Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
30.03.2020 16:38

Допомога за кордоном під час епідемії коронавірусу: покрокова інструкція

Сьогодні людство розділилося на дві нерівні частини: перша частина миє руки, а друга — гроші.

Метою написання цієї статті не просто інформування читача з подіями з якими стикається наш пересічний громадянин України, який перебуває за кордоном, а скоріше покроковий алгоритм, який сьогодні допоміг моєму другові знайти не тільки відповіді, але і способи вирішення проблеми виїзду з країни, в якій він зараз перебуває.

Внизу цієї статті будуть перелічені перелік питань, які виникають у людей, що знаходяться в різних куточках світу та через  обмежувальні заходи країни в яких вони перебувають та не знають, як повернутися до України.     

Перші дії під час повернення до України у період тимчасового обмеження перетину державного кордону?

1. Реєстрація у системі ДРУГ.

Це спеціальна система Міністерства закордонних справ України (ось тут переходимо за посиланням - https://friend.mfa.gov.ua/#/), в яку людина вносить свої дані і повідомляє МЗС та закордонним дипломатичним установам України про своє перебування у певній країні. Обов’язково повідомити МЗС про країну, місце перебування, і надайте якомога більше інформації про суть проблеми в розділі "Коментар до подорожі". Зокрема, хочу звернути вашу увагу, що суттєво спрощує збір даних для формування списків громадян України, які мають термінову потребу повернутися додому в період обмежень.

Уважно вказуйте адресу електронної пошти (оскільки є вже стала практика щодо завідомо неправильно внесеної пошти), адже в разі помилки в цій адресі, особа не зможете авторизуватись у системі. 

2. Звернення до посольства чи консульства у країні перебування електронною поштою чи за телефоном гарячої лінії, які вказані на їхній офіційній сторінці.

Усі співробітники посольств і консульств України працюють цілодобово (перелік посольств по всім країнам світу - https://mfa.gov.ua/diplomatichni-ustanovi/inozemni-diplomatichni-ustanovi-v-ukrayini), щоби надавати допомогу всім тим, хто її потребує.

В електронному листі на e-mail дипломатичної установи необхідно написати:

ім’я, прізвище і по батькові;

контактний телефон;

місце перебування;

суть проблеми, у вирішенні якої потрібна допомога. 

3. Спостереження за оновленнями на сайті МЗС з оперативною інформацією щодо обмежень, які країна перебування особи ввела на перетин кордонів та пересування.

Держава надає максимальне сприяння туроператорам та перевізникам, що вони забрали українських туристів з віддалених куточків світу. Налагоджено планове повернення українців з Єгипту, ОАЕ, Домініканської Республіки, курортних островів Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Україна визначила точки-хаби, з яких громадяни України гарантовано зможуть дістатись до України безкоштовно або за пільговими цінами:

Стамбул;

Дубаї, Абу-Дабі;

Прага;

Берлін;

Варшава, Перемишль;

Відень;

Братислава;

Рига, Вільнюс.

Список хабів постійно оновлюється, переглянути оновлені списки на сайті МЗС та на сайті Міністерства інфраструктури України.

Коли і звідки відправлятимуться рейси - громадян повідомлятимуть посольства.

Крім того, ця інформація буде на офіційних сайтах Міністерства закордонних справ та Міністерства інфраструктури.

Списки громадян, які мають термінову потребу повернення в Україну спеціальними нерегулярними рейсами, формуватиме посольство або консульство у країні перебування особи.

Контакти усіх закордонних дипломатичних установ України можна знайти на спеціальній сторінці сайту МЗС України.

Звертаємо увагу, що ситуація є форс-мажорною і типові правила перебування, до яких Ви звикли за кордоном, можуть змінитися на цей час. Зокрема, окремі країни встановлюють заборону транзитного проїзду своєю територією, перебування у транзитних зонах аеропортів тощо.

Чи можна повернутись в Україну на власному авто у період тимчасового обмеження перетину кордону?

