Що буде з нерухомістю під час карантину?
Основні правила роботи з комерційною та житловою нерухомістю під час уведеного Кабміном карантин у зв’язку з коронавірусом COVID-19
Мабуть, немає сфери життєдіяльності на яку б не позначився уведений Кабміном карантин у зв’язку з коронавірусом COVID-19. На деяких сферах карантин відбився негативно. Деякі сфері навпаки - на підйомі.
А що ж відбувається зі сферами комерційної та житлової нерухомості?
Поки що немає підстав прогнозувати зупинення сфери житлового будівництва. Мало того, з огляду на зміну курсу долару спостерігається пожвавлення уваги потенційних інвесторів до питання інвестування у нове будівництво.
Ми, юристи, по-своєму оцінюємо проблеми ринку нерухомості, адже щоденно консультуємо бізнес з різноманітних юридичних питань (а до нас звертаються лише у найскладніших випадках). Тому загальні тенденції на ринку нерухомості та будівництва юристи відчувають непогано.
Звичайно, сьогоднішня криза, яка зумовлена коронавірусом COVID-19, можливо не матиме наслідком гіперінфляції, всі особливості якої після першої світової війни були яскраво описані у романі німецького письменника Еріха Марії Ремарка “Чорний обеліск”. Але головне правило, яке допомагало у ті часи виживати підприємцям, може стати актуальним і зараз: “Зберегти накопичення можна тільки вклавши їх у реальні цінності” і “Важливо не продавати, а купувати”.
Тому пропоную такі поради власникам бізнесу для виживання в умовах сьогоднішньої кризи:
1. Не продавати, а купувати. Накопичені фінансові ресурси слід вкладати у придбання нерухомості. Це може бути інвестиція у первинну нерухомість (придбання квартир у житлових комплексах, що будуються), або придбання житлової чи комерційної нерухомості на вторинному ринку. Звичайно криза змусить багатьох продавати. Але той, у кого є фінансова спроможність - купуватиме, оскільки через деякий час фінансові кошти матимуть зовсім іншу цінність. Рано чи пізно криза закінчиться. Тоді настане пора налагоджувати життя й у виграші буде той, хто матиме достатньо ліквідного нерухомого активу, який можна буде здавати в оренду.
2. Переговори. Якою б не була ситуація, треба залишатися людьми. Як не парадоксально, але нинішня криза навчить підприємців домовлятися між собою. Ось приклад оренди. Обидві сторони договору перебувають в однаково невигідних умовах. З одного боку орендар вимушений припинити роботу закладу з огляду на карантин, а тому не хоче платити орендну плату за період простою. З іншого боку власник, якому не вигідно безкоштовно тримати приміщення зайнятим, але у кризовий період він точно не зможе знайти нікого краще ніж нинішній його орендар. Судитися з орендарем звичайно можна, але суди зараз працюють повільно (а виконуються рішення ще повільніше). Окрім того орендар може посилатися на карантин, як на форс-мажорну обставину. Тому очевидним виходом з даної ситуації є переговори та прийняття обопільно вигідного рішення. Тут доречним було б залучення посередника, який міг би допомогти сторонам переговорів досягти результату.
3. Захист. Особливу увагу під час кризи слід приділити захисту власної нерухомості. У зв'язку з карантином наявні у державі механізми юридичного захисту не будуть працювати з необхідною швидкістю і даватимуть збої. Виконання судових рішень та навіть вчинення звичайних нотаріальних дій на сьогодні можу бути взагалі заблоковане. Тобто не виключено, що назріває нова хвиля рейдерства. Тому власник бізнесу повинен вжити заходів для його захисту (моніторинг реєстраційних дій щодо нерухомості, накладення відповідних заборон, відстеження нових судових справ).
Так склалося, що в Україні, особливо в Києві, простих об'єктів нерухомості немає. Тому при їх придбанні не слід забувати про розумну обачність і робити принаймні базовий юридичний аналіз історії цього об'єкта та його правового статусу. Такий аналіз можна зробити самостійно. Для цього у відкритому доступі є багато корисних інструментів. У найскладніших випадках слід користуватися послугами професійних юристів, які спеціалізуються на нерухомості та будівництві.
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 184
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 178
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 134
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 109
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
10779
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6100
-
Нове житло на межі зникнення. Що говорить статистика про кризу на ринку нерухомості
Бізнес 5909
-
8 травня. Чи можлива українська історія Другої світової
Думка 3571
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 3548