Відповідальна якісна журналістика
Підписатися
Підписатися
home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
23.07.2025 13:47

Чи відбудуться зміни у підході європейських інвесторів після URE в Римі?

Керівний директор, очільниця департаменту міжнародних операцій Impel Group, генеральний директор Impel Ukraine

Нові інвестиції, незважаючи на триваючу війну

Чи стане Ukraine Recovery Conference, що відбулася 10–11 липня в Римі, переломним моментом у підході іноземних інституцій та бізнесу до відбудови України? Відповідь на це питання дадуть найближчі місяці.

Варто підкреслити, що досі практично всі конгреси та конференції, присвячені участі європейського бізнесу у відбудові України, зосереджувалися на тому, як ефективно налагодити ділові зв’язки та підготуватися до дій — але лише після завершення війни. Однак, спостерігаючи за динамікою геополітичної ситуації у світі, зокрема за все складнішим становищем самої України, я твердо вважаю, що настав час змінити підхід до мислення про відбудову України. Замість того щоб пов’язувати початок цього процесу з невизначеним і складно передбачуваним майбутнім, тобто з офіційним завершенням війни, ми повинні почати діяти вже зараз. Відбудову України не слід розглядати як етап «після війни», а як паралельний, ключовий процес, який може й повинен відбуватися вже сьогодні – попри триваючий конфлікт.

Розмови, які велися під час конференції з представниками польського уряду та бізнесу, підтверджують відкритість до такого мислення. Це дає надію, що ми разом можемо задати новий напрямок – такий, який зробить відбудову України реальним і можливим процесом «тут і зараз». Тому варто зробити все, щоб цей підхід став новим стандартом. І хоча об’єктивні фінансові ризики інвестування в країну, охоплену війною, залишаються незмінними, можна змінити пріоритети, зробивши ставку на солідарність, довгострокову співпрацю та зростання безпеки всього регіону.

Оскільки значна частина країни, особливо на заході та в центрі, функціонує і зберігає адміністративні, економічні та соціальні структури, саме в цих регіонах вже сьогодні можливо реалізовувати інфраструктурні проєкти, відбудову шкіл, лікарень, розвиток житлового будівництва або підтримку місцевого підприємництва. Це не лише питання фізичної відбудови, а й надання людям надії, відчуття стабільності та перспективи на майбутнє. Початок процесу відбудови без очікування на завершення війни має також стратегічний вимір. Кожен день зволікання – це подальше поглиблення економічних та соціальних втрат. Інвестуючи вже сьогодні, ми можемо зміцнити стійкість української держави – як в економічному, так і в соціальному вимірі – що безпосередньо впливає на її здатність продовжувати оборону та підтримувати функціонування державних інституцій. Відбудова також може запобігати подальшій еміграції, створюючи робочі місця та покращуючи умови життя. Крім того, міжнародна спільнота та приватний сектор потребують часу, щоб підготуватися до повноцінного залучення. Ініціювання процесу відбудови вже зараз дозволяє накопичувати досвід, будувати партнерства і тестувати моделі співпраці між Україною та закордонними партнерами. Це також можливість реального впровадження і формування європейських стандартів і принципів – прозорих та більш ефективних. Звичайно, цей етап неможливий без конкретної, у тому числі фінансової, підтримки відповідних інституцій як на рівні Європейського Союзу, так і на рівні окремих урядів.

І нарешті, послання про початок відбудови під час війни має сильний символічний сенс. Воно показує світові – і самій Україні – що російська агресія не здатна зламати дух народу, а майбутнє створюється вже сьогодні, всупереч руйнуванням. Це сигнал мужності, солідарності та стратегічного мислення.

Саме тому я вважаю, що ми не можемо чекати. Ми повинні змінити наш підхід – з пасивного очікування на «кінець війни» на активні, відповідальні та стратегічні дії. І я вірю, що зустрічі під час URE 2025 стануть таким імпульсом не лише для Польщі, а й для всієї міжнародної спільноти.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]