Для того, щоб повернутися до України на власному автомобілі необхідно уважно ознайомитись з обмеженнями в тих країнах, через які буде пролягати маршрут, та режимом роботи пропускних пунктів на державному кордоні України.

Інтерактивна карта актуальних даних щодо роботи пунктів пропуску на державному кордоні України доступна за посиланням на сайті Нової Митниці.

У пунктах пропуску на кордонах працюють спеціально створені санітарні відділи. По поверненню з країн, де відповідно до даних ВООЗ склалась несприятлива епідситуація у зв’язку з поширенням коронавірусу, на пунктах пропуску усі громадяни проходитимуть температурний скринінг і вживатимуться відповідні заходи - людину направлятимуть на самоізоляцію вдома протягом 14 днів, за необхідності - в медичний заклад.

Якщо в період карантину у вас закінчується дозвіл на роботу або перевищено строк перебування в ЄС?

Якщо в період карантину у вас закінчується дозвіл на роботу або перевищено строк перебування в ЄС, МЗС України передбачило, що на період застосування обмежувальних заходів урядів різних країн, у громадян за кордоном можуть виникнути проблеми з протермінованими документами. Тому Україна вже працює з урядами відповідних країн, щоб, зважаючи на обставини, для таких громадян не було штрафів чи інших наслідків. Про ухвалення відповідних рішень іноземними країнами буде повідомлено додатково.

У разі перевищення терміну дозволеного перебування в іноземній країні або ризику такого перевищення рекомендуємо негайно звертатись до консульства в країні перебування електронною поштою. Електронні адреси всіх закордонних дипломатичних установ можна знайти на сайті МЗС України.

Представники Європейського Союзу повідомили, що співробітники прикордонної служби відповідної держави-члена ЄС можуть робити винятки та не застосовувати санкції до громадян, які перевищили термін дозволу на перебування в країнах-членах ЄС. Але головна умова - факт, що таке перевищення відбулось з причини, яка не залежала від відповідної особи, та має бути належним чином задокументовано.

Які звернення тимчасово не будуть оброблятися через надзвичайну ситуацію?

В умовах стрімкого поширення коронавірусної інфекції по всьому світу закордонні дипломатичні установи тимчасово переходять на особливий режим, який передбачає дистанційну форму роботи зі зверненнями громадян та посилене опрацювання запитів громадян.

Особлива форма роботи передбачає, що дипломатичні установи за кордоном продовжать здійснювати свої функції у дистанційному режимі, крім форс-мажорних випадків, де потрібні негайні консульські дії та функції, особливо пов'язані з пандемією.

Закордонні дипломатичні установи (ЗДУ) у цей період будуть опрацьовувати звернення щодо оформлення:

посвідчень особи на повернення в Україну у разі необхідності повернення в Україну цього чи наступного тижня;

набуття громадянства України за народженням дітям, народженим у країні перебування та у зв’язку з оформленням їм посвідчення особи на повернення в Україну у разі реальної необхідності невідкладно повернутися в Україну;

віз для в’їзду в Україну для забезпечення інтересів України у сфері зовнішньої та внутрішньої політики, а також у випадках, які мають гуманітарний характер за рішенням керівника ЗДУ.

Звернення громадян до консульських установ, які тимчасово не будуть оброблятись через надзвичайну ситуацію:

оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон;

посвідчень особи на повернення в Україну, за виключенням втрати/відсутності паспортних документів, реальної необхідності громадянина повернутися в Україну;

у інших критичних для громадян України випадках за рішенням керівника ЗДУ;

прийняття на консульський облік;

питання нотаріату (крім форс-мажорних випадків, наприклад завірення документів про смерть, необхідних для транспортування померлих, заяв про виїзд дітей тощо), РАЦС, витребування, легалізації документів;

питання громадянства, за виключенням оформлення набуття громадянства України за народженням дітям, народженим у країні перебування та у зв’язку з оформленням їм посвідчення особи на повернення в Україну у разі реальної необхідності повернутися в Україну;

оформлення віз для в’їзду в Україну чи транзитного проїзду через її територію, за виключенням випадків необхідності забезпечення інтересів України у сфері зовнішньої та внутрішньої політики, а також у випадках, які мають гуманітарний характер, за рішенням керівника ЗДУ;

засвідчення офіційних документів апостилем та в порядку консульської легалізації (для представництв МЗС на території України);

відвідування затриманих/заарештованих тощо;

виїзні консульські обслуговування.

