Об’єктивний Vs Суб’єктивний
Що стоїть за об’єктивністю прокурора?
Мій клієнт отримав листа від заступника прокурорам. Біла Церква С.Турчина, у якому він на скаргу про бездіяльність слідчого відписавсятрафаретною фразою: «прокурор здійснюючи свою діяльність керується вимогамизакону та внутрішнім переконанням щодо повноти та об’єктивності зібранихдоказів». Зі змісту листа вбачається, що нічого не зроблено із того, про що просилиу скарзі, але прокурор запевняє у об’єктивному розгляді справи.
Що стоїть за цією об’єктивністю прокурора? Чоговона варта?
Наведена фраза досить часто зустрічається у листахі процесуальних документах, складених не тільки прокурорами, а й слідчими, суддями.Але наскільки вони насправді можуть бути об’єктивними за час розгляду справи?Хто ще може або повинен бути об’єктивним зі сторін кримінального провадження?
Я – ні. Бо я адвокат. Адвокат – совість за наймом,як колись зазначив Достоєвський. Тому об’єктивним не можу бути за визначенням. І не хочу, бо не робот і некомп’ютер. Інтереси клієнта – ось головний фокус моєї роботи.
Потерпілого хоча і віднесено до сторониобвинувачення, однак очікувати від нього бути об’єктивним щодо станурозслідування, розгляду справи у суді принаймні оманливо.
В Україні з’явився і вже діє новий суб’єкткримінальної юстиції – присяжні. Чи можна від них очікувати об’єктивності? Ні,не можна. Історія, сучасний стан суду присяжних у багатьох країнах недозволяють говорити про об’єктивність присяжних. Але їх суб’єктивність маєбільше вагу. Вона хоча б дає шанс на змагальність сторін.
Дійсно, показники статистики щодо виправдувальнихвироків у кілька відсотків в Україні начебто дозволяє припустити, що слідчий іпрокурор об’єктивні, бо помиляються мало. Судді, як і представникиобвинувальної влади, також видаються об’єктивними, бо це вони формуютьстатистику із домінуванням обвинувальних вироків. Але наскільки статистикавідповідає критеріям справедливості навряд чи є питанням риторичним в Україні.
Зароджується медіація. Від медіатора об’єктивністьне вимагається. Його завдання – примирити потерпілого із правопорушником. Тутне до об’єктивності: хто правий, хто винуватий вже не так важливо. Важливопогодити суб’єктивного потерпілого із суб’єктивним правопорушником, загоїтирани від скоєного.
Так чи дійсно прокурор зі слідчим здатні забезпечитиоб’єктивний розгляд справи?Сумніваюсь. Вони також не роботи і не комп’ютери. Такі ж люди, а отжесуб’єктивні. Люди, на відміну від комп’ютерів, потрібні саме у тих ситуаціях,коли рішення приймаються без достатнього знання, без натяку на «об’єктивнуістину». А отже питання лише у тому, якої якості суб’єктивність вони можутьпривнести до розслідування злочинів.
Намагання слідчих і прокурорів одягти маску об’єктивності була довгий час визначальноюдля кримінального процесу в Україні. Але призвело це до повної зневіри людей уроботу міліції, прокуратури, судів. Час міняти парадигму. Я за те, щоб слідчийі прокурор були суб’єктивнимиу формуванні обвинувачення, організації розслідування справ. Щоб їх процесуальнірішення були не на рівні «бо я так думаю», а були підкріплені доказами,раціональними аргументами, які у разі оскарження відстоювалися у суді. Щоб цірішення були відображенням ставлення слідчого і прокурора до розслідування, ане виносились навмання і аби як, лише б «відписатися».
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87043
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11232
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5710
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5393