Будівельні закупівлі: раціональність проти прихованої корумпованості
Що пропонують законодавці, щоб уникнути корупційної складової у державних будівельних проєктах
Високовартісні закупівлі за державні кошти часто стають предметом журналістських розслідувань та критики з боку суспільства. Особливої актуальності це питання набуває в контексті закупівель на будівництво та ремонт, адже ці видатки наразі майже дорівнюють видаткам на оборону. Особливо в поле зору потрапляють закупівлі на об’єкти культури та парки відпочинку.
Законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення прозорого будівництва» №11057 покликаний зупинити крадіжки на будівництві за державні кошти та запровадити прозорий механізм закупівель.
Не секрет, що закупівлі за бюджетні кошти проводяться через систему Prozorro ще з 2016 року, з набранням чинності Законом України «Про публічні закупівлі». Втім будівельні тендери продовжують зберігати ознаку корумпованості через завищення цін на будівельні матеріали в кошторисах закупівель. Запропоновані зміни зобов’яжуть державні органи, при оголошенні процедури закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва, публікувати кошторис з конкретними цінами матеріалів, що необхідні для будівництва та ремонту.
В пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що за час повномасштабного вторгнення було укладено договорів про закупівлю у сфері будівництва та ремонту на суму понад 518 млрд гривень, для порівняння на придбання та ремонт озброєння Міністерством оборони України витрачено 664 млрд гривень. І мова не тільки про те, що будівельні тендери під час війни спричиняють гарячі дискусії, головне питання в тому, що складові загальної вартості оголошених закупівель не розкриваються в публічному просторі і не регулюються державою.
Важливість запровадження більш прозорого використання коштів під час публічних закупівель обумовлена також здійсненням фінансування значної частини бюджетних видатків за рахунок зовнішньої міжнародної підтримки, адже довіра з боку закордонних партнерів до наших чиновників останнім часом значно похитнулася, зокрема й через корупційні скандали, які раз за разом виникають всередині України.
Тож, за умови схвалення законопроєкту № 11057 документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, стануть невід'ємними додатками до договору про закупівлю договору, а саме договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва нових, розширення, реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проєктної документації, робіт з будівництва об’єктів з розробленням проєктної документації. Саме такими змінами пропонується доповнити статтю 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Цікаво, що зміни до процедури закупівель торкнуться всіх закупівель, в тому числі й тих, що зокрема, пов’язані з виконанням робіт з будівництва автомобільних доріг чи надання послуг з ремонту автомобільних доріг. Як відомо, саме цей вид закупівель найчастіше передбачає космічні по вартості кошториси та викликає чимало запитань.
Експерти стверджують, що оприлюднення документів, які містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси жодним чином не ускладнить процедуру закупівель, не зробить її більш тривалою, адже ця інформація є в наявності, як у замовників будівництва, так і підрядників, які мають намір взяти участь в оголошеній закупівлі.
Окрім забезпечення прозорості та публічності законопроєкт має на меті також попереджувальний механізм, аби запобігти корупційним проявам та збільшення конкуренції між учасниками будівельного ринку.
- Енергоефективність для багатоповерхівок: інвестиції в енергію, які окупляться Христина Ліштван 16:42
- Експорт української продукції в Азербайджан зріс на 15,1% за 10 місяців 2024 року Юрій Гусєв 14:30
- Підстави для виселення при зверненні стягнення на предмет іпотеки Євген Морозов 14:16
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг 07:32
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов вчора о 14:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда вчора о 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 23.11.2024 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно Любов Шпак 23.11.2024 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 23.11.2024 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 23.11.2024 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 22.11.2024 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 22.11.2024 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 22.11.2024 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Час затягувати паски 334
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними 162
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників 137
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю 85
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні 77
-
Чоловіки, які прийшли на підприємство і були заброньовані після 18 травня, втратять бронь
уточнено виправлено Бізнес 8981
-
24 листопада в Україні відключатимуть світло – деталі
Бізнес 8505
-
В Україні фальсифіковані до 25% молочних продуктів: голова Спілки молочних підприємств
Бізнес 7221
-
Найвища гора Західної Європи та найефектніша гора Франції: неперевершений Монблан — фото
Життя 3774
-
7 країн світу, які платять іноземцям за переїзд до $90 тисяч: деталі
Життя 3384