Рахунок в WISE для ФОП. Юридичні аспекти
Які ризики відкриття та зарахування коштів фізичною особою-підриємцем на рахунок в WISE
Скасування обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи банку могли продавати іноземну валюту клієнтам, змусило багатьох осіб, насамперед працівників в ІТ сфері, які працюють як фізичні особи-підприємці (надалі – ФОП) на спрощеній системі оподаткування, задуматись над можливостями звести до мінімуму втрати під час здійснення обміну валюти на гривню.
Одним з таких варіантів поширено розглядали можливість використання платіжної системи WISE, зокрема через відкриття бізнес рахунків в зазначеній системі та отримання коштів від іноземної компанії за надання послуг.
Втім, хотілося б зосередити увагу на наступні ризики, пов’язані з використанням такого рахунку ФОП, що зумовлено особливостями українського законодавства.
Слід розуміти, що надання послуг іноземній компанії-нерезиденту ФОПом (резидентом України) варто розцінювати як здійснення зовнішньоекономічної діяльності (надалі – ЗЕД).
Відповідно до п. 16 «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», затвердженого Постановою Правління НБУ № 5 від 02.01.2019 (посилання тут) (надалі Положення 5), «розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках».
В свою чергу, відповідно до умов Положення 5, термін «банк» вживається у визначенні ЗУ «Про банки та банківську діяльність» (посилання тут).
Відповідно – «банк - юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги». В свою чергу, зазначений закон містить відповідні визначення «банківська ліцензія», «Держаний реєстр банків», «видача банківських ліцензій», які також слід використовувати для визначення «банку» в контексті зазначеного вище закону однак важливим є те, що сам WISE заявляє, що вони не є банком, а є, як зазначено на офіційному сайті, «регулируемым финансовым учреждением» (в англійській редакції відповідної сторінки – “e-money institution”) - відповідна сторінка тут.
В свою чергу – перелік діючих ліцензій WISE тут. В контексті Європейської Економічної Зони, як це зазначено на відповідній сторінці, WISE – це «платіжна установа». В Україні також віднедавна ввели відповідний термін – «платіжна установа». Відповідний Закон прийнятий, як анонсувалося для врегулювання ринку крипто-валюти та електронних грошей. Хоча слід відмітити, що зазначений закон вводиться в дію через 12 місяців, та й все одно не ототожнює поняття «банк» та «платіжна установа».
Таким чином, отримання коштів від нерезидента на рахунок ФОП в WISE (в тому числі й бізнес акаунт) може бути розцінене як порушення умов діючого законодавства (зокрема порушення правил, визначених НБУ – відповідний пункт положення НБУ зазначено вище), оскільки WISE не підпадає під визначення «банку», що передбачене в ЗУ «Про банки та банківську діяльність».
В свою чергу, ризики, пов’язані з отриманням ФОПом коштів за ЗЕД-контрактом через WISE можуть матеріалізуватися в наступні варіанти (залежно від того як розцінить отриманий дохід податкове інспекція та як кваліфікує відповідне порушення), зокрема: порушення умов здійснення розрахунків для платника Єдиного податку (п. 291.6 ПКУ) – відповідно необхідно застосувати ставку податку – 15 % + втрата статусу платника ЄП. Як альтернативний варіант, отримані кошти можуть також бути розцінені як дохід фізичної особи – відповідно виникне необхідність сплатити ПДФО та військовий збір.
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу Андрій Хомич 14:08
- Особливості імпортно-експортних операцій з електроенергією та газом у Європі: аналіз країн Ростислав Никітенко 13:30
- Партнерства заради сталого розвитку в технологічному секторі: Україна та світ Оксана Захарченко 11:48
- Шестимісячний строк для оголошення особи померлою: право, яке має служити людяності Світлана Приймак 11:43
- Етика суддів 2025: нові показники доброчесності чи додаткові виклики? Дмитро Зенкін 10:13
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов вчора о 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко вчора о 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов 24.12.2024 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 24.12.2024 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 24.12.2024 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 24.12.2024 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко 24.12.2024 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 24.12.2024 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова 24.12.2024 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко 23.12.2024 23:55
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 803
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 386
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 258
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
- JIT – концепція, час якої настав 61
-
В окупованих Росією містах з'явилися компанії з великими оборотами: хто ними володіє
Бізнес 38514
-
Кінець російського "космобєсія". Ми ще побачимо благання до американців не топити МКС
Думка 12838
-
Дружину екснардепа Шепелева засудили до семи років позбавлення волі
Фінанси 7467
-
Їздить-стріляє. Чи стане замовлена Україною САУ RCH 155 майбутнім артилерії
Технології 6990
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 6152