Будівельні закупівлі: раціональність проти прихованої корумпованості
Що пропонують законодавці, щоб уникнути корупційної складової у державних будівельних проєктах
Високовартісні закупівлі за державні кошти часто стають предметом журналістських розслідувань та критики з боку суспільства. Особливої актуальності це питання набуває в контексті закупівель на будівництво та ремонт, адже ці видатки наразі майже дорівнюють видаткам на оборону. Особливо в поле зору потрапляють закупівлі на об’єкти культури та парки відпочинку.
Законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення прозорого будівництва» №11057 покликаний зупинити крадіжки на будівництві за державні кошти та запровадити прозорий механізм закупівель.
Не секрет, що закупівлі за бюджетні кошти проводяться через систему Prozorro ще з 2016 року, з набранням чинності Законом України «Про публічні закупівлі». Втім будівельні тендери продовжують зберігати ознаку корумпованості через завищення цін на будівельні матеріали в кошторисах закупівель. Запропоновані зміни зобов’яжуть державні органи, при оголошенні процедури закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва, публікувати кошторис з конкретними цінами матеріалів, що необхідні для будівництва та ремонту.
В пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що за час повномасштабного вторгнення було укладено договорів про закупівлю у сфері будівництва та ремонту на суму понад 518 млрд гривень, для порівняння на придбання та ремонт озброєння Міністерством оборони України витрачено 664 млрд гривень. І мова не тільки про те, що будівельні тендери під час війни спричиняють гарячі дискусії, головне питання в тому, що складові загальної вартості оголошених закупівель не розкриваються в публічному просторі і не регулюються державою.
Важливість запровадження більш прозорого використання коштів під час публічних закупівель обумовлена також здійсненням фінансування значної частини бюджетних видатків за рахунок зовнішньої міжнародної підтримки, адже довіра з боку закордонних партнерів до наших чиновників останнім часом значно похитнулася, зокрема й через корупційні скандали, які раз за разом виникають всередині України.
Тож, за умови схвалення законопроєкту № 11057 документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, стануть невід'ємними додатками до договору про закупівлю договору, а саме договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва нових, розширення, реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проєктної документації, робіт з будівництва об’єктів з розробленням проєктної документації. Саме такими змінами пропонується доповнити статтю 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Цікаво, що зміни до процедури закупівель торкнуться всіх закупівель, в тому числі й тих, що зокрема, пов’язані з виконанням робіт з будівництва автомобільних доріг чи надання послуг з ремонту автомобільних доріг. Як відомо, саме цей вид закупівель найчастіше передбачає космічні по вартості кошториси та викликає чимало запитань.
Експерти стверджують, що оприлюднення документів, які містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси жодним чином не ускладнить процедуру закупівель, не зробить її більш тривалою, адже ця інформація є в наявності, як у замовників будівництва, так і підрядників, які мають намір взяти участь в оголошеній закупівлі.
Окрім забезпечення прозорості та публічності законопроєкт має на меті також попереджувальний механізм, аби запобігти корупційним проявам та збільшення конкуренції між учасниками будівельного ринку.
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 14839
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13165
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 11035
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5114
-
Частка Tesla на ринку електромобілів Каліфорнії впала нижче 50%
Бізнес 4200