Бізнес-ситуації, які можуть бути вирішені шляхом медіації
Кожен власник бізнесу рано чи пізно задумуються про те, що судовий спосіб врегулювання спору є тривалим та дорогим процесом.
У середньому розгляд справи в господарському суді першої інстанції триває близько року. Окрім того, на власника бізнесу покладається ряд витрат від судового розгляду справи: судовий збір, витрати на правову допомогу та інші супутні затрати. До цього варто також додати, що суд не буде здійснювати пошук можливих способів вирішення проблеми, а ухвалить рішення з урахуванням норм законодавства та прохальної частини позовної заяви. Інколи після отримання кінцевого рішення суду власник бізнесу може навіть втратити інтерес до свого бізнесу.
Суд – це кінцевий або вже останній спосіб врегулювання спорів, якщо інші способи не принесли результату. Саме такої філософії притримуються розвинені країни, які використовують позасудові способи врегулювання спорів. Україна також розвиває позасудові способи врегулювання спорів: переговори, арбітраж, медіація, консиліація.
Медіація – це спосіб врегулювання спорів, в якому сторони вирішують свою проблему за допомогою сторонньої нейтральної сторони (медіатора), який виступає фасилітатором процесу і забезпечує конфіденційність самої процедури врегулювання спору. У рамках медіації сторони самостійно приймають рішення по своєму спору і потім передають юристам на оцінку правомірності такої домовленості. Як правило, медіація є швидким процесом. За допомогою медіації власник бізнесу може заощадити кошти на судовому зборі.
Які ситуації ж в Україні можуть бути вирішені шляхом медіації?
1.Спори щодо укладення та виконання господарських договорів.
Медіатор може бути задіяний як на етапі укладання майбутнього договору, так і у разі виникнення спору.
Під час укладання майбутнього договору медіатор допомагає сторонам обговорити проблемні питання, де відсутнє взаєморозуміння, але при цьому сторони хотіли б налагодити співпрацю. Наприклад, відсутнє розуміння умов поставки певного товару.
У разі вже виникнення спору під час виконання договору, медіатор допомагає сторонам розібратися у конфлікті і повернути сторони до обговорення проблеми. При цьому, у сучасних умовах медіація може здійснюватися як в оффлайн-форматі, так і за допомогою онлайн-інструментів.
2.Спори щодо поділу або виходу із бізнесу
У жовтні 2013 року Верховний Суд України по справі № 6-79цс13 зазначив, що майно фізичної особи-підприємця є особистою приватною власністю особи, якщо воно не придбане за рахунок належних подружжю коштів. Відтак, таке майно не є спільною сумісною власністю подружжя. Аналогічну позицію Верховний Суд підтримав і в постанові від 13.06.2016 р. по справі № 6-1752цс15. Як же здійснити поділ майна, якщо воно не придбане за рахунок належних подружжю коштів, але обидва із подружжя вкладалися в розвиток бізнесу? Можна спробувати піти до суду і доказувати, що інший із подружжя також вкладав кошти і зусилля в розвиток бізнесу. Однак, скільки часу та коштів піде на цю процедуру? Це вже окреме питання.
Інша ситуація стосується виходу із бізнесу. Для прикладу, двоє партнерів є власниками ресторану і в якийсь період часу один планує вихід. Як без втрати репутації ресторану, без жодних скандалів та втрат вийти із цієї ситуації? Чи може суд забезпечити саме те рішення, якого прагнуть сторони? Це також вже окреме питання.
В обох ситуаціях медіація може стати дієвим способом вирішення спору. Більше того, в медіації буде забезпечено конфіденційність процесу, а під час розгляду справи в суді інформація про цей спір буде в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Окрім того, ця інформація потрапить в усі інші відкриті платні реєстри. Важливо також додати, що під час медіації до вирішення спору можуть бути залучені оцінщик, бухгалтер, адвокат та інші фахівці, а якщо додати до цього ще, що такий процес є швидким, то переваги медіації стають очевидними. Під час залучення експерта у суді справа може зупинитися майже на пів року. Також, важливо, що всі рішення в процесі медіації перевіряються юристом або адвокатом, що свідчить про легальність цієї процедури.
3.Спори із працівниками
Все більше роботодавців та власників бізнесу розуміють, що не можуть дозволити собі велику кількість спорів з працівниками на робочому місці. Будь-який робочий спір – це втрата продуктивності бізнесу. На ринку бізнес повинен підтримувати ефективну комунікацію та сприяти розвитку гармонійного робочого середовища. Оскільки, проблеми із працівниками призводять до поганого обслуговування клієнтів та фінансових втрат для власника бізнесу. Наразі спостерігається тенденція до вирішення конфлікту на робочому місці шляхом медіації та інших позасудових способів.
Медіація – це не лише консультативний підхід до вирішення спору, а і економічно обґрунтований і легальний спосіб врегулювання спору без суду. При посередництві бізнес сплачує виключно за сесії з медіатором. Окрім того, сторони отримають набагато більше, ніж юридично досягнуту згоду. Вони отримують можливість спілкування, обговорення проблеми та пошук креативних способів вирішення спору, а можливо і пошук подальших планів розвитку бізнесу.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386