Що буде з нерухомістю під час карантину?
Основні правила роботи з комерційною та житловою нерухомістю під час уведеного Кабміном карантин у зв’язку з коронавірусом COVID-19
Мабуть, немає сфери життєдіяльності на яку б не позначився уведений Кабміном карантин у зв’язку з коронавірусом COVID-19. На деяких сферах карантин відбився негативно. Деякі сфері навпаки - на підйомі.
А що ж відбувається зі сферами комерційної та житлової нерухомості?
Поки що немає підстав прогнозувати зупинення сфери житлового будівництва. Мало того, з огляду на зміну курсу долару спостерігається пожвавлення уваги потенційних інвесторів до питання інвестування у нове будівництво.
Ми, юристи, по-своєму оцінюємо проблеми ринку нерухомості, адже щоденно консультуємо бізнес з різноманітних юридичних питань (а до нас звертаються лише у найскладніших випадках). Тому загальні тенденції на ринку нерухомості та будівництва юристи відчувають непогано.
Звичайно, сьогоднішня криза, яка зумовлена коронавірусом COVID-19, можливо не матиме наслідком гіперінфляції, всі особливості якої після першої світової війни були яскраво описані у романі німецького письменника Еріха Марії Ремарка “Чорний обеліск”. Але головне правило, яке допомагало у ті часи виживати підприємцям, може стати актуальним і зараз: “Зберегти накопичення можна тільки вклавши їх у реальні цінності” і “Важливо не продавати, а купувати”.
Тому пропоную такі поради власникам бізнесу для виживання в умовах сьогоднішньої кризи:
1. Не продавати, а купувати. Накопичені фінансові ресурси слід вкладати у придбання нерухомості. Це може бути інвестиція у первинну нерухомість (придбання квартир у житлових комплексах, що будуються), або придбання житлової чи комерційної нерухомості на вторинному ринку. Звичайно криза змусить багатьох продавати. Але той, у кого є фінансова спроможність - купуватиме, оскільки через деякий час фінансові кошти матимуть зовсім іншу цінність. Рано чи пізно криза закінчиться. Тоді настане пора налагоджувати життя й у виграші буде той, хто матиме достатньо ліквідного нерухомого активу, який можна буде здавати в оренду.
2. Переговори. Якою б не була ситуація, треба залишатися людьми. Як не парадоксально, але нинішня криза навчить підприємців домовлятися між собою. Ось приклад оренди. Обидві сторони договору перебувають в однаково невигідних умовах. З одного боку орендар вимушений припинити роботу закладу з огляду на карантин, а тому не хоче платити орендну плату за період простою. З іншого боку власник, якому не вигідно безкоштовно тримати приміщення зайнятим, але у кризовий період він точно не зможе знайти нікого краще ніж нинішній його орендар. Судитися з орендарем звичайно можна, але суди зараз працюють повільно (а виконуються рішення ще повільніше). Окрім того орендар може посилатися на карантин, як на форс-мажорну обставину. Тому очевидним виходом з даної ситуації є переговори та прийняття обопільно вигідного рішення. Тут доречним було б залучення посередника, який міг би допомогти сторонам переговорів досягти результату.
3. Захист. Особливу увагу під час кризи слід приділити захисту власної нерухомості. У зв'язку з карантином наявні у державі механізми юридичного захисту не будуть працювати з необхідною швидкістю і даватимуть збої. Виконання судових рішень та навіть вчинення звичайних нотаріальних дій на сьогодні можу бути взагалі заблоковане. Тобто не виключено, що назріває нова хвиля рейдерства. Тому власник бізнесу повинен вжити заходів для його захисту (моніторинг реєстраційних дій щодо нерухомості, накладення відповідних заборон, відстеження нових судових справ).
Так склалося, що в Україні, особливо в Києві, простих об'єктів нерухомості немає. Тому при їх придбанні не слід забувати про розумну обачність і робити принаймні базовий юридичний аналіз історії цього об'єкта та його правового статусу. Такий аналіз можна зробити самостійно. Для цього у відкритому доступі є багато корисних інструментів. У найскладніших випадках слід користуватися послугами професійних юристів, які спеціалізуються на нерухомості та будівництві.
- Українське телебачення – живий організм у цифровому світі Віктор Шкробот вчора о 15:25
- Як маркетологу підвищити окупність медіаінвестицій та збільшити продажі в кризові періоди? Вікторія Новак вчора о 14:52
- Три ключових ризики, які TikTok несе для України як інструмент в інформаційній війні Юрій Пінчук вчора о 12:30
- Щодо впливу кадрових змін на приватизацію спиртової галузі Віталій Жадобін вчора о 12:20
- Як визначити ефективність роботи PR відділу? Олександр Висоцький вчора о 09:35
- Право іншого учасника провадження на апеляційне оскарження того самого рішення Євген Морозов вчора о 09:22
- Го – більше, ніж гра. Стратегічне мислення на часі Володимир Костерін 05.09.2024 22:16
- Зупинення провадження у справах про адмінправопорушення із застосуванням ст. 335 КПК Ігор Калініченко 05.09.2024 18:02
- Entertainment в маркетингу: як розваги допомагають залучати та утримувати аудиторію Алла Болоховська 05.09.2024 14:25
- Як просувати українські продукти на європейському ринку: інструкція Микола Скоропадський 05.09.2024 09:48
- Визначення судом компетенції установи для проведення судової експертизи Євген Морозов 04.09.2024 09:15
- Судова практика застосування частини 3 статті 333 КПК України Євгенія Тонконожко 03.09.2024 16:24
- Невидимі бар'єри жіночого лідерства Ірина Титарчук 03.09.2024 15:38
- Сила закону: як через суд вдалося скасувати незаконний наказ про мобілізацію Арсен Маринушкін 03.09.2024 11:26
- "Чорна скриня" оборонних закупівель: чому закупівлі військових частин потребують змін Євгеній Сільверстов 03.09.2024 11:17
- Необхідна оборона: практика ВС 586
- Зупинення провадження у справах про адмінправопорушення із застосуванням ст. 335 КПК 566
- Українське телебачення – живий організм у цифровому світі 379
- Історія повторюється? Уроки для Польщі та України і всіх бажаючих 352
- Сила закону: як через суд вдалося скасувати незаконний наказ про мобілізацію 194
-
Зараз головна війна у світі – не наша. А за ЄС і Австралію
Думка 7204
-
"Успіх для Путіна". Як Україна може попасти під роздачу через невдоволення мусульманами у ФРН
5208
-
Навіщо українцям Курськ і що про операцію знав Байден: інтерв'ю Зеленського – за хвилину
4474
-
Венеційський кінофестиваль 2024: Найяскравіші зірки, які підкорили червону доріжку (Фото)
Життя 4372
-
Забруднена вода з Десни досягне Києва 10 вересня — заступниця Міндовкілля
Життя 4152