Як українські підприємці рятуватимуть бізнес у 2025 році
“Ми знаємо, що легше не буде”. Початок року в українських бізнес-колах відзначився серйозним емоційним спадом.
Якщо попередні три роки працювали на адреналіні, то тепер емоційні запаси деяких підприємців вичерпані. На горизонті – чергова криза. Але бізнес, який звик боротися, вкотре закочує рукави.
Після падіння ВВП на 28,8% у 2022 році та слабкого відновлення на 5,3% у 2023-му, про швидке зростання економіки поки що не йдеться. Національний банк прогнозує зростання ВВП на 3,4% за підсумками 2024 року. Це означає, що не варто сподіватися на покращення економічних умов, бо купівельна спроможність населення залишається низькою.
Тож, як підприємці, які сфокусовані на українському ринку рятують бізнес у 2025 році?
Раціоналізація витрат: економія як новий фундамент
Українські компанії сьогодні орієнтовані на збереження існуючих позицій. Скорочення витрат стало обов’язковим кроком для більшості підприємств. Багато бізнесів зменшують свої бюджети на 30–40% порівняно з довоєнними показниками, відмовляючись від проєктів направлених на масштабування та орієнтуються на базові операції.
Водночас підприємці активно створюють фінансові резерви, відкладаючи 10–15% доходу. Ці кошти дозволяють швидко реагувати на кризові ситуації та непередбачувані витрати: такі як можлива релокація офісу або потреба у новому енергогенеруючому обладнанні.
Автоматизація та перехід на цифрові моделі роботи. Новітнє обладнання допомагає пришвидшити процеси і зробити продукт дешевшим. Наприклад, раніше в нас на виробничій лінії для виготовлення продукції працювало 7–8 працівників, зараз достатньо лише трьох операторів. При цьому зросла швидкість виготовлення продукції. Варто врахувати, що такі технологічні оновлення потребують фінансових вкладень. Тому краще розглянути можливості для додаткового фінансування. Наприклад, скористатися державними програмами кредитування.
Перехід на дистанційну роботу. Переведення команди чи частини команди з офісу дозволяє зекономити на витратах обслуговування інфраструктури, а також зробити графік співробітників більш гнучким. Таким чином команда почувається більш мобільно, може релокуватися, незалежно від компанії та продовжувати працювати будь-де. Такий підхід до організації роботи став критично важливим зокрема також через глибоку кризу кадрів.
Робота з клієнтами: лояльність понад усе
Збереження довіри існуючих клієнтів стає пріоритетом для більшості компаній. Щоб стимулювати попит, компанії пропонують вигідні умови для постійних клієнтів. навіть попри зменшення прибутків.
Також підприємства відпрацьовують схеми роботи, які допоможуть не втратити клієнтів на випадок екстреної релокації. Наприклад, формують спеціальні міні-групи, які працюють за принципом чергування. Ці групи беруть на себе комунікацію та виконання термінових замовлень у той час, коли основна частина компанії релокується.Такий підхід дозволяє зберегти довіру у стосунках між клієнтом та компанією навіть у складних обставинах.
Конкурентоспроможність: перегони якості
На тлі зростання конкуренції українські підприємства змушені знаходити унікальні способи залучення клієнтів. Компанії вдосконалюють свою продукцію, фокусуючись на її якості та відповідності сучасним запитам. Особливу увагу приділяють локальним ринкам, навіть якщо вони скоротилися. Інноваційні рішення, як нові формати обслуговування чи послуги, дозволяють виділятися серед конкурентів.
2025 рік не буде легшим. Проте за роки повномасштабної війни український бізнес довів свою гнучкість і здатність адаптуватися навіть у найскладніших умовах. Безперечно наша Перемога відкриє нові перспективи для зростання та інвестицій в українську економіку. А тому попри втому, українці мають стійку віру і надію, а також велике бажання впоратися зараз, аби розвиватися завтра. Наша стійкість сьогодні – найкраща інвестиція у стабільність майбутнього.
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука 27.04.2025 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 482
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 163
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 133
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 101
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 94
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 19083
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 10968
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 7607
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 5177
-
Мирного рішення не буде: умовляння не працюють, а застосовувати силу Захід не бажає
Думка 4672