Як отримати адміністративні послуги в умовах пандемії?
Заходи уряду щодо протидії епідемії коронавірусу призвели до того, що громадяни втратили фізичний доступ до отримання багатьох адміністративних сервісів, оскільки їх не можна отримати дистанційно.
Заходи уряду щодо протидії епідемії коронавірусу, яка шириться в країні, призвели до того, що громадяни втратили фізичний доступ до отримання багатьох адміністративних сервісів, оскільки їх не можна отримати дистанційно. У цій ситуації застосунок «Дія», розрекламований особисто Президентом України, виявився безпорадним.
Коронавірус, як лакмусовий папірець, швидко виявив послуги, які для українців сьогодні найбільш пріоритетні. І це не базові послуги на кшталт отримання паспорту, реєстрації бізнесу та нерухомості або вирішення земельних питань. На перше місце вийшли соціальні та пенсійні послуги. В умовах, коли економічна активність у країні стрімко скорочується і цей процес продовжуватиметься після скасування карантину, соціальної підтримки з боку держави (у вигляді різних видів грошових допомог) потребуватимуть все більше громадян.
Яка ситуація сьогодні? В умовах карантину практично всі установи, які надають адміністративні послуги, працюють лише в дистанційному режимі. Громадяни можуть або залишити пакети своїх документів у спеціальних скриньках для кореспонденції на будівлях відповідних установ, або надіслати скановані копії документів на електронну пошту. Це стосується передусім постановки на облік у центр зайнятості.
Де-юре такий дистанційний режим передбачає можливість зворотного зв’язку, а де-факто — громадяни в найкращому випадку отримують формальні відписки на електронну пошту про те, що їхні документи будуть опрацьовані вже після припинення карантину. Це означає, що людина, яка втратила роботу, щонайменше до кінця квітня не матиме можливості отримати грошову допомогу по безробіттю.
Приблизно така ж ситуація й у відділеннях Пенсійного фонду України. Подати документи на призначення пенсії сьогодні можна в єдиний спосіб: за допомогою відповідного онлайн-сервісу на порталі Пенсійного фонду України. Задля того, щоб зареєструватися на порталі, заявник повинен мати електронний цифровий підпис та скановані копії всіх документів. Отже, оформлення пенсії в умовах карантину стає серйозним викликом для багатьох.
У деяких містах управління соціального захисту населення продовжили здійснювати прийом громадян попри введений карантин. І статистика їхньої відвідуваності демонструє, що більшість громадян, які потребують державної допомоги, будуть намагатися її отримати, не зважаючи на загрозу інфікування коронавірусом. За інформацією прес-служби Львівської міськради, у період карантину станом на 20 березня підрозділи соцзахисту прийняли 208 заяв про призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій, пільг у звичайному режимі; 56 заяв надійшли поштою та лише 17 заяв — в електронній формі.
На сайті Міністерства соціальної політики громадяни вже зараз можуть отримати послугу оформлення субсидії, так само як і державну допомогу при народженні дитини, в онлайн режимі. Але для цього їм знадобиться той самий електронний цифровий підпис і скановані копії документів.
Перелік послуг, які будуть надаватися в ЦНАП у період карантину, було затверджено Урядом ще 20 березня 2020 р. Проте до сьогодні текст документу не оприлюднений і можна лише орієнтуватися на перелік, наданий на сайті Мінцифри.
У цьому переліку є й паспортні послуги, й комплексна послуга єМалятко, видача посвідчень водія, реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, оформлення субсидій та допомог при народженні дитини, послуги реєстрації місця проживання.
Проте визначення переліку послуг у ЦНАП знаходиться в компетенції органів місцевого самоврядування, тому у більшості ЦНАП, які раніше надавали, наприклад, паспортні послуги, отримати їх в умовах карантину неможливо. А перелік послуг, які доступні в онлайн режимі на сайтах ЦНАП, обмежений послугами в земельній сфері, будівництві, організації транспортних перевезень.
Мабуть, єдиними доступними офлайн послугами в умовах пандемії для громадян України залишилися послуги за життєвими ситуаціями народження та смерті.
У Пенсійному фонді проводиться прийом лише документів для виплати допомоги на поховання (їх потрібно залишати у боксах для кореспонденції).
Підрозділи РАЦС безпосередньо приймають громадян виключно з питань державної реєстрації народження, смерті та видачі архівних документів про державну реєстрацію актів цивільного стану, необхідних для підтвердження при підзахороненні. А реєстрація шлюбів відбуватиметься лише за заявами, поданими до 13 березня 2020 р.
Варто зазначити, що посадовці все ж таки потурбувалися про громадян: у законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 р. передбачили, що «з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом». Наприклад, зробити вклейку фото у паспорт в формі книжечки при досягненні 25 або 45 років, або зареєструвати місце проживання потрібно протягом одного місяця (строк звернення). Отже, звернення за послугами, де особи обмежені певними строками, тепер відтерміновано.
На період карантину підрозділи Державної міграційної служби обслуговують громадян за окремо встановленим графіком роботи, лише у визначених підрозділах й у виключних випадках. Тобто отримати закордонний біометричний паспорт або id-картку громадяни зможуть лише у разі невідкладної необхідності для отримання публічних, адміністративних та фінансових послуг або у зв’язку з необхідністю термінового виїзду за кордон, пов’язаною з нагальною потребою в лікуванні.
На фоні всіх цих обмежень та незручностей для громадян в отриманні адміністративних послуг дивними виглядають сьогоднішні ініціативи Мінцифри з бета-тестування електронних копій паспортів та студентських е-квитків в мобільному застосунку «Дія», адже ці послуги не є найбільш затребуваними у суспільстві.
Попереду в українців щонайменше місяць карантину, й надання можливості громадянам отримувати найбільш потрібні для них послуги в дистанційному режимі було б адекватною відповіддю з боку чиновників та допомогло б зменшити кількість соціальних взаємодій громадян, що вкрай небезпечно під час пандемії.
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 13727
-
Два українських села увійшли до списку 55 найкращих сіл у світі
Життя 7893
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 7408
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 4464
-
Всі російські військові платитимуть за пошкоджену на війні техніку. В РФ ухвалили закон
Бізнес 4413