Критичні проблеми закупівель військових частин: що потрібно вирішити негайно
Відсутність професійних фахівців, єдиних регламентів та підтримки гальмують процес закупівель і знижують ефективність витрат.
Під час війни закупівлі, які здійснюють військові частини ЗСУ, стали надзвичайно важливими. Завдяки власним ресурсам, ці частини можуть швидко закривати критичні потреби, які не покриваються централізованим постачанням. Це запасні частини, транспорт, дрони, засоби РЕБ, зв'язку, будматеріали й інші важливі речі.
Ці закупівлі дозволяють оперативно організувати бойову роботу, налаштувати технічну взаємодію між підрозділами, обладнати позиції та забезпечити нормальні умови для особового складу.
Проте ситуація далека від ідеальної. Є чимало системних проблем, які гальмують процес. Через недоліки в регулюванні та організації закупівлі часто проводяться неефективно: це і затримки в постачаннях, і покупка неякісних товарів, і неповне освоєння фінансів.
Ось кілька ключових проблем, які потребують вирішення:
- Відсутність професійних закупівельників у ЗСУ. У військових частинах ці обов'язки покладаються на людей, які вже мають інші задачі. Через це у них банально не вистачає часу й досвіду, щоб правильно оформляти документи, вибирати постачальників і публікувати звіти.
- Відсутність єдиних регламентів проведення закупівель. Міністерство оборони не розробило єдиних стандартів для організації закупівель і взаємодії між підрозділами. Це створює плутанину й організаційні проблеми, від яких страждають командири — їм доводиться відволікатися від бойової роботи на вирішення внутрішніх негараздів. Крім того, це ускладнює проведення внутрішніх аудитів в ЗСУ.
- Відсутність єдиного центру підтримки для закупівельників. Тисячі військових фахівців у понад 700 частинах мають щоденні труднощі через складність законодавства та постійні зміни — за останні два роки норми змінювалися понад 40 разів! Це стає проблемою навіть для досвідчених фахівців, не кажучи вже про новачків. Часто виникають складнощі у взаємодії з Казначейством і Державною аудиторською службою через неоднозначність тлумачення законодавчих норм. Єдиний центр підтримки міг би допомогти, але, на жаль, такої структури в МОУ поки немає.
Невирішені проблеми продовжують накопичуватися, що знижує ефективність використання коштів і викликає розчарування як у закупівельників, так і у тих, хто залежить від своєчасного та повного забезпечення.
Що можна зробити для покращення?
Добрі новини в тому, що вирішення цих проблем цілком реальне. Наша команда вже розробила примірний порядок для закупівель у військових частинах, де описано, як організувати процес та вибирати постачальників на конкурентних умовах. Ці напрацювання передано до Департаменту політики закупівель МОУ, і ми очікуємо що такий порядок буде ухвалено. Окрім того, ми вже навчаємо військових закупівельників та впроваджуємо ефективні процеси, допомагаючи підвищити результативність закупівель.
Ось кілька кроків, які можуть змінити ситуацію на краще:
- Введення посади професійного закупівельника. Потрібно створити окрему посаду фахівця із закупівель та службу оборонних закупівель у штатах військових частин, щоб ці процеси вели фахівці, а не люди, яким доводиться поєднувати це з іншими обов'язками.
- Впровадити пакет керівних документів і методичних рекомендацій по проведенню закупівель у ВЧ. Необхідно затвердити єдині стандарти для ефективної організації закупівель у військових частинах.
- Постійна підтримка закупівельників. Департамент політики закупівель МОУ має надавати активну підтримку закупівельникам через роз'яснення, методичні рекомендації, аналіз ефективності та вдосконалення нормативної бази. Ми готові долучитися до налагодження цього процесу — потрібно лише бажання впровадити зміни!
Висновок
Ми переконані, що впровадження цих рішень швидко принесе позитивний результат. Це покращить забезпечення в ЗСУ, підвищить довіру до керівництва армії та полегшить роботу тисяч людей, які щодня займаються закупівлями. Проблеми є, але їх можна і треба вирішувати — це допоможе зробити систему більш ефективною і надійною в критичних умовах.
- Основні аспекти угод злиттів та поглинань (M&A), Тренд - 2025. Артем Ковбель 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль вчора о 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський вчора о 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 79169
-
Зернова асоціація попередила про ризик "технічної зупинки" агроекспорту з України
Бізнес 5833
-
Equinor запустила родовище у Баренцевому морі: потужність – 220 000 барелів нафти на добу
Бізнес 5153
-
Порошенко показав декларацію за 2024 рік: заробив понад 4 млрд грн
Бізнес 4288
-
Зберегти картини Пимоненка. Як у Сумах евакуюють цінні музейні об’єкти на тлі новин про наступ
4013