Проникнення Rейдерства в сімейні відносини
Протягом кількох останніх десятиліть в суспільстві триває широка дискусія з приводу зростання кількості розлучень та способів зміцнення родини
Абсолютна більшість людей погоджується з тим, що основною причиною розірвання шлюбу, зміни почуття любові на ненависть чи скупість є нестабільна економічна ситуація, наявна в України. Виникає логічне питання, чи не стали особисті почуття і сімейний добробут вимірюватися майновими цінностями?
Як показує судова практика одностайної відповіді на поставлене питання серед громадян України досі не вироблена. Безумовно, на наш погляд пріоритетними завжди були і мають залишатися особисті немайнові права і цінності.
Однак в житті це не завжди так. Предметом нашої публікації стали чи не найбільш негативні прояви реалізації норм сімейного законодавства, а саме правовідносини, пов’язані з визнанням шлюбу недійсним чи неукладеним. Після Прийняття Сімейного кодексу України ці питання одержали більшу регламентацію порівняно з Кодексом України «Про шлюб та сім’ю» В першу чергу слід відмітити, що на законодавчому рівні проведене розмежування понять недійсний та неукладений шлюбб та конкретизовані підстави настання відповідних наслідків.
Разом з тим, деякі громадяни за підтримки практикуючих юристів застосовують відповідну групу норм в особистих і навіть в комерційних цілях. Сімейний кодекс України (далі СКМУ) у ст. містить норму, згідно з якою шлюб, укладений без мети виникнення сімейних прав та обов’язків, а також спрямований на обмеження прав та обов’язків одного з подружжя вважається фіктивним.
Однак, в судовій практиці трапляються непоодинокі випадки припинення шлюбу за наявності так званих зовнішніх вад. Виходячи із змісту норм СКМУ всі способи припинення шлюбу за порядком припинення шлюбу можна поділити на досудовий та судовий (процесуальний). В першому випадку підстави визнання шлюбу недійсним визначаються у ст. 39 СКМУ. Інша група підстав припинення шлюбних правовідносин встановлена у ст.. 40 СКМУ. Що ж до обставин, які зумовлюють недійсність шлюбу, то особливу увагу привертає ситуація, коли один з майбутнього подружжя перебуває у зареєстрованому шлюбі. На сьогоднішній день Україною не було ратифіковано багато міждержавних угод про визнання офіційних документів, виданих у ряді країн. Внаслідок такої колізії шлюби зареєстровані в числених країнах Азії, Південної Америки, формально за законодавством України вважаються неукладеними.
Це дає змогу одному з подружжя перебувати у шлюбі зареєстрованому у кількох державах одночасно. Проте, у випадку ратифікації угоди про взаємне визнання і застосування документів договірних держав не виключається ситуація одночасної легалізації двох шлюбів. В такому разі можливі дві ситуації: по-перше поворот виконання, тобто повернення майна спільно нажитого подружжям; по-друге – поділ майна, набутого за час недійсного шлюбу. Закон оминає ситуацію, коли чоловіком і дружиною були набуті у власність корпоративні права чи заснований субэ’єкт господарювання за час існування недійсного шлюбу.
З одного боку має відбуватися поворот виконання, проте з іншої сторони для виділу частки у майні суб’єкта господарювання, зокрема у господарських товариствах та кооперативах вимагається згода інших засновників. Тож виходить, що одна сторона стає заручником неповної правової обізнаності, а діяльність заснованого квазі подружжям суб’єкта господарювання набуває нестабільного виразу. Адже поворот виконання у даному разі означатиме тільки ліквідацію юридичної особи.
Але водночас, недійсність шлюбу зумовлює припинення зобов’язаннь між відповідними особами. Це означає, що питання діяльності суб’єкта господарювання мають регулюватися нормами Господарського та Цивільного кодексів, Законом України «Про господарські товариства», «Про Акціонерні товариства», але разом з тим з правозастосовної діяльності вже випадають особливості регулювання сімейних відносин. То ж виходить, подружжя намагалося започаткувати сімейний бізнес, а вийшов звичайний суб’єкт господарювання, в рамкахякого функціонують тільки корпоративні відносини. Отже недійсність шлюбу спричиняє часто наслідки, на виникнення котрих сторони не розраховували або не допускали їх виникнення.
Це лише одна з можливих правових ситуацій, в яких може опинитися подружжя у разі визнання шлюбу недійсним. У подальших публікаціях ми детально розглянемо інші види сімейних правовідносин, що порушують цілісність сім’ї, а породжують скоріше непередбачувальні наслідки. Розвиток теми та правові способи захисту шлюбу детально будуть розглянуті в інших статтях.
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 234
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 147
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 138
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи 124
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 32537
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 14504
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
11435
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 9485
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 5806