Критичні проблеми закупівель військових частин: що потрібно вирішити негайно
Відсутність професійних фахівців, єдиних регламентів та підтримки гальмують процес закупівель і знижують ефективність витрат.
Під час війни закупівлі, які здійснюють військові частини ЗСУ, стали надзвичайно важливими. Завдяки власним ресурсам, ці частини можуть швидко закривати критичні потреби, які не покриваються централізованим постачанням. Це запасні частини, транспорт, дрони, засоби РЕБ, зв'язку, будматеріали й інші важливі речі.
Ці закупівлі дозволяють оперативно організувати бойову роботу, налаштувати технічну взаємодію між підрозділами, обладнати позиції та забезпечити нормальні умови для особового складу.
Проте ситуація далека від ідеальної. Є чимало системних проблем, які гальмують процес. Через недоліки в регулюванні та організації закупівлі часто проводяться неефективно: це і затримки в постачаннях, і покупка неякісних товарів, і неповне освоєння фінансів.
Ось кілька ключових проблем, які потребують вирішення:
- Відсутність професійних закупівельників у ЗСУ. У військових частинах ці обов'язки покладаються на людей, які вже мають інші задачі. Через це у них банально не вистачає часу й досвіду, щоб правильно оформляти документи, вибирати постачальників і публікувати звіти.
- Відсутність єдиних регламентів проведення закупівель. Міністерство оборони не розробило єдиних стандартів для організації закупівель і взаємодії між підрозділами. Це створює плутанину й організаційні проблеми, від яких страждають командири — їм доводиться відволікатися від бойової роботи на вирішення внутрішніх негараздів. Крім того, це ускладнює проведення внутрішніх аудитів в ЗСУ.
- Відсутність єдиного центру підтримки для закупівельників. Тисячі військових фахівців у понад 700 частинах мають щоденні труднощі через складність законодавства та постійні зміни — за останні два роки норми змінювалися понад 40 разів! Це стає проблемою навіть для досвідчених фахівців, не кажучи вже про новачків. Часто виникають складнощі у взаємодії з Казначейством і Державною аудиторською службою через неоднозначність тлумачення законодавчих норм. Єдиний центр підтримки міг би допомогти, але, на жаль, такої структури в МОУ поки немає.
Невирішені проблеми продовжують накопичуватися, що знижує ефективність використання коштів і викликає розчарування як у закупівельників, так і у тих, хто залежить від своєчасного та повного забезпечення.
Що можна зробити для покращення?
Добрі новини в тому, що вирішення цих проблем цілком реальне. Наша команда вже розробила примірний порядок для закупівель у військових частинах, де описано, як організувати процес та вибирати постачальників на конкурентних умовах. Ці напрацювання передано до Департаменту політики закупівель МОУ, і ми очікуємо що такий порядок буде ухвалено. Окрім того, ми вже навчаємо військових закупівельників та впроваджуємо ефективні процеси, допомагаючи підвищити результативність закупівель.
Ось кілька кроків, які можуть змінити ситуацію на краще:
- Введення посади професійного закупівельника. Потрібно створити окрему посаду фахівця із закупівель та службу оборонних закупівель у штатах військових частин, щоб ці процеси вели фахівці, а не люди, яким доводиться поєднувати це з іншими обов'язками.
- Впровадити пакет керівних документів і методичних рекомендацій по проведенню закупівель у ВЧ. Необхідно затвердити єдині стандарти для ефективної організації закупівель у військових частинах.
- Постійна підтримка закупівельників. Департамент політики закупівель МОУ має надавати активну підтримку закупівельникам через роз'яснення, методичні рекомендації, аналіз ефективності та вдосконалення нормативної бази. Ми готові долучитися до налагодження цього процесу — потрібно лише бажання впровадити зміни!
Висновок
Ми переконані, що впровадження цих рішень швидко принесе позитивний результат. Це покращить забезпечення в ЗСУ, підвищить довіру до керівництва армії та полегшить роботу тисяч людей, які щодня займаються закупівлями. Проблеми є, але їх можна і треба вирішувати — це допоможе зробити систему більш ефективною і надійною в критичних умовах.
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 14:22
- За ґратами, але з гідністю: Як новий закон змінює підхід до прав ув’язнених в Україні Дмитро Зенкін 13:03
- Знищення архаїзмів: Чому на міжнародних маршрутах прибрали конкурсні комісії Альона Векліч 12:59
- Доцільність оскарження акту перевірки закупівель Держаудитслужби Євген Морозов 10:15
- Тест на державницьке мислення Євген Магда вчора о 18:48
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді Юрій Бабенко вчора о 16:36
- Як українським компаніям укласти PPA: Європейський досвід та рекомендації для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 13:27
- Оголошення громадянина померлим в судовому порядку Євген Морозов вчора о 11:06
- Закони зруйнованих домівок: як припинити право власності на знищену нерухомість Світлана Приймак вчора о 10:55
- Адвокатура +5 балів: нові правила професійного розвитку Дмитро Зенкін вчора о 10:40
- Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права Павло Васильєв 16.12.2024 15:33
- Реституція сторін за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 16.12.2024 11:47
- Диплом за кутом: що не так із фальшивками та системою? Дмитро Зенкін 16.12.2024 10:15
- Пропущені строки звернення до суду військовослужбовцем: що постановив Верховний Суд? Світлана Приймак 16.12.2024 10:10
-
З 1 січня перетнути кордон з оформленою у день виїзду "Зеленою карткою" водії не зможуть
Фінанси 23874
-
Завод, де виробляють Вухастик, перейшов у власність держави
Бізнес 13714
-
Таємниця захмарних ставок. Чому оренда землі в Україні дорожча, ніж в Нідерландах
Бізнес 4277
-
Графіки знову скасовано. 18 грудня в Україні не відключатимуть світло
оновлено Бізнес 3320
-
Законопроєкт про множинне громадянство категорично не можна було ухвалювати. Ось у чому небезпека
Думка 3054