Емпатія. Її роль і значення у суспільстві
Навіщо емпатія сучасній людині? Що це - ключова навичка майбутнього чи емоційний апендикс минулого?
Народжена в Греції
Будь-яке поняття має власну історію походження. Поняття емпатія має грецьке коріння і складається з об'єднання ἐν - «в» і πάθος - «пристрасть». Дослівно знаходження або перебування, відчуття у пристрасті. А отже йдеться про глибоке емоційне переживання.
Сам термін «емпатія» вперше з'явився в 1912 році в англійському словнику і спочатку був близький до поняття «симпатія», хоча виник він на основі німецького слова einfühling (дослівне - проникнення), застосованого німецьким філософом, психологом, естетиком Теодором Ліппсом у зв'язку з психологічної теорією впливу мистецтва. Одне з ранніх визначень емпатії ми знаходимо також у роботі Зигмунда Фрейда «Дотепність та її відношення до несвідомого» (1905). І тільки майже через півстоліття, американський психолог Карл Ренс Роджерс, один із творців і лідерів гуманістичної психології, дав визначення емпатії, яке найбільш співзвучне нашому сьогоднішньому сприйняттю. Бути у стані емпатії за Роджерсом означає «максимально точно сприймати внутрішній світ іншого», що у буквальному значенні означає «максимально делікатне перебування у житті іншого без оцінювання та осуду».
Емпатія – не проживання емоцій іншого! Важливо розуміти, що емпатія немає нічого спільного зі жалістю чи проживанням емоцій іншої людини.
Емпатія - це розуміння того, що саме відчуває інша людина, але без того, щоб відчувати емоції, пов'язані з цим розумінням, у тому числі жалість. Це скоріше спів-чуття, спів-переживання бути поряд), іншими словами, відчувати і усвідомлювати переживання іншого зовсім не означає провалитися у вир його емоційних переживань. А емпатія - вміння психологічно поставити себе на місце іншої людини, буквально взути на якийсь час його черевики, чоботи, туфлі, чи капці, тобто максимально точно розпізнати почуття іншого, але не відчувати ці емоції.Це найкращий спосіб уникнути необачних рішень та помилкових поспішних дій.
Загалом існує три основні види емпатії: когнітивна; емоційна; співчутлива (емпатична турбота). Де когнітивна – це здатність зрозуміти точку зору іншої людини; емоційна – здатність відчути почуття іншого; співчутлива (емпатична турбота) – здатність розпізнати, що потрібно людині у той чи інший момент. Як наслідок, виділяють чотири ключові способи її прояву: дзеркальна поведінка (дзеркальна емпатія); раціональна емпатія; свідома емпатія та глобальна емпатія. Дзеркальна - копіювання (найчастіше несвідоме) виразу обличчя, тону голосу, мови тіла. Раціональна - розуміння того, що відчуває і про що, у тій чи іншій ситуації, думає інша людина. Свідома емпатія - розуміння почуттів та думок інших на рівні свідомості, не відчуваючи їх особисто чи не чуючи про них від когось. Глобальна емпатія – це масштабне співпереживання людям усього світу, про які ви ніколи не чули особисто.
Як розвинути власну емпатію?
І при цьому важливо розуміти, що будь-який рівень емпатії, можливо і важливо розвивати і я хочу поділитися тим, як можна це зробити вже сьогодні. Дайте письмово відповідь на запитання:
- Як ви смієтеся і чому?
- Як і від чого ви плачете?
- У яких ситуаціях ви розгублені?
- Як ви сумніваєтеся?
- Як ви хитруєте і намагаєтесь викручуватись?
- Як ви проявляєте власну грубість?
- Як кажете про те, що вам не подобається?
- Як лаєтесь?
- Як поводитесь, коли вам страшно?
- Як відстоюєте власні межі?
- Як ви ображаєтесь?
- Як освідчуєтесь в коханні?
- Як ви відчуваєте щастя?
- Як ви будете виглядати в старості?
Ви досліджуєте себе. Подивіться на результати цього дослідження. Про що це Вам говорить? Які відкриття Ви для себе зробили? Що буде інакше тепер у вашому житті.
Тепер можна досліджувати інших. Дайте відповідь на ці ж питання про близьку людину, з якою Ви б хотіли налагодити стосунки. А потім попросіть її відповісти на ці запитання про вас. Після обміняйтеся та обговоріть, що вийшло. Висновки можуть бути дуже цікавими. І стосунки після таких відповідей 100% отримають іншу якість.
Наступний етап – потренуйтесь на celebrity, відповівши на ці запитання про відомих вам акторів, медійних особистостей. Після чого можна переходити до клієнта, колеги, керівника, з якими Вам би хотілось покращити комунікацію та укріпити стосунки.
Емпатія - це в буквальному сенсі, обмін життєвою енергією
Глибше розуміючи і почуваючи себе, ми можемо створювати набагато ближчі стосунки з іншими. Брайан Трейсі, канадсько-американський мотиваційний оратор і автор книг про саморозвиток, у своєму бестселері з промовистою назвою «Перемога!» ще у 2000-х констатував, що «невдоволений клієнт розповість про свій негативний досвід як мінімум 12-20 потенційним клієнтам, а задоволений, наскільки він би не був задоволений, своїм позитивним враженням поділиться тільки з 5-8 людьми максимум.
З того часу важливість емпатії у нашому житті та бізнесі лише посилилася. Адже без емпатії ми, як сліпі кошенята, не здатні взаємодіяти з іншими людьми, і ризикуємо залишитися на самоті. Або, навпаки, можемо стати заручниками зайвого прояву емпатії, буквально занурюючись у почуття емоції та переживання іншої людини. Це інша крайність, через яку ми значно ускладнимо досягнення своїх власних цілей.
Секрет нашого щастя та успіху у здоровій емпатії, коли ми здатні одночасно розуміти та відчувати іншу людину і при цьому обирати себе та свої цілі. У цьому запорука нашого щасливого сьогодення та омріяного майбутнього
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1299
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1263
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 562
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 559
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 240
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 12499
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 5897
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4411
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 4215
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3226