5% роздрібний акцизний податок з продажу сигарет: як завжди забули про перехідні положення
Податкова політика, акцизи на тютюн
Мені неодноразово доводилось коментувати ідею зміни механізму справляння акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів), а саме перенесення на виробників та імпортерів обов’язку сплати 5 відсотків акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, який сплачується суб’єктами роздрібної торгівлі.
Основна мета — подолати зловживання при реалізації тютюнових виробів, коли акцизний податок з продажу сигарет при реалізації сплачувався покупцями, але, по факту, до місцевих бюджетів не доходив. Все це існувало не без мовчазної згоди місцевих можновладців та податкових органів, які закривали очі на втрату до половини податкових надходжень з цього акцизу. Подолати зловживання з роздрібним податком можливо лише у випадку перенесення обов’язку його сплати з роздрібу на виробників/імпортерів, його акумулювання на єдиному казначейському рахунку із подальшим розподілом отриманих коштів серед місцевих бюджетів в залежності від того, де продукція продаватиметься.
Саме це передбачено ухваленим законопроектом №5600 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень”, який вже підписаний главою держави та вступив в дію. Але відповідна норма, яка стосується централізованої сплати 5% акцизу, почне діяти після внесення відповідних змін до бюджетного законодавства (прийняття законопроекту № 5719 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів”).
Але, як у нас нерідко буває, законодавці, ухвалюючи законопроект №5600, в частині цієї норми забули про запровадження перехідних періодів. Тут варто зазначити, що це досить поширена проблема в українському законотворчому процесі. Коли зміни хочуть запровадити негайно, не розбираючись в бізнес-процесах, що призводить у тому числі до правової невизначеності та втрат бюджетних надходжень.
Так, усі податки, що сплачує виробник тютюнових виробів, сплачуються на етапі відвантаження товару з виробництва. Проте тютюнова продукція є не лише у виробника. Певна кількість товару у поточному режимі знаходиться на ринку – це стосується дистриб’юторів різного рівня, а також роздрібної мережі. І обсяг такої тютюнової продукції на ринку, тобто товарних запасів, дорівнює приблизно обсягу тримісячних середніх продажів.
Механізм сплати 5% акцизу прописаний так, що з товарних запасів на ринку (трьохмісячний обсяг) або стоків (залишків) тютюнових виробів роздрібний акцизний податок нікому буде сплатити. Бо виробники не можуть сплатити податок з вже відвантаженого товару, а роздріб, який сплачував цей акциз раніше, вже не мають такої можливості, бо за законодавством – роздріб вже не є платником податку.
Що це означає на практиці?
Що місцеві бюджети не отримають жодних коштів від продажу тютюнових виробів за трьохмісячний обсяг продукції. Тобто, місцеві громади втрать 25% надходжень у розрахунку на рік або більше одного мільярда гривень.
Що варто зробити?
Необхідно внести зміни до податкового законодавства, якими передбачити, що для тютюнових виробів, які були вироблені до набрання чинності змінами щодо сплати роздрібного податку (тобто для стоків на ринку) застосовуються старі правила щодо оподаткування, де платником є роздріб, а гроші зразу надходять до місцевих бюджетів. Водночас, для тютюнових виробів, що вироблені вже після набрання чинності змінами, паралельно почнуть діяти нові правила з платником — виробником/імпортером і розподіленням коштів через єдиний казначейський рахунок.
Тобто питання отримання місцевими бюджетами 100% надходжень від роздрібного акцизу та плавний перехід на новий механізм отримання коштів місцевими громадами — лише в одній дуже простій поправці. Проте з якоїсь причини нікому така поправка не цікава і мабуть один млрд гривень не потрібен.
На сьогодні таку поправку до законопроекту №5688, який стосується внесення певних змін до Податкового кодексу, вніс народний депутат Мазурашу, який обраний по 203 мажоритарному виборчому округу.
Ця поправка, начебто, має розглядатись на засіданні робочої групи Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики вже у вівторок 15 лютого. Подивимось, в якій мірі нардепів всіх фракцій цікавлять інтереси місцевих громад, а також інтереси учасників ринку тютюнових виробів, які опинились в ситуації правової невизначеності.
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Готують підвищення тарифів для населення 726
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 146
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 100
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 90
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha 67
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 9824
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 7556
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6599
-
Uklon готовий виконати закон про стягнення податку з доходів водіїв
Бізнес 5263
-
"Сонне розлучення" – вихід для пар, щоб покращити якість нічного відпочинку та сексуального життя
Життя 5215