5% роздрібний акцизний податок з продажу сигарет: як завжди забули про перехідні положення
Податкова політика, акцизи на тютюн
Мені неодноразово доводилось коментувати ідею зміни механізму справляння акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів), а саме перенесення на виробників та імпортерів обов’язку сплати 5 відсотків акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, який сплачується суб’єктами роздрібної торгівлі.
Основна мета — подолати зловживання при реалізації тютюнових виробів, коли акцизний податок з продажу сигарет при реалізації сплачувався покупцями, але, по факту, до місцевих бюджетів не доходив. Все це існувало не без мовчазної згоди місцевих можновладців та податкових органів, які закривали очі на втрату до половини податкових надходжень з цього акцизу. Подолати зловживання з роздрібним податком можливо лише у випадку перенесення обов’язку його сплати з роздрібу на виробників/імпортерів, його акумулювання на єдиному казначейському рахунку із подальшим розподілом отриманих коштів серед місцевих бюджетів в залежності від того, де продукція продаватиметься.
Саме це передбачено ухваленим законопроектом №5600 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень”, який вже підписаний главою держави та вступив в дію. Але відповідна норма, яка стосується централізованої сплати 5% акцизу, почне діяти після внесення відповідних змін до бюджетного законодавства (прийняття законопроекту № 5719 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів”).
Але, як у нас нерідко буває, законодавці, ухвалюючи законопроект №5600, в частині цієї норми забули про запровадження перехідних періодів. Тут варто зазначити, що це досить поширена проблема в українському законотворчому процесі. Коли зміни хочуть запровадити негайно, не розбираючись в бізнес-процесах, що призводить у тому числі до правової невизначеності та втрат бюджетних надходжень.
Так, усі податки, що сплачує виробник тютюнових виробів, сплачуються на етапі відвантаження товару з виробництва. Проте тютюнова продукція є не лише у виробника. Певна кількість товару у поточному режимі знаходиться на ринку – це стосується дистриб’юторів різного рівня, а також роздрібної мережі. І обсяг такої тютюнової продукції на ринку, тобто товарних запасів, дорівнює приблизно обсягу тримісячних середніх продажів.
Механізм сплати 5% акцизу прописаний так, що з товарних запасів на ринку (трьохмісячний обсяг) або стоків (залишків) тютюнових виробів роздрібний акцизний податок нікому буде сплатити. Бо виробники не можуть сплатити податок з вже відвантаженого товару, а роздріб, який сплачував цей акциз раніше, вже не мають такої можливості, бо за законодавством – роздріб вже не є платником податку.
Що це означає на практиці?
Що місцеві бюджети не отримають жодних коштів від продажу тютюнових виробів за трьохмісячний обсяг продукції. Тобто, місцеві громади втрать 25% надходжень у розрахунку на рік або більше одного мільярда гривень.
Що варто зробити?
Необхідно внести зміни до податкового законодавства, якими передбачити, що для тютюнових виробів, які були вироблені до набрання чинності змінами щодо сплати роздрібного податку (тобто для стоків на ринку) застосовуються старі правила щодо оподаткування, де платником є роздріб, а гроші зразу надходять до місцевих бюджетів. Водночас, для тютюнових виробів, що вироблені вже після набрання чинності змінами, паралельно почнуть діяти нові правила з платником — виробником/імпортером і розподіленням коштів через єдиний казначейський рахунок.
Тобто питання отримання місцевими бюджетами 100% надходжень від роздрібного акцизу та плавний перехід на новий механізм отримання коштів місцевими громадами — лише в одній дуже простій поправці. Проте з якоїсь причини нікому така поправка не цікава і мабуть один млрд гривень не потрібен.
На сьогодні таку поправку до законопроекту №5688, який стосується внесення певних змін до Податкового кодексу, вніс народний депутат Мазурашу, який обраний по 203 мажоритарному виборчому округу.
Ця поправка, начебто, має розглядатись на засіданні робочої групи Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики вже у вівторок 15 лютого. Подивимось, в якій мірі нардепів всіх фракцій цікавлять інтереси місцевих громад, а також інтереси учасників ринку тютюнових виробів, які опинились в ситуації правової невизначеності.
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький 21.05.2025 11:23
- Кому дадут отсрочку: новые правила для многодетных отцов и не только Віра Тарасенко 20.05.2025 23:41
-
У чому була головна помилка Портнова
Думка 25725
-
Ексочільник Пенсійного фонду у Хмельницькій області приховав $500 000 у банку Австрії – НАЗК
Фінанси 20543
-
Ціни на оренду зросли майже на 30%: де в Києві та передмісті найбільше дорожчає житло — інфографіка
Інфографіка 16179
-
Хмельницький пивзавод змінює власника: покупець отримав дозвіл АМКУ
Бізнес 7887
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 5438