Скасування спецрежиму ПДВ: економічне невігластво чи необхідність?
Вчора, 10 грудня в більшості обласних і навіть районних центрах України відбулися масштабні мітинги аграріїв. Люди прийшли під стіни органів державної влади висловити протест проти ініціативи Уряду відмінити єдину пільгу для сільгоспвиробників – спецреж
Вчора, 10 грудня в більшості обласних і навіть районних центрах Українивідбулися масштабні мітинги аграріїв. Люди прийшли під стіни органів державноївлади висловити протест проти ініціативи Уряду відмінити єдину пільгу длясільгоспвиробників – спецрежим ПДВ.
Вчорашній страйк це вже 4 акція протестусільгоспвиробників за останній рік. Попередні рази 30 червня та 2 липня, колиаграрії протестували під Верховною Радою проти намірів уряду «протягнути» скасування спецрежиму ПДВ – депутатиїх почули. Ще один мітинг аграрії проводили проти скасування мораторію напродаж земель сільськогосподарського призначення і мораторій продовжили,щоправда на рік, а не на 10, як вимагала Аграрна партія, та все ж результат є.Сьогодні аграрії знову ж таки виступають проти скасування спецрежиму ПДВ, що урядтак заповзято намагається «проштовхнути» через парламент.
При цьому варто зазначити,що намагаючись зменшити негатив від непопулярного рішення уряд, в останні дні,запропонував перехідний період, під час якого зі спеціального рахунку ПДВ 75%коштів ітиме в бюджет, а 25% залишатиметься на виробничі потреби аграріїв. Цянорма передбачена всього на рік. Інакше як відверненням уваги від повногоскасування спецрежиму ПДВ це складно вважати.
Щоб оцінити ризики відміни спецрежиму ПДВ розберемося в самому підходіоподаткування. Спеціальний режим оподаткування, передбачає, що сума ПДВ,нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених нимисільгосптоварів, не підлягає сплаті до бюджету, а залишається у їх розпорядженнідля відшкодування суми податку, сплаченої постачальнику на вартість товарів тапослуг, основних фондів, придбаних (споруджених) платником для їх використанняу виробництві сільськогосподарської продукції, а за наявності залишку такоїсуми податку - для інших виробничих цілей.
Якщо висловлюватися простими словами, то спецрежим ПДВ сприяє аграріям врозвитку виробничих потужностей їх власним коштом. Не в останню чергу, самезавдяки цій пільзі сільськогосподарська галузь донедавна демонструвалапозитивні показники розвитку, а частка АПК у загальному обсязі експорту Українистаном на 1 листопада цього року становила 37%. При цьому слід зазначити, що спецрежимПДВ є абсолютно некорупційним механізмом підтримки галузі і діючи з 1998 року показаввласну ефективність на практиці. Натомість, пряма підтримка сільгоспвиробників,яку пропонує Уряд, містить корупційні ризики.
Кому вигідно скасування спецрежиму ПДВ?
На думку аграріїв скасування спецрежиму ПДВ обернеться катастрофою якдля них самих, так і позначиться на наповненні бюджету України. Адже відмінацієї єдиної пільги замість того, щоб збільшити бюджетні надходження, на що розраховуєуряд, навпаки призведе до зменшення податкових надходжень. За оцінкамиекспертів в разі відміни спецрежиму ПДВ втрати аграріїв складуть близько 30млрд. грн., падіння експортної виручки на $1млрд., а кількість безробітних зросте на 100 тис. осіб.
Та і час для запровадження додаткового податкового навантаження дляаграріїв уряд обрав не найкращий. Негативна економічна динаміка в країніпозначається і на аграрній галузі. За підсумками 10-ти місяців 2015 рокупадіння обсягу сільгоспвиробництва складає 4,4%, а витрати на виробництвозросли на 60-70%. Вперше за 10 років скоротилися всі показники по виробництвупродукції тваринництва. Чисельність поголів’я ВРХ скоротилася на 5,4%,поголів’я птиці – на 3,2%, виробництво молока зменшилось на 4,4%, а яєць – на14,8%.
Ситуація в АПК є несприятливою й через посушливі погодні умови. Несприяє розвитку сільськогосподарської галузі й зовнішньоекономічна кон’юнктура– світові ціни на зерно знижуються вже декілька років поспіль. При цьому,відсутня будь-яка компенсація за кредитами, а банківська відсоткова ставкаперевищує 30% річних.
Підсумовуючи зазначимо, що ініціатива уряду порушує Коаліційну Угоду таПрограму дій Уряду, якими передбачено збереження існуючої системи оподаткуванняаграрного сектору до 1 січня 2018 року. Пільги для агропромислової галузіпрописані в Угоді про асоціацію України з ЄС, згідно норм СОТ.
Вважаємо, що зазначена ініціатива уряду може спричинити соціальненапруження в суспільстві. Минулого разу, влітку під стінами Верховної Ради зібралосябільше 5 тисяч аграріїв з усієї України. Сьогодні вони мітингують у власнихнаселених пунктах, але якщо влада їх не почує, то найближчим часом обіцяють зібратисяу Києві.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Тести заходів контролю: коли і як виконувати 434
- Гра в імітацію 347
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 210
- Втрачені мільйони: як місцеві бюджети недоотримують через неефективне використання земель 112
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 9403
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 8456
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6290
-
У країнах ЄС ціни на вершкове масло зросли на 40%. Україна скорочує експорт
Бізнес 4783
-
ЄС інвестує 32 млн євро у реконструкцію 375 км залізниці у Молдові
Бізнес 3445