcollection), переконували їх сплатити борг під час бесід, нагадуючи про можливі штрафні санкції, хоча й не називали це hardcollection. І раніше подавали до суду, хоча не називали це legalcollection.
У пресі багато говорять, що «колектори» пропонують «ще дещо», не зазначене відкритій рекламі. Але це «ще дещо» є нічим іншим, як різновидами психологічного тиску, а то і чимось більш серйозним, передбаченим Кримінальним кодексом.
Отже, власникам та топ-менеджерам банків та інших компаній, що мають дуже актуальну у теперішній кризовий час потребу у стягненні прострочених заборгованостей у великої кількості боржників, слід оцінювати не тільки економічну ефективність співпраці з компаніями, що називають себе «колекторськими», але й додаткові ризики.
По-перше, на мою думку дуже можливою є практика залучення «колекторів» без дійсної наявності у кредитора потреби у зовнішній допомозі, а за «відкати» на користь певних працівників кредитора. Адже, як сказано вище, якихось особливих знань і умінь колектори не мають. Тому завдання стягнення боргів цілком здатні вирішувати співробітники банків, тим більше, що у зв’язку з кризою роботи у них поменшало. А з комісійних у 15-40 відсотків (за повідомленнями преси) «колектор» завжди зможе виділити ласий шматок. Адже значна частина боргів так чи інакше сплачуватиметься.
По-друге, посадовим особам кредитора слід мати на увазі можливість зненацька отримати статус співучасника злочину, передбаченого, наприклад, статтею 182 Кримінального кодексу(Порушення недоторканності приватного життя) чи 355 (Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань). Хто їх, тих «колекторів», знає?
І, нарешті, по-третє, слід не забувати, що запозичені «колекторами» закордонні методики часом навіть шкодять інтересам кредитора в умовах українських реалій і українського ж законодавства. Так, багато «колекторів» на своїх сайтах стверджують, що звернення в суд є «крайнім заходом». Це звичайно не дивно, адже серед «колекторів» багато «талантів без юридичної освіти». Тобто телефонувати і лякати вони ще якось уміють, а підготувати позов – не завжди. А подати позов в Україні не така складна і не така дорога справа. В той же час, швидкість розгляду позовних матеріалів у нашій судовій системі така, що втрачати час ой як не можна! Бо поки «колектори» будуть по-модньому розбиратися з боржником своїми «досудовими ноу-хау», час спливатиме. Поки з’ясується, що без суду не обійтися, поки позов подадуть, поки розглянуть. Може статися, що державному виконавцю навіть і з виконавчим документам робити буде нічого.
Який же з усього сказаного висновок? А простий. Досить чекати чудес та заклинати проблеми іншомовними словами. Просто слід намагатися якомога краще робити кожному свою справу.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9908
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7385
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 5810
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5198
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4125