Як отримати право власності на будинок у селі?
Дуже поширеною є ситуація, коли у сільській місцевості люди живуть у будинках десятки років, але не мають жодних документів, які б підтверджували право власності на їхнє житло.
Дужепоширеною є ситуація, коли у сільській місцевості люди живуть у будинкахдесятки років, але не мають жодних документів, які б підтверджували правовласності на їхнє житло. Як наслідок виникає купа проблем, починаючи відукладення договорів з РЕСом на постачання світла, Облгазом на постачання газутощо, не кажучи вже про процедуру спадкування, дарування чи продажу такогобудинку.
Якщозвернутися до букви Закону, то така нерухомість, на яку не оформлено прававласності не являється майном людини, яка в ньому проживає і визнається самочинно збудованим. А отже, враховуючи докорінні зміни узаконодавстві, які відбуваються сьогодні, рано чи пізно вас і вашу родинуможуть з нього виселити.
Для того,щоб оформити всі необхідні права на ваше житло вам варто пройти чимало дорогихта складних процедур і лише пройшовши всі ці кола бюрократичного пекла визможете спати спокійно у своїй оселі. Враховуючи, що будинки у сільськіймісцевості рідко перевищують 300 кв.м. і були збудовані до 2011 року, мирозкажемо саме про таку категорію приміщень. Отже, з чого варто починати?
Перше, щовам необхідно – це здійснення технічноїінвентаризації вашого будинку. Технічна інвентаризація це абсолютно нескладна процедура, яка полягає у виїзді техніка (експерта) з інвентаризації до вашогодомоволодіння і здійснення замірів всіх об’єктів нерухомості, як всередині такі ззовні, які знаходяться на вашому подвір’ї (будинок, комора, погріб, гараж,вигрібна яма тощо). Такі техніки є як в обласному бюро технічної інвентаризації(БТІ), так і в приватних організаціях, які займаються такими роботами. Що цікаво, приватні експерти та організаціїзроблять інвентаризацію вашого домоволодіння набагато швидше, якісніше ідешевше, порівняно з БТІ. Після виїзду техніка та здійснення замірів вимаєте отримати технічний паспорт, у якому буде зазначене ваше прізвище якзамовника, будуть зроблені креслення вашої ділянки і усіх споруд на вашійділянці. Перевірте, щоб на технічномупаспорті була відмітка про технічне обстеження будинку. Термін здійсненняінвентаризації та виготовлення технічного паспорту займе у вас не більше 10днів.
Наступнийваш крок – це Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держбудінспекція). ДоДержбудінспекції треба зібрати наступний перелік документів: 1) документи наземлю (акт чи свідоцтво про правовласності на землю або договір оренди земельної ділянки, або довідку зсільської ради про те, що у вас немає заборгованості зі сплати податку наземлю); 2) технічний паспорт з проведеною інвентаризацією; 3) декларацію проготовність будинку до експлуатації (заповнити її вам можуть допомогтипрацівники Держбудінспекції). Протягом 10-ти робочих днів, Держбудінспекціязареєструє подану вами декларацію і видасть вам її з відміткою про реєстрацію.З цього моменту ви офіційно повідомили органи державної влади про те, що вашанерухомість існує і ви маєте на неї певні права.
Наступнийдержавний орган, куди вам треба звернутись – це Державна реєстраційна службаречових прав на нерухоме майно Кіровоградського районного управління юстиції(реєстратор). До державного реєстратора ви маєте подати заяву про реєстраціюправа власності (за необхідності, з відповідними додатками – про це треба будепопередньо дізнатись у реєстратора). Разом із такою заявою вам необхідно будеподати реєстратору технічний паспорт на ваш будинок, зареєстровану декларацію,копію вашого паспорта. Інколи реєстратор може вимагати від вас документи на землюпід вашим будинком. Не дивлячись на те, що така норма законом прямо непередбачена, ми не радимо доказувати свою правоту, адже простіше надатидокумент і швидше зареєструвати своє право. Строки такої реєстрації 14 днів, івідповідно до закону не можуть бути більшими.
Також.Хочемо наголосити на тому, що здійснення процедури реєстрації права власності(отримання свідоцтва про право власності), а також отримання витягу продержавну реєстрацію права власності в державному реєстрі буде платним, однаквартість таких платежів не перевищить 300 гривень.
Таким чином,користуючись нашими порадами, всього за півтора – два місяці ви можете набутиправо власності на свій будинок і назавжди себе убезпечити від небажанихконфліктів і непорозумінь стосовно права вашого проживання в ньому. Наша мета –це захист ваших прав!
- Топ 5 податкових порушень у 2025 році Сергій Пагер 08:57
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак вчора о 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич вчора о 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко вчора о 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук 18.05.2025 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська 18.05.2025 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни 245
- Пристань для Ocean-у 148
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 142
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення 137
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути 106
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 8194
-
Новий формат переговорів. Про що Трамп дві години говорив з Путіним
7280
-
Експорт оборонних технологій: Україна має жорстко захищати свої розробки
Думка 2936
-
Власник вареничних "Балувана Галя" знову судитиметься із мережею "Галя Балувана"
Бізнес 2878
-
Помада в сховищі, манікюр після тривоги: історії українців, для яких бʼюті — це акт сили й виживання
Життя 2379