Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
11.11.2024 17:58

Встановили факт батьківства після смерті чоловіка

СЕО, адвокат, медіатор, керівник практики вирішення цивільних спорів Mitrax

Для визнання батьківства не обов’язково укладати шлюб, але якщо чоловік помирає до народження дитини, це ускладнює процедуру.

Щоб визнаватися батьком, чоловікові не обов’язково укладати шлюб з матір’ю дитини. Достатньо подати заяву про визнання свого батьківства у РАЦС. Але як бути, коли чоловік помирає ще до народження малюка? Саме така історія сталася з нашою клієнткою.

Чому виник конфлікт

Клієнтка та її чоловік проживали однією сім’єю з 2012 року. Офіційний шлюб вони не укладали. Жінка завагітніла. Через повномасштабне вторгнення клієнтка переїхала до Канади.

На жаль, під час візиту жінки в Канаду, чоловік помер в Україні. Через стрес та погане самопочуття жінка не наважилася повертатися в Україну. Тож дитина народилася в Канаді.

Щоб отримати свідоцтво про народження сина, клієнтка скористалася місцевим онлайн-сервісом. Проте цей сервіс не передбачає можливості внести інформацію про батька зі слів матері.

Після повернення в Україну жінка звернулася до органів РАЦСу. Але й там їй відмовили. Адже свідоцтво про народження дитини було видано в Канаді, а українські органи РАЦСу не уповноважені вносити до нього зміни. Тоді клієнтка вирішила проконсультуватися з нами.

Що ми зробили для клієнта

Після консультації ми визначили план дій. Необхідно було подати заяву до суду про встановлення батьківства.

Оскільки на момент народження дитини її батько помер, у цій ситуації немає спору. Тому справа розглядатиметься не у позовному провадженні, а в окремому. Але відсутність спору про право необхідно було також довести в суді.

Крім того, вирішальне значення в цій категорії справ має генетична експертиза. Саме вона дозволяє встановити спорідненість між батьком та дитиною. Проте, наша ситуація ускладнювалася тим, що провести експертизу, як це робиться зазвичай між батьком і дитиною, було неможливо. Також до уваги беруться інші докази як-то фото, листування, покази свідків тощо.

Щоб обґрунтувати позицію клієнтки перед судом, ми діяли так:

  • ініціювали направлення запиту через суд до РАЦСу про надання інформації щодо померлого – чи перебував він на час смерті у зареєстрованому шлюбі та чи записаний він батьком дітей? Так з’ясувалося, що померлий у шлюбі не був. Але він записаний як батько трьох неповнолітніх синів та повнолітньої доньки;
  • заявили клопотання про залучення до справи дітей померлого чоловіка та їх матір як законного представника;
  • заявили клопотання про проведення генетичної експертизи між сином клієнтки та одним із його братів по батькові.

За результатами експертизи ДНК було встановлено: обидві дитини мають спільного біологічного батька. Це й стало вирішальним доказом у справі.

Що вирішив суд

Суд задовольнив заяву клієнтки. Померлого чоловіка було визнано батьком дитини. Також суд постановив внести відомості про батька в актовий запис про народження дитини.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи