Дискримінаційні вимоги в оголошенні (рекламі) про вакансії
За дискримінаційні вимоги до кандидатів в оголошенні (рекламі) про вакансії Держпраці штрафуватиме рекламодавців. Розмір штрафу 65 тис.грн.
В продовження новини стосовно визначення дискримінаційної реклами на ознаками статті, що запроваджено з 8 січня 2022 року у Законі України «Про рекламу», вказані зміни також торкнулись оголошень (реклами) про вакансії.
Законодавство України визначає, що на оголошення про вакансію розповсюджуються положення законодавства з реклами. Обмеження щодо змісту оголошень (реклами) про вакансії (прийом та роботу) та відповідальність за порушення встановленого порядку їх розповсюдження встановлюються Законом України «Про рекламу».
Заборона вказувати в оголошенні обмеження для кандидатів щодо віку, статі або національності є в Законі України «Про рекламу» вже багато років. Прямо заборонено в рекламі про вакансії (прийомі на роботу) зазначати вік кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі, представникам певної раси, кольору шкіри (крім випадків, визначених законодавством, та випадків специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі), щодо політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об'єднаннях громадян, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (цитата з ст.24-1). Аналогічні норми містяться і в Законі України «Про зайнятість населення». Однак ці норм фактично не працювали через відсутність уповноваженого органу по контролю виконання цієї норми для застосування санкцій.
Саме цю прогалину наразі ліквідовано. Тепер уповноважений орган – Держпраці (Державна служба України з питань праці - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, як зазначено у ч.1 ст. 26 Закону України «Про рекламу») буде накладати штраф у розмірі 65 тис. грн. (еквівалент біля 2 000 евро) на роботодавця за розміщення оголошення, що містить дискримінаційні твердження. Розмір штрафу розраховується як десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент вчинення порушення, та зараз становить 6 500 грн.
Наразі підготовлено проєкт Постанови КМУ «Про затвердження Порядку сплати рекламодавцями до державного бюджету штрафів за порушення вимог Закону України «Про рекламу» щодо реклами про вакансії (прийом на роботу)» (розміщено на сайті Мінекономіки для громадського обговорення), яким передбачається наступна процедура сплати рекламодавцями до державного бюджету штрафу: Держпраці складає розпорядчий документ про штраф на підставі прийнятого на підставі акту перевірки за результатами розгляду справи, дослідження матеріалів та вирішення питання щодо наявності підстав для накладення штрафу, і накладає штраф, який підлягає оплаті протягом 15 днів від отримання такого розпорядчого документу. Однак при несплаті штрафу рекламодавцем добровільно, Держпраці стягує його в судовому порядку. Очікується, що постанова буде прийнята найближчим часом.
Слід визнати, що ситуації, коли оголошення про вакансію в Україні містять вимоги щодо статі і віку кандидатів, є досить розповсюджені. Разом з тим, дійсно багато дискримінаційного «відбору» відбувається поза текстом оголошення про вакансії: жінки після декретної відпустки, жінки з малолітніми діти, декількома дітьми, одинокі матері, жінки передпенсійного віку… Тим не менш, вказаний вище штраф може бути застосований Держпраці лише у випадку, якщо оголошення містить в своєму тексті прямі дискримінаційні вимоги до кандидатів, як вказано у процитованій нормі закону вище.
Якщо рекламне оголошення про вакансію містить дискримінаційні вимоги, в такому разі слід звертатись до Держпраці зі скаргою. Скаргу може подати будь-хто: як кандидат, який розглядає вакансію, відвідав співбесіду тощо, так і небайдужі громадяни. Хибним буде вважати, що скаржитись можна лише при отриманні відмови у працевлаштуванні кандидатові. Закликаємо не бути байдужими та відповідно реагувати – не щоб «покарати» роботодавців штрафом, а з виховною метою!
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 11086
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 9963
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6477
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 3821
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 2828