Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
26.03.2024 13:25

Адвокатський запит як інструмент отримання доказів

Адвокат

Cпособи його використання та потенційні перешкоди.

У сучасному правовому середовищі, де доступ до інформації може виявитися вирішальним для успішної реалізації прав та інтересів громадян, адвокатський запит стає необхідним та невід’ємним інструментом в руках адвоката. Він дозволяє отримувати важливу інформацію і документи, чим відіграє критично важливу роль у забезпеченні справедливості та ефективності правового захисту клієнтів.

Адвокатський запит виступає не лише як простий запит про інформацію, але і як стратегічний інструмент, що спрямований на збір необхідних доказів, аналіз правового статусу та підготовку до правової боротьби. 

Що ж таке адвокатський запит?

Адвокатський запит — це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань щодо надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.

В обов’язковому порядку до адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або ж доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.

Також, існує можливість підготувати та оформити адвокатський запит в електронному вигляді, підписати за допомогою електронно цифрового підпису та направити на електронну адресу органу чи особи, яка володіє запитуваною інформацією.

Слід зауважити, що адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз’яснень положень законодавства.

Відповідь на адвокатський запит

Важливо розуміти, що адвокатський запит — значно більше, ніж просто лист чи звернення про надання інформації. Закон зобов’язує надати відповідь на нього у визначені терміни. Саме це і робить адвокатський запит дієвим та корисним інструментом.

Органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов’язані не пізніше 5 робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію чи копії документів.

У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до 20 робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше 5 робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.

У випадку, коли задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, адвокат зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

Слід зауважити, що інформація з обмеженим доступом і копії документів, в яких міститься така інформація, не підлягають наданню на адвокатський запит.

Яка відповідальність за ненадання відповіді на адвокатського запиту?

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.

Юридична відповідальність за такі протиправні дії передбачена ч. 5 ст. 212-3 КУпАП, зокрема, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Щоб притягнути особу до відповідальності за ненадання, несвоєчасне чи неповне надання відповіді на адвокатський запит, адвокату перш за все необхідно звернутися до Ради адвокатів регіону в якій він обліковується, з відповідною заявою, додавши до неї докази, що підтверджують направлення адвокатського запиту.

За результатами розгляду заяви, Рада адвокатів регіону має скласти протокол про адміністративне правопорушення та направити його на розгляд до суду, який своєю чергою має прийняти рішення про притягнення особи до відповідальності.

Які відомості можна отримати за допомогою адвокатського запиту? 

Не підлягає сумніву, що адвокатський запит досить корисний інструмент, для збору необхідної інформації та подальшого захисту прав клієнта. За допомогою нього можна отримати наступну інформацію: 

- про наявність кримінальних проваджень відносно особи та її процесуальний статус;

- про результати розгляду клопотань в рамках кримінального провадження;

- щодо наявності чи відсутності обмежень, зокрема на в’їзд чи виїзд з України;

- відносно наявності зареєстрованих транспортних засобів;

- копії документів та відеозаписів;

- інформацію, яка підтверджує або спростовує певні факти;

- а також, безліч іншої інформації, яка може стати в пригоді під час надання правничої допомоги.

Отож, адвокатський запит — важливий та досить потужний інструмент адвоката, за допомогою якого можливо зібрати докази, в яких виникає необхідність під час надання професійної правничої допомоги клієнту.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи