Рахунок в WISE для ФОП. Юридичні аспекти
Які ризики відкриття та зарахування коштів фізичною особою-підриємцем на рахунок в WISE
Скасування обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи банку могли продавати іноземну валюту клієнтам, змусило багатьох осіб, насамперед працівників в ІТ сфері, які працюють як фізичні особи-підприємці (надалі – ФОП) на спрощеній системі оподаткування, задуматись над можливостями звести до мінімуму втрати під час здійснення обміну валюти на гривню.
Одним з таких варіантів поширено розглядали можливість використання платіжної системи WISE, зокрема через відкриття бізнес рахунків в зазначеній системі та отримання коштів від іноземної компанії за надання послуг.
Втім, хотілося б зосередити увагу на наступні ризики, пов’язані з використанням такого рахунку ФОП, що зумовлено особливостями українського законодавства.
Слід розуміти, що надання послуг іноземній компанії-нерезиденту ФОПом (резидентом України) варто розцінювати як здійснення зовнішньоекономічної діяльності (надалі – ЗЕД).
Відповідно до п. 16 «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», затвердженого Постановою Правління НБУ № 5 від 02.01.2019 (посилання тут) (надалі Положення 5), «розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках».
В свою чергу, відповідно до умов Положення 5, термін «банк» вживається у визначенні ЗУ «Про банки та банківську діяльність» (посилання тут).
Відповідно – «банк - юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги». В свою чергу, зазначений закон містить відповідні визначення «банківська ліцензія», «Держаний реєстр банків», «видача банківських ліцензій», які також слід використовувати для визначення «банку» в контексті зазначеного вище закону однак важливим є те, що сам WISE заявляє, що вони не є банком, а є, як зазначено на офіційному сайті, «регулируемым финансовым учреждением» (в англійській редакції відповідної сторінки – “e-money institution”) - відповідна сторінка тут.
В свою чергу – перелік діючих ліцензій WISE тут. В контексті Європейської Економічної Зони, як це зазначено на відповідній сторінці, WISE – це «платіжна установа». В Україні також віднедавна ввели відповідний термін – «платіжна установа». Відповідний Закон прийнятий, як анонсувалося для врегулювання ринку крипто-валюти та електронних грошей. Хоча слід відмітити, що зазначений закон вводиться в дію через 12 місяців, та й все одно не ототожнює поняття «банк» та «платіжна установа».
Таким чином, отримання коштів від нерезидента на рахунок ФОП в WISE (в тому числі й бізнес акаунт) може бути розцінене як порушення умов діючого законодавства (зокрема порушення правил, визначених НБУ – відповідний пункт положення НБУ зазначено вище), оскільки WISE не підпадає під визначення «банку», що передбачене в ЗУ «Про банки та банківську діяльність».
В свою чергу, ризики, пов’язані з отриманням ФОПом коштів за ЗЕД-контрактом через WISE можуть матеріалізуватися в наступні варіанти (залежно від того як розцінить отриманий дохід податкове інспекція та як кваліфікує відповідне порушення), зокрема: порушення умов здійснення розрахунків для платника Єдиного податку (п. 291.6 ПКУ) – відповідно необхідно застосувати ставку податку – 15 % + втрата статусу платника ЄП. Як альтернативний варіант, отримані кошти можуть також бути розцінені як дохід фізичної особи – відповідно виникне необхідність сплатити ПДФО та військовий збір.
- Що означає історичне рішення ЄСПЛ у справі «Україна та Нідерланди проти росії» Юлія Овчинникова вчора о 20:59
- Пенсійна рулетка Андрій Павловський 11.07.2025 19:35
- Чому у відпустках приймають рішення про звільнення? Ольга Малахова 11.07.2025 17:10
- Made in Vietnam, approved in Kyiv: схема по-новому Дана Ярова 11.07.2025 17:02
- Час розблокувати будівництво нових об'єктів та залучення інвестицій в громадах Лариса Білозір 10.07.2025 20:41
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова 10.07.2025 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар 10.07.2025 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова 10.07.2025 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук 09.07.2025 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 09.07.2025 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
-
Лідер картелю ОПЕК несподівано перевищив квоту з видобутку нафти
Бізнес 11356
-
Після п’яти років полону відкрив ресторан. Історія танкіста, який став підприємцем
Бізнес 7814
-
Україна пропонує Азербайджану зберігати газ у підземних сховищах без податків і зборів
Бізнес 6117
-
Україна за допомогою ЄБРР запустить нову фондову біржу: меморандум
Фінанси 5106
-
Як навчити дитину самостійності та впевненості – прості поради
Життя 3561