Між трьох вогнів: держава, бізнес, ГО
Чи має право громадянин, який працює експертом в ГО, надавати комерційні послуги? Де проходить межа дозволеного між державним і приватним? І як захистити репутацію під тиском трьох вогнів?
Експерт у вежі зі слонової кістки
До недавніх пір я працював у BRDO (Офіс ефективного регулювання) на посаді старшого експерта сектору “Інфраструктура”. Основна мета діяльності цієї міжнародної громадської організації – покращення умов ведення бізнесу й інвестиційної привабливості України, стимулювання розвитку підприємництва та налагодження публічного діалогу між бізнесом та владою. Якраз під час роботи у BRDO я спільно з двома партнерами заснував компанію ТОВ "Автодор Консалтінг", метою діяльності якої було консультування малих та середніх дорожньо-будівельних компаній щодо закупівельних процесів. Керівництво BRDO розцінило цю ситуацію як потенційний “конфлікт інтересів” і я був вимушений покинути цю організацію.
а) Від реалізації політик до розвитку ринку
Понад 11 років я пропрацював на державній службі, пройшов кар'єрний шлях до начальника самостійного управління від провідного спеціаліста. Як то кажуть, хто на дерслужбі був – той в цирку не сміється, враховуючи низьку оплату праці та високу інтенсивність такої роботи. І, власне, за цей час я не мав права і не займався підприємницькою діяльністю, й пішов з держслужби в експертну галузь для того, аби консультувати Уряд в проведенні реформ, оскільки як ніхто я розумію з середини що і головне як в Україні потрібно змінити на краще. Однак, я теж розумію, що реформи врешті мають колись закінчуватися, і від говоріння та писання про реформи треба переходити до практичної роботи. Відповідно, здобувши досвід на державній службі, здобувши практику в міжнародній експертній діяльності – я вважаю, що вже доріс до того, щоб я міг би консультувати бізнес.
Для цього ми і створили консалтингову компанію. Це центр проблематики: якщо я експерт затребуваний на ринку, то це говорить про те, що я не “фейсбучний воїн” чи медіа-писака, а дійсно переймаюсь і розумію проблеми дорожнього бізнесу. Фактично, робота та комунікація з бізнесом – це єдине джерело реальної інформації про актуальні події. Фактично і робота моя в BRDO була якраз направлена на полегшення ведення бізнесу в Україні. Оскільки, у нас ринок досить зарегульований. Чи можна бути експертом сектору “Інфраструктура” та, водночас, якісно впливати на покращення умов ведення бізнесу, сидячи у “вежі зі слонової кістки”? На мою думку, ні.
б) Навіщо дорожньому ринку консалтингові компанії
Ще рік тому, будучи Віце-президентом однієї із асоціацій дорожнього бізнесу, я спостерігав за тим, що дрібні та середні українські підприємства, на жаль, не можуть ефективно конкурувати на ринку публічних закупівель у дорожній галузі. У них немає можливості утримувати високоякісних юристів, у них немає можливості цілий рік утримувати закупівельників, оскільки тендера розігруються на початку будівельного сезону. Я зрозумів, щоб створити комфортні умови для бізнесу, аби ви підрядники займались саме будівництвом, всі непрофільні функції – необхідно передати на аутсорсинг.
Наприклад, за кордоном є Віденська інвестиційна агенція (Vienna Business Agency) при муніципалітеті, яка працює вже з 1982 року. Вони підтримують місцеві та міжнародні компанії на всіх етапах їхнього розвитку бізнесу, надають консультації з усіх корпоративних питань та допомагають бізнесу працювати у Відні. Тобто, в наших реаліях, приїжджає іноземний інвестор, який хоче взяти участь в роботі на дорожньому ринку, вони вміють якісно будувати, але вони не розуміють ньюансів нашого законодавства. Для цього й створюється компанія, яка може надати весь пакет послуг: від відкриття представництва в Україні, супроводу при підготовці тендерної документації для участі в тендерах і так далі. Крім цього, наприклад, малим підприємствам не потрібно наймати цілий штат закупівельників та юристів. Для цього вони могли б звертатися за допомогою до консультантів, на кшталт, нас.
в) “В чому сила, брате? Сила в правді!” На прикладі Методології закупівель Укравтодору
Не розуміючи проблем бізнесу, не консультуючись з бізнесом я не міг би дати конструктивних пропозицій щодо змін до законодавства. У цьому була практична користь від мене, як експерта у Робочій групі при Мінекономіки з розробки Методології закупівель “Укравтодору”. Від була мене найважливіша і конструктивна пропозиція, яку підтримали всі члени робочої групи – це можливість росту дрібних та середніх компаній – свого роду “Ліфт” для підрядників. Оскільки перша редакція Методології, до якої я не залучався, якраз майже консервувала дорожній ринок, вона не передбачала можливості росту дрібних та середніх компаній. Мої пропозиції прості – можливість переходу на вищі категорії доріг враховуючи досвід робіт на нижчих категоріях доріг. Оскільки раніше такого у Методології не було, я вважаю це перемогою, а не поразкою для галузі і для себе особисто.
Якщо б я не спілкувався з бізнесом, то я б цього не розумів і не міг виправити, чи не так? Від BRDO доречі був ще один експерт, який досить компетентний у сфері будівництва, але нажаль від неї я таких пропозицій я не почув. Чому я це робив і, водночас, консультував бізнес у питаннях участі в тендерах? Тому що, експерт – це тренер. Я тренував гравців. Експерт – не гравець, який грає в гру і перемагає чи програє, він консультує.
У всіх процесах регулюватися законодавством
В історії з BRDO причина мого звільнення – це суперечність інтерпретацій. Якби я вбачав конфлікт інтересів, то не засновував би ТОВ "Автодор консалтінг". Це залишається відкритою темою і прецедентом всередині цієї міжнародної організації. Виходить, що бізнес стає для експертів простором, де потрібно діяти обережно. А це, я вважаю, негативно вплине на сам інститут аналітики та консалтингу в Україні.
В історії ж з “Укравтодором” ситуація ще простіша – на позиції позаштатного радника на громадських засадах Голови Державного агентства автомобільних доріг України я займався реформою децентралізації, а не тендерами, а в Робочій групі з формування Методології закупівель я захищав важливість дерегуляції, як експерт BRDO, тобто позицію забезпечення можливості росту дрібних і середніх компаній. З точку зору законодавства, ні про які порушення не йдеться. І вибудувати потенційних конфлікт інтересів на основі цього неймовірно складно і не потрібно. Як мінімум через те, що я не є посадовою особою, владних рішень не приймаю й доручень іншим посадовим особам не даю.
Однак, деяким медійникам це все таки хочеться зробити. Хоч і їх закиди безпідставні, але вони так чи інакше впливають на мою репутацію та кар'єру. Тому я закликаю усіх журналістів не вестися на висмоктані з пальця “гучні історії”, коли, фактично, вся справа виключно у однобічному висвітленні подій та правовій колізії законодавства.
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3793
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 368
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 252
- НАБУ: невиправдані надії 228
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 158
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
22674
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17374
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
16631
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 13320
-
Податкова почала отримувати дані про людей, які систематично продають товари через інтернет
Фінанси 11288