Колектори – хто вони такі та як регулюється їх діяльність?
Вважаю за потрібне нагадати, хто такі колектори, чим вони займаються та які нововведення з’явились для цих компаній.
На сайті Національного Банку України з’явилась новина «В продовж двох місяців запрацює реєстр Колекторських компаній – НБУ запустив спеціальну веб сторінку та нагадує учасникам ринку про важливість реєстрації». У зв’язку із чим вважаю за потрібне нагадати, хто такі колектори, чим вони займаються та які нововведення з’явились для цих компаній.
Що таке Колекторська компанія?
В суспільстві про Колекторів поширено чимало хибних уявлень. Вони склались із-за недобросовісних представників даної професії. Так виходячи із законодавчого обґрунтування, Колектор – це в першу чергу особа, яка покликана на врегулювання спору. Колектор – це посередник між кредитною установою та боржником. Його робота складається із професійного урегулювання спору із виникнення проблемної заборгованості. Необхідно звернути увагу, що Колекторська компанія це саме посередник між кредитором та боржником.
Крім того, Колектор це не фізична особа. Закон виокремлює таку категорію, як «Колекторські компанії», тобто їх необхідно вважати юридичною особою. Зазначена компанія, відповідно до законопроекту за номером 4241, який зареєстрований 21.10.2020, має бути зареєстрована в реєстрі колекторських компаній.
Така компанія повинна звернутись із визначеними документами до Національного Банку, після чого набуває статус «Колекторської компанії». Регулятор реєструє таку компанію у публічному Реєстрі. Таким чином, законодавець надає діяльності Колекторських компаній більше публічності. Кредитор перед співпрацею з такою компанією зможе знайти про неї інформацію в реєстрі. Так само і боржник зможе переконатись про дійсність компанії, яка зв’язалась із ним.
Необхідно зазначити, що перший день подачі документів на реєстрацію є 14 липня, а останнім буде 14 жовтня (для діючих Колекторських компаній).
Які наслідки для незареєстрованих Колекторських компаній?
Відповідно до нововведень, компанії, які не є зареєстрованими у вказаному реєстрі не будуть допущенні до діяльності із стягнення заборгованості за споживчими кредитами з боржників. Крім того, заключенні з такими Колекторськими компаніями договори будуть вважатись недійсними. У зв’язку із чим професійні юристи з легкістю зможуть повернути стягнуте майно боржнику.
Яким чином Колекторські компанії зможуть стягувати заборгованість з боржників?
Раніше діяльність Колекторських компаній законодавчо не врегульовувалась. У зв’язку із чим в свої роботі вони застосовували найрізноманітніші методи, нерідко – на межі порушення закону. Психологічний тиск на боржника і його родичів, нав’язливі телефоні дзвінки, погрози та візити до дому. Такі методи викликали чимало обурення, що обумовило необхідність регуляції праці Колекторських компаній. При цьому конкретного способу та засобів, якими будуть володіти ці компанії закон не визначає. Проте їх арсенал буде сильно скорочений.
На даний час законопроектом встановлюються заборони на вчинення конкретних дій, які направлені на боржника. Так, будуть заборонені такі дії, що ставлять під загрозу життя, здоров’я, честь, гідність та ділову репутацію боржника. Компанії не зможуть використовувати погрози, вводити в оману, шантажувати тощо. Крім того, вони не зможуть приховувати свій телефон при дзвінках до боржників, використовувати функцію (сервіс) автоматичного дозвону, повідомляти трьох осіб про заборгованість, вимагати сплату заборгованості із близьких родичів.
Як працює колекторська компанія в нових умовах?
Виходячи із вищевказаного переліка заборонених дій, на озброєнні Колекторських компаній залишаться дзвінки з роз’ясненням ситуації, яка склалась, особиста зустріч для врегулювання конфлікту, надання консультацій з питань врегулювання заборгованості, введення переговорів, пошук боржника через третіх осіб без розголошення деталей заборгованості.
Як бачимо перелік засобів не є великим. А отже, зі злісними боржниками це навряд чи допоможе. Тому питання Колекторських компаній та їх ефективності ще довго не втратить своєї актуальності.
Отже, якщо до Вас звернулись з Колекторської компанії – не хвилюйтесь! Зверниться до вашого юриста. Він зможе перевірити вказаних осіб та допоможе врегулювати питання з найменшими втратами для Вас. Також юрист не дозволить Колекторам застосувати «недозволену поведінку», вчасно вживши відповідних заходів.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 10038
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7956
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 7830
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5230
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4257