Банківська гарантія в публічних закупівлях – як бути
Відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» забезпеченням тендерної пропозиції, а саме: наданням забезпечення виконання зобов’язань перед Замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, є гарантія.
Відповіднодо положень Закону України «Про публічні закупівлі» забезпеченням тендерноїпропозиції, а саме: наданням забезпечення виконання зобов’язань передЗамовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, єгарантія.
Останнімчасом, ми стикаємось із тим, що велика кількість банківських гарантій невідповідають умовам тендерної документації та слугують підставою для відхиленняпропозиції учасника, а іноді і призводять до відміни торгів.
Отже,ця тема є дуже важливою і я вважаю за потрібне пояснити.
Увідповідності до ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиціївимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умовийого надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків,коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику.
Розмір забезпечення тендерної пропозиції у грошовому виразіне може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разіпроведення торгів на закупівлю робіт та 3 відсотки - у разі проведення торгівна закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією.
Отже,Замовник самостійно в тендерній документації визначає конкретний розмірзабезпечення тендерної пропозиції.
Збільшилисьвипадки надання учасниками торгів у складі тендерних пропозицій банківськихгарантій, відповідно до яких, у разі настання гарантійного випадку, банк гарантуєсплатити Замовнику будь-яку суму, у розмірі, що не перевищує розмір забезпечення тендерної пропозиції, а не конкретно визначену суму, встановлену замовником.
Наведуприклад.
Тендерноюдокументацією передбачено, що розмір забезпечення тендерної пропозиціїстановить 100 мільйонів гривень. Учасник надає в складі своєї пропозиціїбанківську гарантію, в якій зазначено, що у разі настання гарантійного випадку,банк гарантує сплатити Замовнику будь-яку суму у розмірі, що не перевищує суму100 мільйонів гривень.
Вданому випадку, банківська гарантія не відповідає умовам тендерноїдокументації, оскільки передбачає можливість сплати банком будь-якою суми до 100мільйонів, що може бути навіть 1 гривнею.
Щоробити?
1) Замовникам- в тендерній документації потрібно встановлювати саме те, що ви очікуєотримати і розглядати та оцінювати пропозиції учасників виходячи з того,що ви вимагали своєю тендерною документацією та що надано учасником.
Пропозиціяучасника має відповідати всім умовам тендерної документації.
2) Учасникам -у випадку, якщо умовами тендерної документації було встановленочіткий розмір забезпечення тендерної пропозиції, то у випадку наданнявами в складі пропозиції банківської гарантії з формулюваннями «будь-якоїсуми до…» або «суми, що не перевищує…» вашу пропозицію, скоріше за все, відхилятимуть. Чому скоріше за все? Увипадку, якщо скарг до Колегії АМКУ не буде – це повністю ризик тавідповідальність Замовника. У випадку, якщо надійдуть скарги з цьогоприводу, Колегія прийме рішення про невідповідність такої банківської гарантії вимогам тендерній документації. Тож, пильнуйте ваші банківські гарантії.
Резюмуючи: якцього уникнути?
Замовникам - пильнуватиумови тендерної документації та пам’ятати, що тендерна пропозиція маєвідповідати вимогам тендерної документації, а отже, те, що випередбачаєте, те ви і отримаєте.
Учасникам - пильнувати тексти банківських гарантій, які ви отримуєте та подаєте у складі тендерної пропозиції.
Інаостанок, я дуже сподіваюсь, що спільними зусиллями нам вдасться внести змінидо Закону України «Про публічні закупівлі» щодо встановлення норми, якапередбачить можливість усунення порушень протягом 24 годин, до яких віднестиякраз банківську гарантію.
Вдалих вам закупівель.
- Неконкретність вимог податкового органу для розблокування податкових накладних Євген Морозов вчора о 19:05
- МВФ і пенсії Андрій Павловський вчора о 11:49
- Різниця податкового боргу від безнадійного податкового боргу Євген Морозов 01.11.2024 15:33
- Маастрихтський договір: початок нової ери в історії Європи Юрій Гусєв 01.11.2024 14:03
- Воєнний час і майно: чи можна захистити власність від вилучення? Світлана Приймак 01.11.2024 12:56
- Вчимося та вчимо дітей: постановка цілей та планування Інна Бєлянська 01.11.2024 11:33
- Інноваційний дизайн для медичних закладів: комфорт та екологічність Алеся Карнаухова 01.11.2024 11:02
- Використання фотографій для навчання штучного інтелекту: німецький судовий прецедент Олександр Мисенко 01.11.2024 10:29
- Відсутність штатного закупівельника в ЗСУ: втрачені можливості для забезпечення армії Євгеній Сільверстов 01.11.2024 10:24
- Як встановити факт позбавлення особистої свободи внаслідок війни Дмитро Зенкін 31.10.2024 18:17
- Одеський гамбіт Вербицького – Ткачука Євген Магда 31.10.2024 16:45
- Цифрові інновації у соціальному захисті: досвід України Костянтин Кошеленко 31.10.2024 16:41
- Результат камеральної перевірки при розбіжностях між даними ЄРПН і у декларації Євген Морозов 31.10.2024 15:30
- Як Єдина інформаційна система змінить соціальну сферу України Світлана Приймак 31.10.2024 14:24
- Чому варто інвестувати в житло в Україні Раміль Мехтієв 31.10.2024 08:57
-
Німеччина визнала провал програми працевлаштування українців: допомогли з роботою менш як 1%
Бізнес 68118
-
Німеччина могла б уникнути спаду економіки, якби працівники рідше брали лікарняний – FT
Бізнес 27999
-
У Києві збираються побудувати нову вулицю за 1,56 млрд грн
Бізнес 8759
-
На ринку продажів нових автомобілів в Україні змінився лідер: Toyota втратила позиції
Бізнес 8229
-
Apple купила ШІ-застосунок з Литви, конкурента Adobe Photoshop
Бізнес 7286