Якби я був диктатором
Карл Більдт запитав: "Які три речі треба зробити? Уявіть себе диктатором на певний час, який може зробити щось... Які пріоритетні дії?”. Мої три пріоритетні (окрім оборонної сфери) радикальні трансформації (бо “реформи” - це було б занадто м’яко сказано):
Завдяки запрошенню Голови Комітету у закордонних справах Hanna Hopko на зустріч з делегацією European Council of Foreign Relations (ECFR) познайомився з Карлом Більдтом. Він задав українським нардепам - учасникам зустрічі дуже цікаве та пряме питання: “Які три речі треба зробити? Уявіть себе диктатором на певний час, який може зробити щось... Які пріоритетні дії?”.
Мої три пріоритетні (окрім оборонної сфери) радикальні трансформації (бо “реформи” - це було б занадто м’яко сказано):
1) РЕАЛЬНЕ ВИКОРЕННЕННЯ КОРУПЦІЇ + «ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ» ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ
- Моє враження, що законів та інструментів боротьби з корупцією наразі вистачає. Справа в їх застосуванні, в людях і діях (або бездіяльності).
- Реформа держслужби: суттєве підвищення оплати праці держслужбовців, скорочення їх кількості, підвищення та чіткість вимог до них, вимірювані KPIs, невідворотність покарання, тотальна переатестація під нові «правила гри». Чому держслужба така важлива? Тому що загальна система (економіка, держава) не може бути досконалішою за систему керування нею (держслужба).
Тому ми підтримуватимемо новий урядовий законопроект про Державну службу та вноситимемо в нього власні корективи.
2) ЗНЯТТЯ З УКРАЇНИ БОРГОВОГО ТА ЕНЕРГЕТИЧНОГО ЗАШМОРГУ
- Реструктуризація державного боргу України - призупинення нарахування та сплати відсотків за ним та відстрочення повернення суми основної заборгованості до закінчення збройної агресії проти України чи навіть часткове списання суми держборгу. Коли видатки держбюджету на одні тільки відсотки за держборгом - понад 90 млрд грн на рік і перевищуюють 16% Держбюджету-2015 – це справжній тягар для економіки. Доречі ми з Олег Ляшко подали відповідну Постанову ВР №1884 для вирішення цієї проблеми.
- Коли енерговитрати на $1 ВВП в Україні в 3 рази більші ніж в Європі та в 1,5 рази більші ніж в Росії – це просто ганебно, це “енергетичні кандали”. Потрібні не щорічні “ефективні перемовини” про ціну імпортного газу і навіть не збільшення власного видобутку, потрібні радикальні інновації та енергоефективність. Потрібні такі проривні законопроекти як наші 1313 та 1409 про масштабну енергомодернізацію, підтримані ЄБРР, USAID, РПР та ін.
3) ПРОВЕДЕННЯ СПРАВЖНІХ ГЛИБОКИХ ЕКОНОМІЧНИХ РЕФОРМ - СТРУКТУРНИХ ТА РАДИКАЛЬНИХ, А НЕ ЕВОЛЮЦІЙНИХ ТА ПОВІЛЬНИХ
Кредит від МВФ фактично на проїдання – це не реформа, це допінг. Дерегуляція не врятує бізнес, який втрачає внутрішні та зовнішні ринки, не може взяти (повернути) захмарно дорогі кредити, не може легально сплатити драконівські податки. Проведення гуманітарної «конференції підтримки» України замість прагматичної донорської/інвестиційної насправді не робить економіку сильнішою.
Щоб робив би я як диктатор? Встановив би по всій вертикалі жорстку відповідальність за: а) робочі місця, б) інвестиції, в) експорт, г) податки. Зорієнтував би всі складові системи управління на ці економічні показники. Пояснив би чому вони визначальні та замотивував би ключових стейкхолдерів, «гравців» кнутом та пряником, але більше пряником.
Задіяв би увесь арсенал податкової, торгівельної, інфраструктурної, регуляторної, бюджетної, освітньої, міграційної, інформаційної та ін. політик задля створення більш привабливих ніж в інших країнах умов для виробництва, передусім продукції з високою доданою вартістю. Потужна власна переробна промисловість та наука, а не сировинне сільске господарство, не туризм і не видобуток корисних копалин (хоча і вони безумовно потрібні) здатні і обов’язково виведуть Україну на якісно іншу орбіту розвитку.
Сподіваюсь це можна буде зробити без того, щоб ставати диктатором. Адже українці дуже розумні люди та, особливо в критичні моменти, здатні діяти заради спільного блага. З диктатором чи без, але ми мусимо замість корумпованої сировинно-олігархічно-монополізованої економіки минулого побудувати виробничо-науково-продуктову економіку можливостей для українських громадян. Як основу здорового та успішного суспільства і сильної Української держави.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87049
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11247
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5717
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5422