Напередодні дискредитації держави: Борги перед інвесторами ВДЕ не погашають
Енергетика: Борги перед інвесторами ВДЕ
Дві новини, що надійшли в один день.
Перша – держпідприємство «Гарантований покупець» («ГарПок») на 100% розрахувалося за серпень з виробниками електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ)
Друга – інвестори у ВДЕ спрямували судових позовів до ДП «ГарПок» на 630 млн. грн. через несплату за вироблений струм.
Дивно? Ні. Пояснюється це просто – серпень є приємним виключенням, в квітні-липні рівень розрахунків в виробниками з ВДЕ становив жалюгідні 3,5-5% А з початку року і станом на 20 вересня - 32,3%
Повний розрахунок за вересень це добре, але заборгованість ДП «Гарпок» перед виробниками електроенергії з ВДЕ на 1 серпня 2020 року становила 22,4 млрд. грн.
Поясню, чому мова йде саме про 1 серпня. 21 липня Верховна Рада прийняла закон №810 про зниження «зелених тарифів», згідно якого обов’язки взяли на себе не тільки інвестори (погодились із скороченням тарифів), а й держава – до кінця поточного року сплатити 40% боргу станом на 1 серпня. Це 8,96 млрд. грн., які поки що не погашаються й перспективи туманні.
Які можливі наслідки? Судячи із суми заборгованості та наявних позовів ігнорувати проблему не вдасться. Наявність позовів та розголос про невиконання державою своїх зобов’язань у надвеликих обсягах звалить інвестпривабливість України у від’ємну площину. Я у докоронакризові часи стверджував - без інвестицій помітного зростання економіки чекати наївно. В теперішніх умовах брак інвестицій поглибить падіння економіки. Наприклад, капітальні інвестиції за перше півріччя впали на 35%, не дивно, що й ВВП за цей період скоротився на 6,5% (згідно оцінки Мінекономіки).
Є ще одна проблема. Позови спрямовані до держпідприємства «Гарпок», яке відповідає за функціонування механізму постачання струму населенню. Тобто, в разі банкрутства «Гарпоку» – через невиконання зобов’язань перед виробниками з ВДЕ – ми з вами можемо мати вже давно забуті проблеми із електрикою.
Що робити? Через тривале ігнорування проблеми (інвестори через несплату почали бити на спалах у лютому, відповідний закон прийняли у липні) ситуація зайшла так далеко, що ідеальних рішень, на жаль, вже немає.
Найбільш реалістичне – випуск держоблігацій (ОВДП). Про що вже неодноразово писав. Так, це збільшення державного боргу, проте прийнятний варіант тому, що облігації можна випустити із довготривалим терміном обігу, тобто процес їх погашення буде «розкидано» на великий строк. Саме у такий спосіб уряд вже погашав прострочені державні зобов'язання по відшкодуванню ПДВ.
В Раді є законопроект №4151, яким пропонується внести зміни до держбюджету цього року й надати Мінфіну право випустити ОВДП, кошти від розміщення яких надійдуть до ДП «Гарпок» й будуть спрямовані на погашення заборгованості за вироблену електроенергію з ВДЕ. Вважаю, його доцільно підтримати. Не тільки задля виконання закону №810. А й щоб продемонструвати іноземним інвесторам, що ми можемо не тільки заводити ситуацію у глухий кут, але й поступово вибиратися з нього.
Невдовзі постане питання: за рахунок чого сплатити ще 60% заборгованості перед ВДЕ – це, згідно закону №810 треба зробити до кінця 2021 року.
По-перше, добре, що є час на вирішення.
По-друге, навряд чи знайдеться більш реалістичний та менш обтяжливий для держави механізм, ніж знов таки випуск ОВДП.
Можливі варіанти.
Або зробити на кшталт запропонованого законопроектом №4151 – випуск держоблігацій, кошти від продажу яких будуть спрямовані НЕК «Укренерго» для погашення заборгованості перед ДП «Гарпок» й подальшого погашення заборгованості «Гарпоком» перед виробниками електроенергії з ВДЕ.
Або піти іншим шляхом – випустити ОВДП, внести їх до статутного капіталу ДП «Гарпок», монетизувати їх шляхом продажу на відкритому ринку. А отримані кошти спрямувати на статутну діяльність «Гарпоку» – забезпечення функціонування механізму стабільного постачання електроенергії населенню по прийнятним цінам та розрахунок з виробниками з ВДЕ (у т.ч., на погашення старих боргів).
Втім, конче необхідно не нарощувати борги перед ВДЕ. Поки тут ситуація не блискуча – станом на 7 жовтня рівень розрахунків за вересень складає лише 28%. А в повному обсязі треба розрахуватися до 25 жовтня.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 356
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 221
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 65
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 45
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 11895
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10133
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6538
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4074
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 3274