Як Україні отримати дешеве теплопостачання вже завтра?
З року в рік з настанням осені, в українському медіапросторі починаються дискусії щодо вартості теплопостачання для населення.
Щоразу політики-аутсайдери стараються витиснути з цієї теми максимум політичних дивідендів, поширюючи не завжди достовірну інформацію, спекулюючи та маніпулюючи як вправні віртуози.
Справді, економічне становище українців відкриває широкі можливості для такого роду дискусій. З настанням холодів, з початком опалювального сезону, з’являються платіжки за теплопостачання. Від цих сум іноді можна схопитись за голову. В чому проблема?
По-перше, теплопостачання дорога справа. У всьому світі витрати на комунальні послуги вимірюють не в абсолютних цифрах, а у відсотках від доходу домогосподарства. Зазвичай, витрати на комунальні послуги не повинні перевищувати 15% від сукупного доходу сім’ї. В Україні з цим великі проблеми, значна частина доходів українців перебуває в тіні, зрозуміти для кого комунальні платежі непосильна ноша - важко. Тим не менш, враховуючи загальний стан економіки, й так зрозуміло, що комунальні платежі займають суттєву частку у видатках українських сімей.
По-друге, низька енергоефективність. Ні для кого не таємниця, що українська теплоенергетична інфраструктура дуже зношена, втрати під час транспортування тепла іноді можуть сягати 30-50%. Крім того, багатоквартирні будинки потребують негайної модернізації, адже вони споживають занадто багато енергії. Рівень споживання енергоносіїв в Україні є практично втричі більшим, ніж у країнах ЄС. А українські облгази взагалі “унікальні”для всього світу, оскільки стараються максимально перекласти збитки через свою неефективність на плечі споживачів.
По-третє, проблемою є використання дорогого імпортного газу в якості джерела енергії.
Чи може теплопостачання бути дешевим? Може. І в цьому можуть допомогти сучасні технології альтернативної енергетики.
В контексті тепло- та електропостачання на допомогу може прийти технологія газифікації біомаси. Вона дозволяє під високою температурою без доступу повітря отримувати синтез-газ з біомаси, спалюючи який можна отримати електроенергію. Тепло, що виділяється під час газифікації, віддається в мережу, при цьому тариф може бути на 25-30% нижчим від вартості тепла, отриманого зі спалювання природного газу. Це дозволяє істотно знизити тариф на тепло для населення і муніципалітетів. Перша ТЕЦ такого типу вже запущена в Чернігові.
В чому переваги? Технологія газифікації дозволяє генерувати одночасно як теплову, так і електричну енергію. Вона має модульну структуру, що дозволяє швидко та легко її масштабувати і налаштовувати під індивідуальні потреби споживача. Разом з тим, вона є доволі ефективною: для виробництва одного кіловата енергії потрібно всього 0,9 кг біомаси (це один з найефективніших показників у світі). Завдяки сучасній технології, шкідливі викиди в навколишнє середовище практично зведені до нуля. Обладнання відповідає всім європейським та українським екологічним стандартам.
До речі, для роботи газифікаторів використовується локальна сировина. Розвиваються суміжні підприємства, наприклад заготівельники біомаси. Підвищується ділова активність і збільшується сума сплачених податків до місцевих бюджетів. Переваги більш ніж очевидні.
Водночас, децентралізована генерація теплової енергії нарешті покладе край монополії облгазів, діяльність яких вже перетворилась в справжній тарифний тероризм. Постійні пориви, відсутність інвестицій в галузь, а лише сліпе викачування ресурсів. Разом з цим вони лобіюють постійне підвищення тарифів для кінцевих споживачів, практично не змінюючи якість послуг.
Розгортання масштабної програми використання газифікаторів біомаси дозволило б сотням тисяч українців вже найближчим часом відчути всі переваги альтернативної енергетики,перш за все на власному гаманці. Це гарна можливість для держави та окремих міст оновити енергетичну інфраструктуру, в тому числі за кошти приватних інвесторів. Повірте, жодне сучасне підприємство з ринковим підходом не зацікавлене у неефективній роботі.
Тому єдиний правильний шлях для енергетики України, на моє переконання, це стабільний розвиток сфери ВДЕ.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 361
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 233
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 48
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12532
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 11247
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6620
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 4384
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4264