Мобілізація в Україні - що потрібно знати!
Що ж потрібно знати українцям про мобілізацію? Які наслідки, ризики та відповідальність чекають на громадян – учасників процесу мобілізації? Чи зможуть продовжити своє функціонування підприємства та організації і яким чином мобілізація може вплинути на їх
Складнаситуація в Україні не залишає байдужим нікого, щодня на наших очах будуєтьсянова історія. Зміни, що відбуваються сьогодні в країні бентежать кожногоукраїнця і навіть зачіпають громадян інших країн, які просто не можуть лишатисяосторонь. У зв’язку з цим, органами нинішньої законодавчої влади 17 березня2014 року був схвалений Указ Президента № 303 "Прочасткову мобілізацію".
Цей документстосується кожного жителя нашої держави, оскільки навіть якщо Ви не євійськовозобов’язаним, то багато хто з Вашої родини, друзів, колег, сусідів таінших громадян мають пряме відношення та нормативно закріплений щодо нихобов’язок брати безпосередню учать у процесі мобілізації.
Якзазначають розробники даного нормативно-правового акту необхідність в оголошеннічасткової мобілізації в нашій державі зумовлена загостреннямсуспільно-політичної ситуації на території Кримського півострову. Відповідно дозазначеного Указу мобілізація проводиться по всій території України. Особливий їїрежим визначено безпосередньо для Криму та міста Севастополя, де мобілізаціяздійснюватиметься за участю виключно добровольців, що самостійно висловили бажаннябути призваними до військової служби.
Так що ж потрібнознати українцям про мобілізацію?Які наслідки,ризики та відповідальність чекають на громадян – учасників процесу мобілізації?Чи зможуть продовжити своє функціонування підприємства та організації і якимчином мобілізація може вплинути на їх діяльність?
Частково на ціпитання допоможе відповісти Закон «Промобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так, згідно з нормами цього правовогоакту мобілізація - це такий комплекс заходів для здійснення планомірногопереходу держави на функціонування в умовах особливого періоду та воєнного часу.
Згідно пункту 8 статті 4 зазначеного Закону з часу оголошення мобілізації настає особливий період функціонування економіки країни, органів місцевої та держаної влади, різноманітних військових формувань, організацій, підприємств, установ і т.д.
Під час мобілізації, громадяни України у встановленому законодавством порядку повинні надавати своє майно, будівлі, транспортні засоби та іншу власність військовим формуванням України, щоправда з наступним відшкодуванням їх вартості. З моменту оголошення про мобілізацію особам, що перебувають на військовому обліку, забороняється змінювати своє місце проживання без спеціального дозволу не це певної посадової особи.
Українці, яким прийшла повістка - зобов’язані у строк, що зазначено в такій повістці з’явитися для постановки на військовий облік і визначення їх призначення для воєнного часу. Ті громадяни, котрі перебувають у запасі можуть залучатися до робіт оборонного характеру.
Щоправда є й певний перелік осіб, що не підлягають даному призову на військову службу. До них відносяться:
- Громадяни, що спеціально заброньовані для забезпечення функціонування органів влади, підприємств і т.д.;
- Особи, що за станом здоров’я непридатні до військової служби (при чому така непридатність встановлюється лише спеціальним висновком військово-лікарської комісії);
- Чоловіки, у котрих на утриманні є 5 та більше дітей до 16-річного віку;
- Жінки, у яких на утриманні є діти до 16 років;
- Особи, на утриманні яких є особи, що потребують догляду, але лише за відсутності інших осіб, які могли б здійснювати цей догляд;
- Народні депутати;
- та інші окремі категорії громадян.
Для суб’єктів господарювання процес мобілізації також змінює звичайний ритм життя та роботи, при чому в окремих випадках досить суттєво. Так, роботодавці повинні забезпечувати своєчасне прибуття своїх працівників, що залучаються до виконання військового обов'язку. Також, під час мобілізації підприємці зобов'язані здійснювати заходи щодо переведення своєї діяльності на спеціальне функціонування для умов особливого періоду. Вони повинні повідомляти про ліквідацію чи реорганізацію свого підприємства; зобов’язані утримувати в належному стані техніку, будівлі та інші об’єкти, що необхідні будуть для передачі у разі мобілізації; повинні здійснювати різноманітні заходи для забезпечення покладених на них мобілізаційних замовлень; утворювати мобілізаційні підрозділи; укладати спеціальні договори для виконання мобілізаційних замовлень і таке інше.
Цікавим є також формування фінансової складової даної процедури. Стаття 7 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що функціонування мобілізації здійснюється в основному за рахунок державного, а також місцевих бюджетів. Фінансування мобілізаційної підготовки за рахунок підприємств також можливе, але лише за їх власною ініціативою. Тому, крім Указу № 303 від 17.03.2014 були також прийняті й зміни до Державного бюджету України на поточний рік. За допомогою цих змін на армію додатково виділили ще майже 7 млрд. грн. Влада планує, що ці кошти будуть використані на закупівлю зброї, техніки, засобів зв’язку та на проведення додаткової мобілізації.
Варто нагадати, що за порушення законодавства про мобілізацію передбачена в Україні адміністративна та кримінальна відповідальність. Так, відповідно до КпАП за неявку до військового комісаріату накладається штраф у розмірі від 5-ти до 7-ми неоподаткованих мінімумів. За навмисне зіпсування військових документів, що спричинило їх втрату передбачено накладання штрафу від 17 до 51 грн. А ухилення від призову за процедурою мобілізації (відповідно до статті 336 Кримінального кодексу) карається в Україні позбавленням волі на строк від 2-х до 5-ти років. Тож зрозуміло, що порушувати законодавство про мобілізацію не варто.
Наостаноктреба відзначити, що сьогоднішня мобілізація України – це лише своєріднадемонстрація країни можливого механізму захистити себе, а тому, чи буде вона насправдівикористана як інструмент для реальної війни на цей час спрогнозувати доситьскладно. Будемо сподіватися, що до воєнних дій так і не дійде та що всі питаннязнайдуть своє вирішення за допомогою мирних та дієвих переговорів, а також завдякипідписанню необхідних для врегулювання цієї ситуації міжнародних угод.
- Пенсійна рулетка Андрій Павловський вчора о 19:35
- Чому у відпустках приймають рішення про звільнення? Ольга Малахова вчора о 17:10
- Made in Vietnam, approved in Kyiv: схема по-новому Дана Ярова вчора о 17:02
- Час розблокувати будівництво нових об'єктів та залучення інвестицій в громадах Лариса Білозір 10.07.2025 20:41
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова 10.07.2025 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар 10.07.2025 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова 10.07.2025 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук 09.07.2025 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 09.07.2025 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- Пенсійна рулетка 168
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 149
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 105
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? 52
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду 51
-
"Цифри шокують". Гетманцев оприлюднив дані про найбільші в Україні пенсії
Фінанси 16220
-
Борги українців продають на аукціонах. Що це значить для боржників?
Фінанси 7829
-
Перший випадок зворотної релокації: у Чернігові запустили фабрику, привезену з Польщі
Бізнес 5366
-
Банк ЄС анонсував 600 млн євро для України: найбільша сума – на відновлення ГЕС
Фінанси 4936
-
"По-справжньому довіряти одне одному": сім фраз, які використовують пари з міцною довірою
Життя 4839