Скільки коштує дзвінок на гарячу лінію МЗС України +38 (044) 238-16-57 з-за кордону?

За домовленістю між МЗС України та українськими мобільними операторами дзвінки з мобільних телефонів у роумінгу на гарячу лінію МЗС безкоштовні.

Чи повинні люди, які в’їжджатимуть на територію України, пройти додаткові обстеження або дотримуватись інших правил безпеки?

У пунктах пропуску на кордонах працюють спеціально створені санітарні відділи. По поверненню з країн, де відповідно до даних ВООЗ склалась несприятлива епідситуація у зв’язку з поширенням коронавірусу, на пунктах пропуску усі громадяни проходитимуть температурний скринінг і вживатимуться відповідні заходи - людину направлятимуть на самоізоляцію вдома протягом 14 днів, за необхідності - в медзаклад.

Що робити, якщо в період карантину у вас закінчується дозвіл на роботу або перевищено строк перебування в ЄС?

МЗС України передбачило, що на період застосування обмежувальних заходів урядів різних країн, у громадян за кордоном можуть виникнути проблеми з протермінованими документами. Тому Україна вже працює з урядами відповідних країн, щоб, зважаючи на обставини, для таких громадян не було штрафів чи інших наслідків. Про ухвалення відповідних рішень іноземними країнами буде повідомлено додатково.

У разі перевищення терміну дозволеного перебування в іноземній країні або ризику такого перевищення рекомендуємо негайно звертатись до консульства в країні перебування електронною поштою. Електронні адреси всіх закордонних дипломатичних установ можна знайти на сайті МЗС України.

Представники Європейського Союзу повідомили, що співробітники прикордонної служби відповідної держави-члена ЄС можуть робити винятки та не застосовувати санкції до громадян, які перевищили термін дозволу на перебування в країнах-членах ЄС. Але головна умова - факт, що таке перевищення відбулось з причини, яка не залежала від відповідної особи, та має бути належним чином задокументовано.

Система «ДРУГ» не працює?

З очевидних причин, навантаження на систему ДРУГ останнім часом зросло у більш ніж у 25 разів. Станом на зараз система працює стабільно. Ми працюємо над оперативним розв'язанням технічних проблем, щойно вони з’являються. У разі виникнення у подальшому труднощів з реєстрацією у системі, зокрема, отриманням електронного листа для активації облікового запису, будь ласка, напишіть на електронну адресу служби підтримки [email protected].

Що робити, якщо ви в цьому переліку не знайшли відповіді на питання, що вас турбує?

Звертайтесь до дипломатичної установи у вашій країні, на гарячу лінію МЗС України за номером +38 (044) 238-16-57 або напишіть електронний лист на цю пошту: [email protected]

Стрімке поширення коронавірусної інфекції у світі стало глобальним викликом для всього людства.   Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус наголосив, що саме Європа стала епіцентром пандемії COVID-19.

Оскільки від коронавірусної інфекції ще не існує вакцини, найефективнішими засобами протидії пандемії визнані обмеження пересування людей і режим карантину.

Заборона на в’їзд може бути скасована чи продовжена в залежності від ситуації із поширенням коронавірусу COVID-19 у світі. Громадяни України та ті іноземці, які мають право на постійне або тимчасове проживання на території України, мають право в’їзду в Україну. 

Бажаю всім міцного здоров’я!

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи