Реєстрація права власності на нерухомість при виході з ТОВ
Нові правила реєстрації дійсно спростили процедуру оформлення права власності на нерухомість при виході учасника з ТОВ.
Яке правове питання зараз найактивніше обговорюють?
Ну власне мова не про публічно-правові відносини, що стосуються переважно закритого клубу депутатів, а звичайних людей. Думаю, що не помилюся, якщо скажу, що питання нових правил реєстрації нерухомого майна.
Зміненийпорядок оформлення та реєстрації права власності покликаний спростити процедуруреєстрації прав та зробити систему обліку прав більш публічною.
Немаєсумніву, що в результаті подібні зміни відбудуться (хоча невідомо до якоїміри), однак нині маємо певний сумбур у впроваджені нової процедури, виявомчого є фактична відмова багатьох нотаріусів застосовувати правила щододержавної реєстрації та великі черги ворганах державної реєстраційної служби.
Але я хочу зупинитися на окремому випадку оформлення права власності фізичною, чи юридичною особою при передачіїй нерухомого майна у якості компенсації внеску до статутного капіталу.
Раніше процедура ця не була чітковизначена на загальноукраїнському рівні та вирішувалася на підставі актіворганів місцевого самоврядування, зокрема процедура оформлення свідоцтва проправо власності здійснювалася Головним управлінням комунальної власності КМДАна підставі Положення про порядок оформлення права власності на об'єктинерухомого майна в м. Києві, затвердженого Розпорядженням від 27.10.2009 року №1227. Після отримання вказаного свідоцтва, строк отримання якого у загальномупорядку, зазвичай, становив не менше 3 місяців, потрібно було проводитипроцедуру реєстрації в БТІ. Тобто процедура була багатоступінчата, невиправданоскладна, та витратна.
Очевидно, що це було несумісним зпринципом формування зрозумілої, прозорої системи реєстрації та обліку прав нанерухоме майно. Тому вказану процедуру з нового року виконують органи Державноїреєстраційної служби.
Отже згідно зі ст. 18 Закону України «Про державну реєстраціюречових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджуєвиникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухомемайно, видається фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складузасновників (учасників) юридичної особи за рішенням органу, уповноваженого наце установчими документами, отримали у власність об'єкт нерухомого майна,переданий їм.
Як і раніше потрібно отримуватисвідоцтво та в подальшому його реєструвати, щоправда передбачається, щореєстрація відбувається автоматично тим же державним реєстратором, що видавсвідоцтво. Тобто процедура видачі свідоцтв та їх реєстрації нарешті доручена одній особі.
Оформлення та реєстрація свідоцтва проправо власності відбувається згідно Порядку державної реєстрації прав нанерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєструречових прав на нерухоме майно. Затвердженого постановою КМУ від 22.06.2011року (надалі - Порядок). Відзначимо, що загалом перелік документів для виготовлення та реєстрації свідоцтва незазнав особливих змін.
Так за п. 52. Порядку для проведеннядержавної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухомемайно у зв'язку з передачею об'єктів нерухомого майна у власність фізичним таюридичним особам, що вийшли із складу засновників (учасників) юридичної особиза рішенням учасників або органу, уповноваженого на це установчими документами,заявник подає органові державної реєстрації прав:
1.Рішення уповноваженого на це установчими документами органу юридичної особи пропередачу об'єкта нерухомого майна у власність фізичній або юридичній особі, щовийшла із складу засновників (учасників) юридичної особи (зазвичай Протоколзагальних зборів учасників компанії, заява Учасника про вихід, статути дозатвердження виходу та після);
2Документ, що підтверджує факт передачі такого майна фізичній або юридичнійособі, що вийшла із складу засновників (учасників) юридичної особи (зазвичай цеакт приймання-передачі такого майна);
3.Правовстановлюючий документ на майно, з переліку згідно п. 27 Порядку;
4.Документи на представництво інтересів (довіреність, копію паспорта таідентифікаційного номеру довіреної особи);
5.Копію паспорту та коду нового власника-фізичної особи, або ж Виписки з ЄДРЮОФОПщодо юридичної особи;
6.Технічний паспорт на об’єкт;
7.Документ, що підтверджує факт надання згоди іпотекодержателем або органомдержавної податкової служби на відчуження або інше визначення юридичної долінерухомого майна, яке перебуває в іпотеці або податковій заставі. Доцільнозазначити, що при проведенні реєстрації державний реєстратор з’ясовує питаннящодо наявності податкової застави та обтяження іпотекою нерухомого майна.
