Бізнес-ситуації, які можуть бути вирішені шляхом медіації
Кожен власник бізнесу рано чи пізно задумуються про те, що судовий спосіб врегулювання спору є тривалим та дорогим процесом.
У середньому розгляд справи в господарському суді першої інстанції триває близько року. Окрім того, на власника бізнесу покладається ряд витрат від судового розгляду справи: судовий збір, витрати на правову допомогу та інші супутні затрати. До цього варто також додати, що суд не буде здійснювати пошук можливих способів вирішення проблеми, а ухвалить рішення з урахуванням норм законодавства та прохальної частини позовної заяви. Інколи після отримання кінцевого рішення суду власник бізнесу може навіть втратити інтерес до свого бізнесу.
Суд – це кінцевий або вже останній спосіб врегулювання спорів, якщо інші способи не принесли результату. Саме такої філософії притримуються розвинені країни, які використовують позасудові способи врегулювання спорів. Україна також розвиває позасудові способи врегулювання спорів: переговори, арбітраж, медіація, консиліація.
Медіація – це спосіб врегулювання спорів, в якому сторони вирішують свою проблему за допомогою сторонньої нейтральної сторони (медіатора), який виступає фасилітатором процесу і забезпечує конфіденційність самої процедури врегулювання спору. У рамках медіації сторони самостійно приймають рішення по своєму спору і потім передають юристам на оцінку правомірності такої домовленості. Як правило, медіація є швидким процесом. За допомогою медіації власник бізнесу може заощадити кошти на судовому зборі.
Які ситуації ж в Україні можуть бути вирішені шляхом медіації?
1.Спори щодо укладення та виконання господарських договорів.
Медіатор може бути задіяний як на етапі укладання майбутнього договору, так і у разі виникнення спору.
Під час укладання майбутнього договору медіатор допомагає сторонам обговорити проблемні питання, де відсутнє взаєморозуміння, але при цьому сторони хотіли б налагодити співпрацю. Наприклад, відсутнє розуміння умов поставки певного товару.
У разі вже виникнення спору під час виконання договору, медіатор допомагає сторонам розібратися у конфлікті і повернути сторони до обговорення проблеми. При цьому, у сучасних умовах медіація може здійснюватися як в оффлайн-форматі, так і за допомогою онлайн-інструментів.
2.Спори щодо поділу або виходу із бізнесу
У жовтні 2013 року Верховний Суд України по справі № 6-79цс13 зазначив, що майно фізичної особи-підприємця є особистою приватною власністю особи, якщо воно не придбане за рахунок належних подружжю коштів. Відтак, таке майно не є спільною сумісною власністю подружжя. Аналогічну позицію Верховний Суд підтримав і в постанові від 13.06.2016 р. по справі № 6-1752цс15. Як же здійснити поділ майна, якщо воно не придбане за рахунок належних подружжю коштів, але обидва із подружжя вкладалися в розвиток бізнесу? Можна спробувати піти до суду і доказувати, що інший із подружжя також вкладав кошти і зусилля в розвиток бізнесу. Однак, скільки часу та коштів піде на цю процедуру? Це вже окреме питання.
Інша ситуація стосується виходу із бізнесу. Для прикладу, двоє партнерів є власниками ресторану і в якийсь період часу один планує вихід. Як без втрати репутації ресторану, без жодних скандалів та втрат вийти із цієї ситуації? Чи може суд забезпечити саме те рішення, якого прагнуть сторони? Це також вже окреме питання.
В обох ситуаціях медіація може стати дієвим способом вирішення спору. Більше того, в медіації буде забезпечено конфіденційність процесу, а під час розгляду справи в суді інформація про цей спір буде в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Окрім того, ця інформація потрапить в усі інші відкриті платні реєстри. Важливо також додати, що під час медіації до вирішення спору можуть бути залучені оцінщик, бухгалтер, адвокат та інші фахівці, а якщо додати до цього ще, що такий процес є швидким, то переваги медіації стають очевидними. Під час залучення експерта у суді справа може зупинитися майже на пів року. Також, важливо, що всі рішення в процесі медіації перевіряються юристом або адвокатом, що свідчить про легальність цієї процедури.
