Юрисконсульт. Вимога ч.2 ст. 530 Цивільного кодексу України
Якщо у договорі не вказаний строк виконання обов’язку, доцільно надіслати боржнику вимогу в порядку ч.2 ст. 530 Цивільного кодексу України.
У господарської діяльності суб’єкта господарювання бувають випадки, коли у договорі не встановлюється строк (термін) виконання зобов’язання. Як правило такі випадки відстежуються у договорах, коли один договір укладається на тривалий період, а в межах договору здійснюється постачання товарів (робіт, послуг). Наприклад, у договорі постачання, вказується, що перелік товарів, ціна товарів визначається у товаросупровідних документах. Як наслідок, договір постачання десь зберігається на підприємстві, або взагалі відсутній. А перелік товарів та їх ціна вказуються у видатковій накладній, якої додатково надається функція підтвердження факту приймання-передачі товару, коли підписується представниками сторін. Про узгодження між сторонами строку виконання зобов’язань в деяких випадках не контролюють або забувають.
Виникають обставини, коли сторони узгодили порядок здійснення розрахунків, однак не встановили строк їх здіснення стороною. В даній правовій ситуації (невизначення у договорі строку виконання зобов’язання) слід керуватись приписами ч.2 ст.530 ЦК України яка встановлює, що якщо строк (термін) виконання боржником обов’язку не встановлений, кредитор має право вимагати виконання у будь-який час, а боржник повинен виконати такий обов’язок у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги, якщо обов’язок негайного виконання не випливає із змісту договору або актів цивільного законодавства.
Питання, чи є будь-який лист кредитора до боржника з пропозицією виконати зобов’язання, вимогою, в розумінні ч.2 ст. 530 УК України, не врегульоване. Тому, доцільно при надісланні листа боржнику вказувати, що це саме вимога. Крім того, доцільно мати докази пред’явлення вимоги боржнику, а саме опис вкладення у цінний лист та повідомлення про вручення поштової кореспонденції або відмітку про отримання на копії вимоги за підписом боржника або його представника. Як приклад, відповідно до постанови Одеського апеляційного господарського суду від 19 квітня 2011 року, у справі № 5016/73/2011(6/4), надані позивачем і наявні у матеріалах справи в якості доказів копії рахунку, а також листів, на думку колегія суддів, не можуть бути визнані належними доказами пред’явлення позивачем вищевказаної вимоги та виставлення рахунку, оскільки з них не можна достовірно і безумовно встановити чи направлялись ці документи відповідачу і чи отримувались вони ним.
Водночас наявний в матеріалах справи лист позивача з доказами направлення його та рахунку відповідачу на думку колегії суддів є належним і достатнім доказом пред’явлення позивачем до відповідача вимоги про виконання зобов’язання в порядку ст.530 ЦК України.
Для визначення моменту настання строку виникнення у відповідача зобов’язання по оплаті до дати відправлення вимоги слід додати встановлений вказаною статтею семиденних строк, а також три дні (строк доставки поштових відправлень згідно Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 грудня 2007 року №1149. В результаті цих розрахунків колегія суддів дійшла висновку, що строк виконання відповідачем по оплаті заборгованості настав саме у зв'язку із врученням боржнику вимоги в порядку ч.2 ст.530 ЦК України, а до листів (претензій), що були складені раніше суд віднісся критично.
Згідно з ч. 2 ст. 530 «Строк (термін) виконання зобов'язання» Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Враховуючи викладене, у випадку якщо у договорі не вказаний строк (термін) виконання обов’язку, а боржник не виконує своїх обов’язків, перед тим як звертатися за захистом своїх прав до суду, доцільно надіслати від кредитора до боржника листа, в якому зазначити, що це саме вимога в порядку ч.2 ст. 530 Цивільного кодексу України.
Використані джерела:
2) Цивільний процесуальний кодекс України
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька вчора о 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал вчора о 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков вчора о 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков вчора о 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер вчора о 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 150
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище 111
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 99
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 92
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 29039
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 20647
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
18593
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 8192
-
Виробництво шоколаду та ковбас під загрозою через блокування імпорту ароматизаторів
Бізнес 7338