У майбутньому, кажучи "комфортний будинок", ми матимемо на увазі його енергоефективність
Тези з дискусії проєкту Dream the future, присвяченої баченню "дому майбутнього"
Природньо люди тягнуться до великих міст з наявністю більших можливостей для самореалізації та розвитку. І мегаполіси у всьому світі невпинно збільшуються у розмірах – це загальна тенденція, яка не оминає й Україну. Отже, Київ продовжує рости: наразі в столиці будується 150 нових житлових комплексів і стільки ж – в передмісті. Схожа картина спостерігається у Львові й Одесі. Навіть попри пандемію COVID-19 та спричинені нею негативні економічні наслідки, обсяги інвестицій українців в житло на первинному та вторинному ринках залишаються стабільно великими. Адже кожен воліє мати власне помешкання, та не аби яке, а комфортне.
Говорячи про комфортність умов проживання, окрім суто інфраструктурних питань, часто мають на увазі енергоефективність житла (скільки доведеться витрачати на ремонти та оплату комунальних послуг) і його екологічність (безпечність використаних будівельних матеріалів для здоров’я та близькість до зелених зон).
Зараз в Україні близько 80% житлового фонду (144 тисячі багатоповерхівок) потребує модернізації. Вкрай зношені інженерні мережі, покрівлі, конструкції зовнішніх стін, віконні прорізи не забезпечують збереження тепла, а в багатьох будинках й досі не має загальнобудинкових лічильників. Не дивно, що за таких обставин енерговитрати в українських багатоповерхівках у 1,5 – 3 рази вищі, ніж у Польщі, східній Німеччині та країнах Балтії.
За оцінками Офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку в 2019 році загальні витрати лише на опалення будівель становили 12,1 млрд доларів США. А це близько 9% від ВВП України. Більше половини з цієї суми пішло «на вітер» – тобто на обігрів вулиць. Проте за це довелося заплатити. І мешканцям цих будинків – у вигляді рахунків за теплопостачання, і державі – у вигляді субсидій.
Але навіть будинки радянської забудови мають потенціал підвищення енергоефективності від 20 до 50, а в деяких випадках і до 60-70%. Тобто енергетична модернізація будівель – це гідне джерело зростання ВВП країни внаслідок більш раціонального використання коштів і ресурсів.
Шлях до досягнення енергоефективності окремими будинками, цілими містами і державою загалом можна успішно подолати завдяки плідній співпраці уряду, жителів України та бізнесу. Прикладом такого ефективного співробітництва є державні й міські грантові програми зі співфінансування енерго- і термомодернізації багатоквартирних будинків, а також «теплі кредити» для приватних будинків. В таких програмах мешканці самі проявляють ініціативи, а держава допомагає їх реалізувати через Фонд енергоефективності або гранти на утеплення.
Зниження непродуктивних витрат енергоресурсів за допомогою сучасних технологій не лише зменшує комунальні платежі, а й позитивно впливає на стан навколишнього середовища. Тому питання енергоефективності й екологічності українських будинків майбутнього нерозривно пов’язані.
Бо, з одного боку, матеріали, які використовуються для проведення термомодернізації та реновації житлових будинків, виробляються за високими стандартами безпеки здоров’ю людини. А з іншого боку, оновлення за сучасними стандартами допомагає більше залучити самі будинки у природне середовище. Наприклад, в Німеччині вже прийнята концепція будинку з нульовим енергобалансом. Тобто така домівка здатна сама виробляти теплову енергію для своїх мешканців за рахунок встановлених сонячних панелей, не спалюючи для цього природний газ.
В цілому, відповідаючи на питання, яким має бути комфортний багатоквартирний будинок чи житловий комплекс в українському місті майбутнього, можна уявити його:
• естетичним та безбар’єрним – з архітектурним дизайном, який не лише привабливий на вигляд, а й забезпечує вільний та зручний доступ до нього всім категоріям населення;
• енергоефективним – з мінімальними непродуктивними витратами енергоносіїв і прийнятними рахунками для мешканців за комунальні послуги;
• екологічним – з безпечних для здоров’я людей матеріалів та максимально інтегрований у навколишнє середовище;
• розумним – з технологічними рішеннями, які допомагають мешканцям зменшувати енергоспоживання без втрати комфорту.
Щоб уже за 30 років жити в «будинках майбутнього» потрібно вже зараз впроваджувати смарт-технології та енергоефективні рішення в своїх оселях. Починати можна з малого: заміни лічильника на сучасний двозонний, облаштування ощадливими побутовими приладами, встановлення термостатів для регулювання температури приміщення тощо. А ще важливо з юного віку привчати дітей до розумного споживання енергоресурсів, адже цим вони роблять внесок у стале майбутнє.
- Судовий збір при заявлені цивільного позову у кримінальному провадженні Євген Морозов вчора о 20:02
- Скасування Господарського кодексу: ризики для бізнесу та економіки Володимир Бабенко вчора о 17:11
- Розпочато роботу над вебплатформою судових рішень War Crime Леонід Сапельніков вчора о 14:41
- Маємо забезпечити армію якісним майном Дана Ярова вчора о 14:21
- Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати Оксана Соколовська вчора о 13:27
- Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса Павло Васильєв вчора о 12:31
- Сектори польської економіки, в які інвестує український бізнес Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 12:10
- Санкції та їх оскарження в ЄС: що варто знати українському бізнесу та адвокатам Ростислав Никітенко вчора о 12:08
- Відвід судді: закон, практика та поради Владислав Штика 03.11.2024 23:06
- Темна сторона онлайн-шопінгу: Temu потрапив під приціл ЄС Дмитро Зенкін 03.11.2024 21:00
- Проведення обшуку без ухвали слідчого судді Євген Морозов 03.11.2024 19:56
- Закриття кримінального провадження на підставі пункту 9-1 ч. 1 ст. 284 КПК України Андрій Хомич 03.11.2024 19:45
- Продаж майна боржника на електронному аукціоні Павло Васильєв 03.11.2024 14:50
- Місце проживання дитини після розлучення: досвід та практика Світлана Приймак 02.11.2024 20:08
- Неконкретність вимог податкового органу для розблокування податкових накладних Євген Морозов 02.11.2024 19:05
-
Що подивитись у кіно. Три новинки тижня
Життя 8453
-
Озеро Гарда: шість найкрасивіших міст на найбільшому озері Італії
Життя 7141
-
Укранфта пробурила найглибшу свердловину за останні вісім років. Дає нафту та газ
Бізнес 4609
-
Освітні втрати набирають обертів: чому школярі масово виїжджають і не планують повертатися
Думка 4058
-
Найбільший завод з виробництва свинцю в Україні визнали банкрутом
Бізнес 3724