Вугільні підприємства – перетворюємо мінуси на плюси
Ліквідація вугільних підприємств несе низку небезпек (зайнятість, екологія, витрати тощо). Що ж робити, аби реформування вугільної галузі не лише не призвело до колапсу, але й навіть дозволило «вийти у плюс»?
Не рік і не два вже ведеться мова про реформуваннявугільної галузі, що не в останню чергу передбачає ліквідацію низки вугільнихпідприємств. Проте не слід забувати, що крім позитивних рис на кшталт зняття необхідностібюджетної підтримки цих об’єктів, існує низка небезпек, до яких майже гарантованопризведе така політика.
Однією з найбільш наочних є проблема із зайнятістювивільнених працівників. Так, у своєму виступі 15 червня 2016 р. директордепартаменту вугільно-промислового комплексу Міністерства енергетики тавугільної промисловості України Анатолій Корзун зауважив, що закриття шахтзачіпає інтереси близько 150 тисяч осіб – приблизно стільки становить загальнакількість працівників вугільної галузі та членів їхніх родин [1].
Незважаючи на те, що в Україні є схваленоюКонцепція створення системи соціальної підтримки працівників підприємстввугільної галузі та населення територій, на яких розміщуються вугледобувні тавуглепереробні підприємства, що перебувають у стадії ліквідації (консервації)[2], суттєво цей документ проблему не вирішує.
Інший аспект – екологічний. Наприкінці травня булопредставлено звіт німецьких експертів щодо ситуації на Донбасі, де, зокрема, визначеновисоку ймовірність екологічної катастрофи в цьому регіоні внаслідок можливогопідтоплення шахт [3]. Цю ж інформацію підтверджують і національні експерти –колишня в.о. міністра екології та природних ресурсів Ганна Вронська та першийзаступник ДП «Східноукраїнський екологічний інститут» Дмитро Аверін, додатковонаголошуючи на можливості підйому ґрунтових вод, засолення (і внаслідок цього виведенняз обігу) земель, метанових вибухів тощо [4].
Крім того, не слід забувати, що закриття шахти немає наслідком повне припинення її фінансування. Таке підприємство й надаліпотребуватиме вкладень у консервацію та підтримання його у збалансованомувигляді. Відповідно до п.п. 5.3.1. «Реформування вугільної галузі» чинноїЕнергетичної стратегії України, «враховуючи дефіцит коштів державного бюджетуна реструктуризацію галузі, тривалість процедури підготовки до ліквідації,процес закриття підприємств займе не менше ніж 5-7 років» [5]. Таким чином, пробрак коштів на відповідні цілі йдеться навіть у ключовому плановому документіщодо енергетики країни.
Отже, закриття шахт цілком імовірно матименаслідком більшою або меншою мірою, але колапс прилеглих територій.
Можливим виходом може стати переоблаштуванняподібних підприємств із тим, щоб і використовувати потенціал вивільненихпрацівників, і дати можливість громаді в тому числі самостійно підтримуватибезпечний стан законсервованої шахти.
Наприклад, останнім часом на державному рівнідекларується прагнення до впровадження альтернативної енергетики. Без проблем –у світі є успішні реалізації практики перетворення шахтних територій на сонячніелектростанції. Так, наприклад, шахта невеликого британського міста Рімні(Уельс), розташованого на півдні країни, була закрита ще в 1970-х. Кілька роківтому на ній змонтували кілька масивних каскадів сонячних панелей, якіпідключили до енергомережі країни. Тепер Рімні забезпечує енергією більше ніжтри тисячі будинків. Потужність підприємства оцінюється у 13,5 мегават. Унайближчих планах – встановлення обладнання для отримання енергії з сонця внаступній найближчій до Рімні закритій шахті.
Подібне ж впроваджено в англійських містахБілсторп, Уеллбек, Гедлінг, Мансфілд, Ламблі графства Ноттінгемшир, японськомуКоягіматі тощо [6].
Погані дороги? Не вистачає коштів на матеріали дляякісного ремонту? Ще декілька років тому учений із міста Макіївка Донецькоїобласті Анатолій Мнухін (зараз працює в Запоріжжі) розробив проект, за яким нашахтах, що закриваються, можливо побудувати міні-заводи з комплексноїстовідсоткової переробки породи, з якої терикон складається (докладніше протехнологію див. на [7]. Інший можливий спосіб забезпечення зайнятості тарозвитку екс-шахтарських міст – переробка териконів на будматеріали або іншевикористання у промисловості. Зайнятість в екс-шахтарському місті така ініціативагарантуватиме також.
Таким чином, не слід сприймати вугільніпідприємства як тягар, якого необхідно найшвидше здихатися. Давайте дивитися нате, що маємо, як мудрі господарі, використовуючи все можливе – іноземні практики,вітчизняні ідеї (вказані приклади заходів не є навіть приблизно вичерпнимпереліком можливого для здійснення) та зважуючи власні кроки.
Використані джерела
1. Вугільні шахти в Україні: інвестувати чизакривати?: Прес-реліз дискусії: http://uacrisis.org/ua/44212-coal.
2. Про схвалення Концепції створення системисоціальної підтримки працівників підприємств вугільної галузі та населеннятериторій, на яких розміщуються вугледобувні та вуглепереробні підприємства, щоперебувають у стадії ліквідації (консервації) : Розпорядження КабінетуМіністрів України від 5 грудня 2012 р. № 990-р // Офіційний вісник України. –2012. - № 93. – Ст. 3794.
3. Олифер: Международные экологи предупредили обугрозе масштабного бедствия на Донбассе:http://www.unian.net/war/1349271-olifer-mejdunarodnyie-ekologi-predupredili-ob-ugroze-masshtabnogo-bedstviya-na-donbasse.html.
4. Бадюк А. Інтерв’ю з в.о. міністра екології таприродних ресурсів Ганною Вронською та першим заступником ДП «Східноукраїнськийекологічний інститут» Дмитром Аверіним:http://hromadskeradio.org/ru/programs/kyiv-donbas/i-o-ministra-ekologii-o-donbasse-zatopleny-shahty-zagryaznena-zemlya.
5. Про схвалення Енергетичної стратегії України наперіод до 2030 року: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013р. № 1071-р // Урядовий кур'єр. – 2014. – № 17.
6. Азаров В. Солнце над углем: шахты, которыепревратились в солнечные станции: http://delo.ua/business/solnce-nad-uglem-shahty-kotorye-prevratilis-v-solnechnye-stanci-317167/?supdated_new=1463582638.
7. Фомина О. Разумный подход:http://uaenergy.com.ua/post/6481/razumnyj-podhod/.
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Модель нової індустріалізації України 185
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 149
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 138
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище 111
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 96
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 23405
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 17435
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
13963
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 6867
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 6011