Релокація бізнесу: Державна підтримка та досвід компаній
Для підтримки бізнесу в перші місяці війни уряд запустив програму релокації і на сьогодні за її допомогою вдалося перевезти 772 підприємства та зберегти понад 35 тисяч робочих місць.
Після 24 лютого 2022 року українська економіка зазнала значних втрат. Щоб підтримати бізнес та зберегти виробничі потужності, які знаходилися на території бойових дій, Кабінет Міністрів України (далі – КМУ) ухвалив Постанову №305 від 17.03.2022 р. та регламентував безоплатне перевезення майна вітчизняних установ та організацій. А вже розпорядженням КМУ №246-р від 25.03.2022р. було сформовано план невідкладних заходів щодо переміщення виробництв з територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій, на безпечну територію.
Програма релокації має дійсно прості умови участі: бізнесам потрібно заповнити заявку, яку розглядають від 1 до 5 днів, вказавши необхідні запити щодо транспортування виробництва, розміщення працівників, приміщення тощо. За програмою релокації вже вдалося перевезти 772 підприємства та зберегти понад 35 тисяч робочих місць.
Ми поспілкувались з представниками компаній, які переїхали в більш безпечні регіони України, та дізнались, як вони почуваються на новому місці, яку допомогу вони отримали від держави, чи вдалося їм перезапустити свої виробництва та продовжувати надавати послуги.
Релокація з Сєверодонецька до Дніпра: знання та напрацьовані бази дозволяють продовжувати вести бізнес
Представник виробничого сектору, директор ТОВ «Східна хімічна компанія» Жан Кисіль розповів, що питання релокації далося важко, оскільки ринок для їх галузі здавався незрозумілим та нестабільним. Тому рішення ухвалювалось в останню чергу, коли вже не було часу для міркувань. Залишалися до травня в Сєверодонецьку, бо, як і всі мешканці Луганщини, вірили в швидку перемогу. Найважче було зробити перший крок – знайти людину, яка б погодилася, не зважаючи на всі ризики, поїхати в гарячу точку та забрати обладнання. Вдалося забрати не все: сировину та готову продукцію, найліквідніші товари та матеріали. Обладнання вивезли частково за програмою релокації, яка компенсувала та покрила деякі витрати, а органи влади м.Дніпра відгукнулись на проблему щодо розміщення засобів виробництва та допомогли з пошуком грантової підтримки.
Наразі компанія намагається відновлювати зв’язок зі старими клієнтами та напрацьовує клієнтську базу, а в Дніпропетровській області вбачає нові можливості для розвитку.
Релокація з Міста-героя Бахмута до Черкащини: будемо працювати та відбудовувати Україну!
Вже не перша релокація від російської агресії для ТОВ «Завод «Діалог». Ще в 2014 році вони переїхали з Донецька до Бахмута, а в 2022 тікали від повномасштабного вторгнення росії. Завдяки партнерам у м. Кривий Ріг, які дозволили скористатися своїми майданчиками для виробництва, першочергово вивезли туди кольоровий метал. Під час евакуації обладнання на блокпостах необхідно було надати всі документи та договори, що підтверджували власність компанії та виключали можливість мародерства. Адміністрація м.Бахмута активно сприяла різними інструментами та допомагала в релокації: направляла офіційні запити до відповідних органів, оперативно вирішувала всі нагальні потреби щодо житла працівників та виробничих площ в інших регіонах. Завод вже працює на новій локації, але через брак енергопостачання не може відновити виробництво на повну потужність. Готовим продуктом на заводі є тролейбусні дроти, матеріали для залізничного ремонту двигунів, дроти для трансформаторів. Компанія сподівається долучитися до відбудови енергетичного сектору України, а також розраховує на гнучку кредитну підтримку від держави для участі в тендерах.
Коли релокація неможлива: складні часи для бізнесу Duty Free
У той час, як західні ЗМІ в лютому 2022 року поширювали новини про ймовірне вторгнення з боку росії, деякі наші бізнеси планували масштабування та відкриття нових представництв саме 24 лютого минулого року. На превеликий жаль, доступ до стратегічних об’єктів, на яких знаходились магазини, було втрачено ще в перші дні війни. «Продукція компанії «Travel Retail» ввозилась за регулювання Державної митної служби України та Фонду державного майна України, без акцизного збору та нарахування ПДВ, що обмежує можливість переміщення по території країни без додаткового погодження»,- зазначила власниця компанії Юлія Тимошенко. Але бізнес, який залишився на деяких пропускних пунктах, продовжує працювати. Це дозволяє компанії підтримувати комунікацію з постачальниками та популяризувати українську продукцію на прилавках діючих магазинів Duty Free. Для цього вузькому сектору вкрай важливе закінчення бойових дій та відбудова інфраструктурних об’єктів. Всупереч складній ситуації, їм вдається за допомогою міцних зв’язків залучати підтримку та іноземну допомогу для ЗСУ.
Зважаючи на надихаючі історії та незламність, яку демонструють українці день за днем, Європейська Бізнес Асоціація, у свою чергу, анонсувала ініціативу для залучення інвестування в проєкти майже всіх областей України – Investment Map of Ukraine. Такий крок є надважливим для підтримки економічного фронту та майбутнього відновлення країни, бо надає потенційним вкладникам інформацію щодо актуальних бізнес-можливостей в різних галузях, а також сприяє поширенню української комерції в міжнародній спільноті.
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін вчора о 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука вчора о 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька 24.04.2025 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 24.04.2025 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 24.04.2025 13:11
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 456
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 127
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 111
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 100
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 99
-
Зрадник Сальдо отримав підозру за заволодіння Херсонською нафтоперевалкою
Бізнес 8690
-
У Польщі зірвали спробу повернення російських дискаунтерів
Бізнес 7467
-
Скільки коштує стати блогером у 2025: реальні історії інфлюенсерок про старт, витрати та заробіток
Життя 4242
-
"Життя після 100 — не виняток, а нова норма": як тренд довголіття змінює наш підхід до краси
Життя 3643
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 3329