3.Спори із працівниками
Все більше роботодавців та власників бізнесу розуміють, що не можуть дозволити собі велику кількість спорів з працівниками на робочому місці. Будь-який робочий спір – це втрата продуктивності бізнесу. На ринку бізнес повинен підтримувати ефективну комунікацію та сприяти розвитку гармонійного робочого середовища. Оскільки, проблеми із працівниками призводять до поганого обслуговування клієнтів та фінансових втрат для власника бізнесу. Наразі спостерігається тенденція до вирішення конфлікту на робочому місці шляхом медіації та інших позасудових способів.
Медіація – це не лише консультативний підхід до вирішення спору, а і економічно обґрунтований і легальний спосіб врегулювання спору без суду. При посередництві бізнес сплачує виключно за сесії з медіатором. Окрім того, сторони отримають набагато більше, ніж юридично досягнуту згоду. Вони отримують можливість спілкування, обговорення проблеми та пошук креативних способів вирішення спору, а можливо і пошук подальших планів розвитку бізнесу.
- Інноваційна стійкість – запорука розвитку під час кризи Єгор Осадчук 31.01.2025 20:39
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь Ксенія Оринчак 31.01.2025 10:37
- Спільна власність та спадкування: мрії та реальність у лабіринті правових зв'язків Світлана Приймак 31.01.2025 10:09
- Інтернет-реклама, що уникає бана. Але так буде не завжди Богдан Кашаник 30.01.2025 15:24
- Тренди українського фінтеху 2025: адаптація до викликів і нові можливості Сергій Сінченко 30.01.2025 15:08
- Як обрати правильного партнера для співпраці в рамках моделі Build-Operate-Transfer (BOT) Ніна Гузей 30.01.2025 14:21
- Освіта майбутнього: які революційні зміни потрібні Україні? Любов Шпак 30.01.2025 13:21
- Чому ми знаємо багато, але не діємо? Катерина Мілютенко 29.01.2025 22:23
- Економічні бульбашки: причини виникнення, характеристика та основні цикли Юрій Асадчев 29.01.2025 15:43
- "Нові" гарантії для бізнесу: чи зупинять вони безпідставні кримінальні провадження? Богдан Глядик 29.01.2025 15:16
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки Сильвія Красонь-Копаніаж 29.01.2025 14:41
- Найбільший банк Нідерландів ING Group залишає росію після більш ніж 30-річної присутності Володимир Горковенко 29.01.2025 12:26
- Діти під прицілом Богдан Кашаник 28.01.2025 23:01
- Точний прогноз, що змінює все Наталія Качан 28.01.2025 21:10
- В пошуках щастя. Частина друга. Чотири фактори щастя Алла Заднепровська 28.01.2025 17:28
- Точний прогноз, що змінює все 98
- Скасування Господарського кодексу України: необхідність чи передчасність? 78
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки 78
- Модна усмішка: Як сучасна ортодонтія змінює стандарти краси 72
- Встановлення опіки над майном зниклої безвісти особи: що змінилося? 71
-
ЄС надасть Молдові 64 млн євро, третину – на газ для Придністров'я
Бізнес 1866
-
Тюрма за допомогу? Хто і чому блокує підтримку України в ЄС – перелік країн
1785
-
Британія пом'якшила візові обмеження для українців та їхніх дітей
Бізнес 1705
-
Бізнес-тиждень: Ахметов завезе кокс зі США, Київстар купує таксі, де мобілізованим платять більше
Бізнес 1563
-
Титановий бізнес Фірташа відновив роботу збагачувальної фабрики
Бізнес 1410