Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.05.2016 12:26

Окремі проблемні аспекти правового статусу заповідача (частина 6)

Блогер, викладач, науковець та юрист

В даній статті розглядається доцільність гарантування права на заповіт неповнолітній особі, трудовий договір якої було припинено


  Загальновідомо, що окремі суб’єкти цивільно-правових відносин володіють правом на складання заповіту. Чи може вчиняти вищезазначений правочин неповнолітня особа, трудовий договір з якою було припинено? 
    На моє переконання, наведений суб’єкт має право на складання заповіту. Дану думку я спробую обстояти за допомогою таких суджень. 
    По-перше, право на заповіт гарантовано не всім учасникам правовідносин. Зокрема відповідно до ч. 1 ст. 1234 ЦК України вчиняти вказаний правочин можуть тільки фізичні особи, що володіють повною цивільною дієздатністю. Така здатність виникає з обов’язковим настанням певних юридичних фактів. Тобто, ч. 1 ст. 34 ЦК України закріплює в собі безпосередню вказівку про те, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла повноліття. Однак не треба забувати про те, що надійним підґрунтям ймовірного надання окремим суб’єктам правових відносин такої здатності є інші юридичні факти,  зокрема так звана «емансипація». Наприклад, згідно з ч. 1 ст. 35 ЦК України повна цивільна дієздатність може бути надана неповнолітній фізичній особі, яка досягла шістнадцятирічного віку та працює за трудовим договором. 
    По-друге, припинення трудового договору, що уклала неповнолітня особа, спричиняє обов’язкову появу різних за своїм змістом юридичних наслідків. 
Зокрема ч. 5 ст. 35 ЦК України передбачено безпосередню вказівку про те, що повна цивільна дієздатність, яка надана згаданому суб’єкту, зберігається. Звідси випливає, що фізична особа, яка, не досягши вісімнадцятирічного віку, водночас перестала виконувати обов’язки, що охоплені трудовим договором, має право на вчинення різних за своїм юридичних змістом правомірних дій. Наприклад, такий учасник правових відносин може скласти заповіт. 
    По-третє, якщо трудовий договір, яки укладений неповнолітньою особою, припиниться, то настануть певні наслідки. Дане судження пояснюється тим,  що правовий статус, який гарантований такому учаснику правових відносин, не буде охоплювати певні можливості. Тобто, в такого суб’єкта буде відсутнє право на вчинення відповідних правочинів. Наприклад, неповнолітня особа, трудовий договір якої припинено, не зможе скласти заповіту.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]