Як заробити на ліквідованому банку
Схоже, на ринку нерухомості України набирає популярності нова шахрайська схема, яка, нажаль, тільки збільшує недовіру до первинного ринку житла.
Мова йде про махінації з недобудовами, продаж квадратних метрів у яких здійснювався через фонди фінансування будівництва (ФФБ) банків. Деякі з цих банків вже ліквідували, деякі в процесі ліквідації, як, наприклад, банк «Аркада». Банк як кажуть «всьо», проте зобов’язання перед вкладниками, особливо інвесторами житла, виконувати необхідно.
Зазвичай для реалізації таких зобов’язань щодо добудови об’єктів залучаються інші компанії-управителі ФФБ. Однак, знаходяться «продвинуті» вкладники, які, не маючи відношення до об’єктів нерухомості банків, але маючи спритні руки та «дружні» суди, намагаються повернути кошти, втрачені у банках-банкрутах, за рахунок нових компаній-управителів ФФБ. Як це відбувається, можна побачити на прикладі однієї з недобудов Києва.
У 2017 році за зверненням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), небанківський Управитель ФФБ, умовно назвемо його ФК «Файна нерухомість», який мав бездоганну ділову репутацію, відповідав ліцензійним умовам та мав потужну матеріальну базу для провадження своєї діяльності, прийняв на себе управління ФФБ «Андрій-Банку» (назва змінена), який був визнаний неплатоспроможним і перебував у ліквідації.
Зазначимо, що зміну Управителя ФФБ підтримав власник земельної ділянки та замовник будівництва.
Важливо, що кошти, через їх відсутність, з рахунку ФФБ не були передані Фондом новопризначеному Управителю. Отже, він прийняв в управління ФФБ банку без жодних фінансів, не зважаючи на те, що об’єкт був недобудований і потребував значних капіталовкладень.
В той же час, один із вкладників «Андрій-Банку» – певна юридична особа – шляхом «дроблення» спробував вивести свої кошти, «передавши» їх від довірителя на рахунок Управителя «Андрій-Банку».
Уповноважена особа ФГВФО таку банківську операцію визнала нікчемною. Проте, всупереч вимогам абз. 9 ст. 20 Закону «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю», де зазначено, що для ФФБ виду А виплата коштів довірителю не може здійснюватися за рахунок іншого ФФБ або власного майна управителя, вкладник вирішив «повернути» собі кошти шляхом стягнення їх з власних коштів Управителя ФК «Файна нерухомість» - правонаступника ФФБ «Андрій-Банку» та звернувся до суду.
Далі по справі за позовом вкладника суди апеляційної та касаційної інстанції дійшли помилкового висновку про те, що кошти, сплачені позивачем згідно визнаного недійсним (нікчемним) договору про участь у ФФБ, мають бути стягнені з нового Управителя ФФБ «Андрій-Банку», а саме - з ФК «Файна нерухомість».
Таким чином, маємо ситуацію, коли Управитель, взявши на себе недобудовані об’єкти «Андрій-Банку» та не порушивши жодним чином норм закону, має понести невиправдані збитки за рахунок власного капіталу та, навіть, втратити свою бездоганну ділову репутацію.
Спритність, корупція та дуже «незалежні і професійні» суди зробили шахрайську схему дієвою. Вочевидь, що така ситуація потребує втручання та негайного вирішення з метою відновлення порушених прав та законних інтересів нового Управителя і недопущення виникнення подібного прецеденту з іншими управителями, які приймають на себе проблемні банківські ФФБ та сумлінно виконують взяті на себе зобов’язання перед довірителями. Адже, в іншому випадку, бажаючих вирішувати проблеми недобудов в Україні, може просто не стати…
P.S. Назви вигадані. Ситуація, на жаль, ні.
- Інноваційна стійкість – запорука розвитку під час кризи Єгор Осадчук вчора о 20:39
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь Ксенія Оринчак вчора о 10:37
- Спільна власність та спадкування: мрії та реальність у лабіринті правових зв'язків Світлана Приймак вчора о 10:09
- Інтернет-реклама, що уникає бана. Але так буде не завжди Богдан Кашаник 30.01.2025 15:24
- Тренди українського фінтеху 2025: адаптація до викликів і нові можливості Сергій Сінченко 30.01.2025 15:08
- Як обрати правильного партнера для співпраці в рамках моделі Build-Operate-Transfer (BOT) Ніна Гузей 30.01.2025 14:21
- Освіта майбутнього: які революційні зміни потрібні Україні? Любов Шпак 30.01.2025 13:21
- Чому ми знаємо багато, але не діємо? Катерина Мілютенко 29.01.2025 22:23
- Економічні бульбашки: причини виникнення, характеристика та основні цикли Юрій Асадчев 29.01.2025 15:43
- "Нові" гарантії для бізнесу: чи зупинять вони безпідставні кримінальні провадження? Богдан Глядик 29.01.2025 15:16
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки Сильвія Красонь-Копаніаж 29.01.2025 14:41
- Найбільший банк Нідерландів ING Group залишає росію після більш ніж 30-річної присутності Володимир Горковенко 29.01.2025 12:26
- Діти під прицілом Богдан Кашаник 28.01.2025 23:01
- Точний прогноз, що змінює все Наталія Качан 28.01.2025 21:10
- В пошуках щастя. Частина друга. Чотири фактори щастя Алла Заднепровська 28.01.2025 17:28
- "Браслети" правосуддя: коли електронний контроль стає зайвим 244
- Точний прогноз, що змінює все 97
- Скасування Господарського кодексу України: необхідність чи передчасність? 78
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки 78
- Модна усмішка: Як сучасна ортодонтія змінює стандарти краси 72
-
ЄС надасть Молдові 64 млн євро, третину – на газ для Придністров'я
Бізнес 1861
-
Британія пом'якшила візові обмеження для українців та їхніх дітей
Бізнес 1695
-
Бізнес-тиждень: Ахметов завезе кокс зі США, Київстар купує таксі, де мобілізованим платять більше
Бізнес 1534
-
Титановий бізнес Фірташа відновив роботу збагачувальної фабрики
Бізнес 1399
-
Тюрма за допомогу? Хто і чому блокує підтримку України в ЄС – перелік країн
1350