Юридичні наслідки розробки комп’ютерної програми без договору
Замовник і розробник домовилися про створення останнім комп'ютерної програми за певну винагороду. Жодних документів не оформлювали, спочатку мали намір підписати документи після фактичного виконання робіт, але з часом відносини сторін погіршилися і після з
Замовник і розробник домовилися про створення останнім комп'ютерної програми за певну винагороду. Жодних документів не оформлювали, спочатку мали намір підписати документи після фактичного виконання робіт, але з часом відносини сторін погіршилися і після закінчення роботи, розробник відмовився підписувати будь-які документи. Вияснимо чи отримає замовник майнові права на комп'ютерну програму, якщо сторони не закріпили свої домовленості на папері.
Як відомо, в момент створення твору у автора твору виникають особисті немайнові права та майнові права на твір. Під твором у даній статі ми розуміємо комп'ютерну програму. Особисті немайнові права є невід’ємними від особи творця, тому будуть належати розробнику. Особисті немайнові права дають право розробнику вимагати визнання свого авторства, збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити його честі і репутації тощо. За загальним правилом, особисті немайнові права не можуть бути передані (відчужені) іншим особам.
До майнових прав відносяться право дозволяти використання комп'ютерної програми, право перешкоджати неправомірному використанню комп'ютерної програми, у тому числі забороняти таке використання і право на використання комп'ютерної програми та інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом. Використання комп'ютерної програми може здійснюватися будь-яким способом в межах закону. Право дозволяти використання комп'ютерної програми полягає в праві суб'єкта права інтелектуальної власності розпоряджатися комп'ютерною програмою на власний розсуд. До інших майнових прав інтелектуальної власності можна віднести право розпоряджатись комп'ютерною програмою, право її відчужувати, право подарувати, здати в оренду та інші права. З економічної точки зору цінними є саме майнові права.
Деякі замовники вважають, що заплативши за розробку комп'ютерної програми, вони стають повноправним власником продукту. Спробуємо розібратись.
Відповідно до ч. 2 ст. 430 ЦК майнові права на твір належать творцеві об'єкту і замовнику спільно, якщо інше не встановлене договором. У даному випадку комп'ютерна програма була створена за замовленням, договір між сторонами не укладався, тому майнові права на комп'ютерну програму будуть належати замовнику і розробнику спільно. Спільно означає за згодою кожного.
З цього випливає, що замовник повинен отримати згоду у розробника на розпорядження комп'ютерною програмою, на право її відчуження, право подарувати, здати в оренду тощо. А якщо розробник згоди не дає? Мабуть, запитання риторичне.
Тому, одна лиш оплата розробки не дає підстав замовнику стати єдиним власником майнових прав на комп'ютерну програму.
Для уникнення подібної ситуації, замовнику слід подбати про підписання договору з розробником на етапі досягнення усіх ключових домовленостей. До договору обов'язково слід включити умови про перехід майнових прав на комп'ютерну програму до замовника.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 10012
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 9786
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6415
-
У країнах ЄС ціни на вершкове масло зросли на 40%. Україна скорочує експорт
Бізнес 4834
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 3606