В той же час не виключено, що додатковоможуть затребуватися інші документи, зокрема документи на земельну ділянку тапідтвердження в ведення в експлуатації, чи присвоєння адреси. Ці документи непередбачені порядком, однак в силу специфіки конкретних випадків (скажіморізниці у номерах будинків та назвах вулиць у правовстановлюючих документах таданих Реєстра) дозволяють перевірити точність даних, що вносяться до реєстру.Який, нагадаю, не містить усієї інформації щодо прав, зареєстрованих до 2013року.
Також зазначимо, що окрім поданняоригіналів документів потрібно надати копії документів, документ, щопідтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, тадокумент про сплату державного мита.
Державна реєстрація прав проводиться устрок, що не перевищує 14 робочих днів з моменту прийняття заяви про державнуреєстрацію прав та їх обтяжень. В результаті новий власник отримує свідоцтвопро право власності на нерухоме майно та відповідний Витяг з реєстру.
Якбачимо, процедура є в цілому значно простішої за ту, що існувала раніше, в тойже час багато, що залежить у даному випадку від націленості Державноїреєстраційної служби на реальний результат щодо реальної побудови ефективноїсистеми реєстрації та обліку прав власності.
Як відомо, все пізнається у порівнянні. Так от, - з Управлінням комунальної власності нам довелося розмовляти декілька місяців і це не мало позитивного ефекту. В ДРС же вдалося зареєструвати право власності протягом одного місяця.
При цьому у мене склалося враження, що реєстратори були націлені саме на видачу документів, аніж на пошук можливостей відмовити, як то було раніше.
Можливо таке відбувається внаслідок певної адміністративної рознарядки типу "Пускаємо всіх, хто подає документи", а можливо й дійсно нова система сама по собі збудована більш ефективно - побачимо...
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук вчора о 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол вчора о 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький вчора о 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін вчора о 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин вчора о 11:45
- Суд відмовив у позові до ФОП щодо псування техніки після ремонту Артур Кір’яков 05.05.2025 19:08
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? Олег Сніцар 05.05.2025 17:12
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори Христина Кухарук 05.05.2025 17:03
- Мінеральна угода США та України: шанс на нову енергополітику чи дорогий експеримент? Ростислав Никітенко 05.05.2025 15:55
- Інвестування в Україну – аналіз досвіду іноземних компаній Сильвія Красонь-Копаніаж 05.05.2025 13:30
- Як спадкоємцю за кордоном не загубитися у правовому лабіринті Світлана Приймак 05.05.2025 13:28
- Психологічна готовність до пластичної операції – більше, ніж "налаштування" Дмитро Березовський 05.05.2025 12:42
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? Антон Новохатній 04.05.2025 16:55
- Відповідальність батьків за шкоду, завдану дитиною: кейс наїзду на пішохода Артур Кір’яков 03.05.2025 09:28
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський 02.05.2025 14:56
-
Зміна пріоритетів: молоде покоління радше зменшить заощадження, ніж відмовиться від хобі
Життя 12186
-
Заборонений в Україні. Хто такий Сіміон і чим його перемога у Румунії загрожує Києву
8908
-
У Чернігові демонтували пам’ятник борцям за незалежність: про що йдеться
Життя 8378
-
"Ми скорочуємо більше ніж удвічі наше виробництво", – фіндиректор Ferrexpo
Бізнес 7278
-
Розробка GTA VI дорожча за будівництво найвищого хмарочоса у світі
Життя 5701