Чому підприємству потрібно мати план (бюджет)
Керівнику, бізнесмену, підприємцю в допомогу: планувати чи не планувати?
Планування багато хто з керівників і власників бізнесу вважають пережитком планової радянської економіки. Думка ця помилкова. Не планувати свої доходи і витрати може собі дозволити тільки дуже високорентабельний бізнес, бо високі прибутки перекривають усі прорахунки. Але якщо прибуток складає 20-40%, то необхідно суворо контролювати і планувати витрати на виробництво. При відсутності контролю дуже легко перейти межу і «піти в мінус».
Є керівники, які вважають, що в наш час нічого спланувати не можна і все це непотрібна робота. Але не даремно в народі є прислів’я «Сім раз відмір, один відріж». Саме запланувати свої доходи і витрати і є «сім раз відмір». Досвідчений економіст з будь-якого виду діяльності вам прорахує, як мінімум, три варіанти розвитку бізнесу протягом року, а саме:
1) оптимістичний, 2) песимістичний, 3) середній.
Доходи бізнесу повинні плануватися на основі укладених договорів на постачання товарів, робіт, послуг. Але не кожне підприємство має такі договори. Тоді доходи плануються, виходячи з досвіду попереднього року, скоригованого на очікуване збільшення, або зменшення попиту на товари, роботи, послуги, які надає підприємство. Якщо і цей варіант не може бути використаний, то є ще багато методів, такі як рівень реалізації на аналогічних підприємствах, розрахункових показників та деяких інших.
Щоб запланувати витрати необхідно здійснити детальний розрахунок. Прямі витрати розраховуються виходячи з нормативних витрат на виробництво продукції, або надання послуг і вони прямо пов’язані з об’ємами виробництва. Не прямі витрати плануються виходячи з тих витрат, які підприємство здійснює по забезпеченню основної діяльності: це і зарплата допоміжних робітників, електроенергія загальновиробничого призначення, оренда приміщень, обладнання, витрати на ремонти, техобслуговування, дозволи, страхування, транспорт, амортизація тощо. Крім того, розраховуються адміністративні витрати, витрати на збут, інші витрати.
Тільки ретельний розрахунок допоможе вам зорієнтуватися, які об’єми виробництва повинні бути, щоб окупити усі витрати, пов’язанні зі здійсненням діяльності.
В ході роботи життя вносить свої корективи, але регулярно аналізуючи дотримання встановленого плану, ви зможете оперативно і своєчасно коригувати свою діяльність. Наприклад, якщо виникли непередбачені витрати, ви зможете відразу оцінити на скільки це вплине на вашу собівартість і прийняти відповідне рішення: або збільшити ціну товару, роботи, послуги, або скоротити витрати за якоюсь іншою статтею, або навіть зупинити виробництво того чи іншого виду продукції для недопущення збільшення збитків. І це не вичерпний перелік заходів.
Крім того, встановлення планових показників по кожній статті витрат і контролю за їх використанням сприяє економії витрат.
Якщо користуватися бухгалтерськими даними (навіть при умові, що в обліку відображаються всі операції), ви з великим запізненням зможете констатувати фактичний стан речей і вплинути на щось уже буде пізно.
Складений план (бюджет) доходів і витрат є основою для складання бюджету руху грошових коштів. Саме на його основі формується план надходження та витрачання грошових коштів, що також значно зменшує хаотичне «гасіння пожежі» при здійсненні платежів.
Маючи бюджет (план) доходів і витрат свого підприємства, ви можете здійснювати свою діяльність з глибоким розумінням економічної ситуації свого підприємства як на поточний момент, так і в перспективі.
У своїй статті я використовую терміни і «план», і «бюджет». Існує досить поширена думка, що термін «бюджет» використовується тільки бюджетними організаціями. Раніше це так і було. В наш час це поняття набуло більш поширеного значення, тому терміни «бюджет», «бюджетування» застосовується для будь-яких форм господарювання, оскільки це є виражений у грошовій формі перелік запланованих доходів і витрат підприємства чи компанії.
- Акт догляду: коли держава перетворює турботу на бюрократію Світлана Приймак 00:57
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук вчора о 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко вчора о 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова 23.05.2025 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко 23.05.2025 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер 23.05.2025 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Хто вбив Андрія Портнова? 3533
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 159
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 115
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 109
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти 74
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
14206
-
L'Oréal Україна запускає другий сезон програми L'Oréal Startup Hub: як подати заявку
Новини компаній 6327
-
Маніпулятори поруч: провина, сором, знецінення — чому ми роками терпимо токсичних людей
Життя 4683
-
У роботі соцмережі X стався масштабний збій
Бізнес 2624
-
Fitch підтвердив рейтинг України на рівні "обмежений дефолт"
Фінанси 2286