Півтора роки фінансової непрозорості партій. Тепер цьому покладено край
Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
А чи знали ви, що політичні партії, які за результатами виборів пройшли до Верховної Ради України, упродовж усього скликання парламенту отримують фінансування з державного бюджету - тобто гроші з ваших податків?
Цю норму, яка діє з 2016 року, запровадили з міркувань запобігання політичній корупції: “зняти” партії з голки олігархічних грошей та “навчити” їх відчувати відповідальність перед виборцями. За п'ять повних років політсили отримали держфінансування на загальну суму понад 1,5 млрд гривень. Нагадаю, що це наші з вами податки.
Проте партії не можуть використовувати отримані від держави кошти безконтрольно: вони мають звітувати про свої видатки перед Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК). Варто уточнити, що партії повинні звітувати не лише про витрати з державного фінансування, а й про отримані ними приватні внески та видатки з них. Це ще один запобіжник від політичної корупції - упрозорення партійних фінансів.
У березні 2020 року, коли в Україні через коронавірусну хворобу COVID-19 запровадили жорсткі карантинні обмеження, Верховна Рада в рамках тимчасових послаблень для певного кола суб’єктів дозволила партіям не подавати до НАЗК фінансові звіти. Щоправда, часові рамки цього послаблення були встановлені досить розмиті: політсили отримали право не звітувати аж до кінця карантину, який наразі триває вже другий рік. Тоді як, наприклад, пом’якшені умови для бізнесу в питаннях сплати податків і звітування запровадили всього лиш на декілька місяців.
Таким чином, упродовж півтора року партії цілком законно могли не повідомляти НАЗК про свої фінансові надходження й видатки. А, відповідно, парламентські партії мали змогу не звітувати про використання коштів з держбюджету, які вони при цьому продовжували отримувати!
Днями цій несправедливості було покладено край. 2 листопада Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зокрема, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
Чому це важливо?
Парламентські політсили не повинні забувати, що вони отримали мандат довіри від українських виборців, які, до того ж, їх ще й фінансують із власної кишені. А платники податків мають повне право знати, куди витрачають їхні гроші.
Решта партій також повинні пам’ятати, що прозорість - це запорука побудови відкритого демократичного суспільства, у якому жодна політсила не намагається приховати реальні джерела свого фінансування. Упевнений, що переважна більшість партій у своїх програмах декларують саме таку відкритість і прозорість, тож їм немає чого боятися.
Окремо зауважу, що повернення обов’язку партій звітувати про свої надходження й видатки лягає у загальну логіку курсу на деолігархізацію України, проголошеного Президентом Володимиром Зеленським. Буде наївним вважати, що олігархи відмовилися від спроб впливати на політичне життя країни, щедро фінансуючи зі своїх кишень ті чи інші партії. Упрозорення політичних фінансів є дієвим інструментом протидії таким спробам.
Звісно, утримувані олігархами політсили всіляко маскують реальні джерела надходження коштів. Проте зобов’язання їх звітувати, ретельна перевірка партійних звітів НАЗК, розслідування підозр щодо непрозорого фінансування та невідворотність покарання, дадуть змогу максимально знизити вплив олігархічних сил на українське політичне середовище.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 358
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 228
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 45
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12141
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10287
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6561
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4144
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 3565