Що буде з нерухомістю під час карантину?
Основні правила роботи з комерційною та житловою нерухомістю під час уведеного Кабміном карантин у зв’язку з коронавірусом COVID-19
Мабуть, немає сфери життєдіяльності на яку б не позначився уведений Кабміном карантин у зв’язку з коронавірусом COVID-19. На деяких сферах карантин відбився негативно. Деякі сфері навпаки - на підйомі.
А що ж відбувається зі сферами комерційної та житлової нерухомості?
Поки що немає підстав прогнозувати зупинення сфери житлового будівництва. Мало того, з огляду на зміну курсу долару спостерігається пожвавлення уваги потенційних інвесторів до питання інвестування у нове будівництво.
Ми, юристи, по-своєму оцінюємо проблеми ринку нерухомості, адже щоденно консультуємо бізнес з різноманітних юридичних питань (а до нас звертаються лише у найскладніших випадках). Тому загальні тенденції на ринку нерухомості та будівництва юристи відчувають непогано.
Звичайно, сьогоднішня криза, яка зумовлена коронавірусом COVID-19, можливо не матиме наслідком гіперінфляції, всі особливості якої після першої світової війни були яскраво описані у романі німецького письменника Еріха Марії Ремарка “Чорний обеліск”. Але головне правило, яке допомагало у ті часи виживати підприємцям, може стати актуальним і зараз: “Зберегти накопичення можна тільки вклавши їх у реальні цінності” і “Важливо не продавати, а купувати”.
Тому пропоную такі поради власникам бізнесу для виживання в умовах сьогоднішньої кризи:
1. Не продавати, а купувати. Накопичені фінансові ресурси слід вкладати у придбання нерухомості. Це може бути інвестиція у первинну нерухомість (придбання квартир у житлових комплексах, що будуються), або придбання житлової чи комерційної нерухомості на вторинному ринку. Звичайно криза змусить багатьох продавати. Але той, у кого є фінансова спроможність - купуватиме, оскільки через деякий час фінансові кошти матимуть зовсім іншу цінність. Рано чи пізно криза закінчиться. Тоді настане пора налагоджувати життя й у виграші буде той, хто матиме достатньо ліквідного нерухомого активу, який можна буде здавати в оренду.
2. Переговори. Якою б не була ситуація, треба залишатися людьми. Як не парадоксально, але нинішня криза навчить підприємців домовлятися між собою. Ось приклад оренди. Обидві сторони договору перебувають в однаково невигідних умовах. З одного боку орендар вимушений припинити роботу закладу з огляду на карантин, а тому не хоче платити орендну плату за період простою. З іншого боку власник, якому не вигідно безкоштовно тримати приміщення зайнятим, але у кризовий період він точно не зможе знайти нікого краще ніж нинішній його орендар. Судитися з орендарем звичайно можна, але суди зараз працюють повільно (а виконуються рішення ще повільніше). Окрім того орендар може посилатися на карантин, як на форс-мажорну обставину. Тому очевидним виходом з даної ситуації є переговори та прийняття обопільно вигідного рішення. Тут доречним було б залучення посередника, який міг би допомогти сторонам переговорів досягти результату.
3. Захист. Особливу увагу під час кризи слід приділити захисту власної нерухомості. У зв'язку з карантином наявні у державі механізми юридичного захисту не будуть працювати з необхідною швидкістю і даватимуть збої. Виконання судових рішень та навіть вчинення звичайних нотаріальних дій на сьогодні можу бути взагалі заблоковане. Тобто не виключено, що назріває нова хвиля рейдерства. Тому власник бізнесу повинен вжити заходів для його захисту (моніторинг реєстраційних дій щодо нерухомості, накладення відповідних заборон, відстеження нових судових справ).
Так склалося, що в Україні, особливо в Києві, простих об'єктів нерухомості немає. Тому при їх придбанні не слід забувати про розумну обачність і робити принаймні базовий юридичний аналіз історії цього об'єкта та його правового статусу. Такий аналіз можна зробити самостійно. Для цього у відкритому доступі є багато корисних інструментів. У найскладніших випадках слід користуватися послугами професійних юристів, які спеціалізуються на нерухомості та будівництві.
- Оцінка впливу та інтересів: новації в українській правозастосовній практиці Анастасія Полтавцева 18:00
- Канбан – проста історія управління запасами Наталія Качан вчора о 23:44
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії Світлана Приймак 17.01.2025 15:25
- Без Господарського кодексу: що тепер кардинально зміниться Дмитро Зенкін 17.01.2025 12:34
- План щодо врегулювання конфлікту Володимир Горковенко 17.01.2025 10:29
- Сторічна угода: несподіваний аспект Євген Магда 17.01.2025 06:02
- Чи варто оскаржувати наказ на податкову перевірку після її початку? Світлана Приймак 16.01.2025 15:25
- Лідерство через усвідомлення: трансформація бізнесу Наталія Растегаєва 16.01.2025 13:46
- Свіже рішення у справі щодо захисту митних інтересів України Дмитро Зенкін 16.01.2025 12:34
- Інновації в енергетичному трейдингу: як технології змінюють ринок електроенергії та газу Ростислав Никітенко 16.01.2025 10:06
- Зло не може бути умиротворене, або чому Україна має перемогти Віктор Круглов 15.01.2025 17:52
- Закон про підвищення акцизів на сигарети – це випробування економічної відповідальності Олег Пендзин 15.01.2025 14:27
- Неприпустимість насильства проти адвокатів: випадок у Бучанському ТЦК Світлана Приймак 15.01.2025 14:00
- Масштабування українського бізнесу та чому варто орієнтуватися на експорт Даніелла Шихабутдінова 15.01.2025 12:51
- Європейські спонсори тероризму Володимир Горковенко 14.01.2025 23:46
-
Трамп запустив власну криптовалюту $TRUMP: скільки коштує
Фінанси 1951
-
Приватні літаки багатіїв прибувають у Мар-а-Лаго на зустрічі з Трампом – Bloomberg
Бізнес 1734
-
США впруться в боргову стелю на наступний день після інавгурації Трампа
Фінанси 1468
-
"Тодішня я в цьому світі б не вижила". Як Дзвінка Сіра "веде" сотні поранених з Третьої штурмової
1445
-
Еротичний трилер з Ніколь Кідман, Паддінгтон в Перу та "Смерть Путіна". Чотири кіноновинки тижня
Життя 1309